Rehberiniz-Bir iş teklifini kabul etmeden sormanız gereken 20 soru

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Bir iş teklifini kabul etmeden sormanız gereken 20 soru” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Bir iş teklifini kabul etmeden sormanız gereken 20 soru

İstihdam piyasası bu aralar epey hareketli. Bugünkü manşet haberimizden de anlaşılacağı üzere özellikle Türkiye’nin yakın çevresindeki ülkelerde yatırım yapan, ihale alan, hastane vs. açan Türk şirketlerinin bu hareketlilikte epey ciddi payı var. Türkiye’den pek çok beyaz ve mavi yakalı, yönetici çevre ülkelerde istihdam ediliyor.

Bunun dışında da 2008’den beri durgunluk içindeki olan istihdam piyasasında bir kıpırdanma gözlemlemek mümkün. İş değiştirmek, yatırım yapmak, yeni eleman almak için hevesli olan, piyasaya bir nebze daha fazla güvenen, önünü daha iyi gördüğünü düşünen şirket ve insanların sayısında da artış var.

Hal böyle olunca da iş teklifleri, CV’ler, başvurular havada uçuşuyor ve yakın çevremdeki pek çok insan, bana birkaç iş ihtimali arasından hangisi seçmeleri gerektiğine dair daha fazla oranda soru sormaya, benimle dertleşmeye başladı. Ancak herkesin kariyer hikayesi, özel yaşam şartları, hırsları, istekleri, kırmızı çizgileri farklı olduğu bu sorulara cevap vermek gerçekten zor.

Sonuçta her koyun kendi bacağından asılır ve bekara karı boşamak da kolaydır. Yani herkes kendi işi ve kariyeriyle ilgili kararı kendisi verir ve hem doğru hem de yanlış kararların sonuçlarına bizzat katlanır. Bu yüzden hariçten gazel okumak, çevrenizdeki insanlara ‘akıl öğretmek’ kolay ve zevkli bir uğraş gibi gözükse de bu işe heves etmek oldukça tehlikelidir. Çünkü resmin bir kısmını eksik görerek yaptığınız yorum, danışan kişinin yanlış karar almasına neden olabilir. Ya da hiç hesaba katmadığınız bir gelişme olup da, “senin lafını dinledim ve bak başıma ne geldi” türünde serzenişlere maruz kalabilirsiniz.

İş arama/değiştirme süreci, yavaş, sancılı ve barındırdığı stres yüzünden de psikolojik olarak epey yıpratıcıdır. İnsanın kendisini zayıf, şanssızlıklara açık ve tehlike içinde hissettiği bir dönemdir bu. Sürekli ‘ya bulamazsam’ endişesi içinizi kemirir, ortada kalmaktan, değerinizin anlaşılamamasından, şansınızın ters dönmesinden, iyi bir fırsatı değerlendirememekten korkar, karın ağrılarına uğrarsınız. Bu süreçte sinirlerini sağlam tutanlar, bu duyguların gerginliğine katlanabilenler genelde daha iyi sonuç elde ederler.

Uyanık ‘kelle avcıları’, iş arayan kişinin bu psikolojisini kendi ihtiyaçları ya da müşterilerinin pazarlık gücü için bir güzel kullanırlar. Bu yüzden de pek çok insan önlerine gelen ilk makul teklife balıklama atlar. Sonrasında ise pişmanlık, yeniden iş arama sürecine geri dönmek zorunda kalmak gibi tatsız durumlar ve kısır döngüler kaçınılmaz olur.

Biraz önce de söylediğim gibi herkesin kariyerle ilgili fantezileri ve özel hayata dair gerçekliği farklı olsa da yine de ‘aklın yolu bazen bir’ olabilir. İş arama sürecinde korku ve endişe sizi ele geçirmeden, kendi kendinize sormanız ve cevaplarını bulmanız gereken şu 20 soru, bu süreci daha ‘sakin’ yönetmenize yardımcı olabilir…

1. Bu, uzun soluklu bir kariyer hamlesi olacak mı? Eğer cevabım ‘hayır’sa o zaman bu pozisyon, uzun vadeli kariyer hedeflerim açısından (tecrübe ve ilişkiler anlamında) ne vaat ediyor? Bir de, esas hedefime ulaşmak için burada ne kadar takılmam gerekecek?

2. Eğer bu kısa vadeli bir kariyer hedefiyse tam olarak amacım ne? İstemediğim bir şeyden kaçmak için mi yoksa istediğim bir şeye doğru koşmak için mi bu işi kabul etmeyi düşünüyorum?

3. İş, zihinsel kapasitemi zorlamama ve gelişmeme olanak tanıyacak mı?

4. Buradaki sorumluluklarımı yerine getirebilmek adına yapmak zorunda olacağım işler beni rahatsız edecek mi ya da bunları kotarma kapasitesine sahip miyim?

5. Bu rolün gerektirdiklerini tam olarak biliyor ve anlıyor muyum?

6. İş teklif eden şirket bu rolde başarılı olabilmem için gerekli kaynakları sağlayacak mı?

7. Bu şirket ve bu iş, şu ana kadar elde ettiğim yetenek ve yetkinlikleri en iyi şekilde kullanabilecek mi?

8. Anlamlı ve değerli bir katkım olacak mı?

9. Bu şirketle, markayla ya da ürün veya servisle adımın anılmasından gurur duyacak mıyım?

10. Şirketin kültürü, benim değerlerimle uyumlu mu?

11. Çalışacağım lokasyonun evime uzaklığı, benim için kabul edilebilir mi? Bu, benim için potansiyel bir problem teşkil ediyor mu ve ediyorsa bunun üstesinden nasıl geleceğim?

12. Diğer çalışanlarla şu ana kadar ki iletişimim rahat ve dostça oldu mu yoksa bazı gerginlikler yaşandı mı? Yaşandıysa bunun işe nasıl bir etkisi olabilir?

13. Kendimi diğer çalışanlarla birlikte sosyal bir ortamın içinde düşündüğümde, bu bana nasıl bir duygu veriyor?

14. Direkt rapor edeceğim ‘üst’üm, bana destek olacak, bir şeyler öğrenmeme yardımcı olacak biri mi?

15. Çalışma ortamı benim iş yapış biçimimle uyum içinde mi?

16. İş, profesyonel anlamda kendimi tatmin olmuş hissettirecek mi?

17. Bu iş maddi olarak bana arzu ettiğim hayat stilini saylayacak mı? Eğer sağlamayacaksa ilerde sağlama potansiyeline sahip mi?

18. Ek haklar paketi ihtiyaçlarıma cevap veriyor mu?

19. Bu işte ve/veya şirkette, profesyonel gelişimim açısından gelecekte fırsatlar olacak mı?

20. Bu işi kabul ettiğimde ortaya çıkabilecek potansiyel problemler var mı? Varsa elimde, bunları önlemek ya da aşmak için ne gibi ihtimaller ve fırsatlar var?

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr,

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir