Rehberiniz-Bir işadamının ikinci hayatı…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Bir işadamının ikinci hayatı…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Bir işadamının ikinci hayatı…

İşadamının ikinci hayatı

Başarılı bir kariyeri elinin tersiyle itip, kendi deyimiyle yeniden hayata başlayan Ersin Pamuksüzer, detoksla değişen yaşamını anlattı: “Hayatımız işgal altında.”

Ferrari”sini satan Türk bilge

Ericsson Türkiye”nin eski genel müdürü, Mehmet Emin Karamehmet”in sağ kolu. Ersin Pamuksüzer günde 15 saat çalışırken bir gün “Ben ne yapıyorum?” dedi ve işi bıraktı. Pamuksüzer, “O kadar çok dış işgal altında kalmışız ki, kendimizi fark edemiyoruz,” diyor.

O bence Ferrari”sini Satan Bilge”nin Türk versiyonu. İş hayatında çok önemli bir pozisyondayken bir anda profesyonel hayatını elinin tersiyle itti ve kendi deyimiyle yeniden başladı. Ersin Pamuksüzer, Ericsson Türkiye Genel Müdürü oldu, Turkcell macerasını gerçekleştirdi. Adından ”Karamehmet”in Prensi” diye söz edildi. İş hayatının hem en tepe noktalarını hem de en dipteki anlarını yaşadı. Gözaltına alındı, gazetelere manşet oldu. Bugün ise çok farklı noktalarda. Eski işini bir kenara koydu ve hayatını detoksa adadı. Fiziksel ve ruhsal arınmanın gizemini çözdü. “Yaşadıklarım bana çok şey öğretti,” diyor, “ama vücuduma bu kadar yabancı olduğumu detokstan önce bilmiyordum. Kendimi, organlarını, bedenimdeki bütün canlı hücrelerin farkına varmayı öğrendim. İnsan vücudu mucize gibi bir şey aslında”.

– Sizin için tetiği düşüren neydi? Yani günde 15 saat çalışma, etkileyici bir kariyer, olumlu olumsuz yaşananlar, para, güç, mevki… Yani hangisinden sıkıldınız diye merak ediyorum.”İŞGAL ALTINDA KALMIŞIZ”– Ben yöneticilikte, kariyerimde belli bir noktaya gelmiştim. Hayatta her işi yapabileceğimi hissettiğim günlerdi. “Ben ne yapıyorum?” dedim kendi kendime, “hayatım nereye gidiyor?” Karar verdim ve bir merkezde ilk detoksumu yaptım. Resmen arındım. İnsanı– Örneğin Tayland”da yaptığım bir çalışmayı anlatayım. Oturuyorsunuz ve sadece üst dudağınızın altındaki bölgenin yaşayıp yaşamadığını hissetmeye çalışıyorsunuz. Ben bunu hissetmek için tam 15 saat oturdum. Düşünsenize, aslında çok basit gibi gözüküyor a– Dış dünyanın size yaptığı baskıdan, stresten, işgalden kurtulmak için çok önemli. Girişte üzerinizdeki bütün kişisel eşyaları veriyorsunuz. Cüzdan, telefon vs. 10 gün boyunca konuşma yasağı var. Böylece kendi kendinize kalıyor, kendi varlık mucizenizi k

ERSİN Pamuksüzer ile Bodrum”da açtığı Chium isimli detoks merkezinde görüştük. Merkezi gezerken gözüme duvarda asılı kayışlar çarptı.

– Evet, ondan. Esnekliği sağlıyor, kan dolaşımını artırıyor, ayrıca eğlenceli. Günde birkaç kez zıpladığınızda ruhsal ve fiziksel olarak rahatladığınızı hissediyorsunuz. Tabii yaş biraz ilerleyince öyle taklalar falan atamıyorsunuz. Ama hedefim 100 yaşınd– Onlar en ilkel baş aşağı durma tekniği. Deri kayışın üzerine oturup ayaklarınızı kalın iplere sıkıştırıp kendinizi duvara baş aşağı asıyorsunuz. Ben günde 20 dakika böyle kalıyorum. Hatta baş aşağı asılı bir şekilde ağırlık kaldırıyor kollarımı güçlendi

”Yiyecekleri yasaklamak baskı yaratır”

Detoks yapmak demek, hayatınıza bir sürü yasak getirmek değildir. Yasak denilen her şey insan vücudunda baskı yapar. Her baskı asidik düşünce, asidik düşünce ise kirlenme yapar. Örneğin bir baklava yemenin getirdiği zarar asidik düşüncenin verdiği zarardan çok daha azdır. Yasaklamanın getiridiği sıkıntı insanda gerilim yaratır. O yüzden biz diyoruz ki, ”Yüzde 70 sağlıklı beslen, yüzde 30 yaramazlık yap”. Ama bunun yanında iyi havayı solu, iyi su iç, beslenmene de dikkat et. Zaten yaramazlığın nerede durmasının gerektiğinin sinyalini vücut size veriyor.
”Yemekleri pişmemiş yiyorum”
Mümkün olduğunca pişmemiş yemek yemeğe çalışıyorum. Bunun mantığı şu; bir yemeği 41 derecenin üzerinde pişirdiğiniz takdirde içindeki enzimler ölüyor, size olan yararı yüzde 50 gidiyor. Önce mineraller, ardından vitaminler bir bir gidiyor. Dünyada pişmemiş yiyeceklerin servis edildiği restoranlar bile var. Amacım Türkiye”de bu tür bir restoran açmak. Pişmemiş deyince sanki tatsız tuzsuz gibi düşünüyorsunuz ama hiç öyle değil. Dondurmayı bile mevyelerle, şeker katmadan yapmak mümkün. Şeker içeriği olan bir kaktüsü kullanıyorsunuz. Tadı inanılmaz güzel oluyor. Bir çeşit fındık kullanarak hamur yapabilmek mümkün. Peki başka yemekleri özlemiyor muyum? Özlediğim oluyor, o zaman kendimi kısıtlamıyorum. Örneğin; yılda bir kez mantı yiyebilirim. Ama sonra hazmetmek güç oluyor tabii. Vücut sağlıklı beslenmeye alışınca diğer yiyeceklere isyan edebiliyor.”

Yazar: Balçiçek Pamir

Kaynak: http://www.sabah.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>