Rehberiniz-Bir azmin zaferi öyküsü olarak pantoloncu osman!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Bir azmin zaferi öyküsü olarak pantoloncu osman!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Bir azmin zaferi öyküsü olarak pantoloncu osman!

Pantoloncu Osman yılda 2.5 milyon pantolon ihraç ediyor

Pantoloncu Osman’ı 25 yıldır tanırım. Renkli bir dostumdur. Hayatı romandır… Geçen gün, “Hayat hikâyenizi yazayım da Türkiye’de azim edenin neler yapabildiğini gençler okusun” dedim.

İşte size, şimdilerde İstanbul ve Merzifon’daki iki fabrikasında 1300 işçi çalıştıran, yılda 2.5 milyon pantolon ihraç eden Pantoloncu Osman’ın hikâyesi:

Babam Şakir Efendi, Elazığ’ın Baskil kasabasında terzilik yapardı. Şalvar, ceket, kasket dikerdi. Elazığ milletvekilleri onu Ankara’ya, TBMM terzihanesine götürdü. Orada yapamadı, İstanbul’a geldi. Gürün Han’da Bursalı Canbazoğlu’nun terzihanesinde makineci olarak iş buldu. Canbazoğlu’nun işi bozulunca, alacağı karşılığı babama bir Singer makine verip işten çıkardı.
Evde başkaları için pantolon dikmeye başladı. Sonra Vefa’da ve daha sonra da Sultanhamam Mesadet Han’da atölye açtı. Haftada 300 çocuk pantolonu dikiyordu.
Ben o sırada okula devam ediyordum. Babam parmağıma ’dikiş yüksük’ü bağlayarak beni de terzi yapmak istiyordu. Ama ben gördüm ki, pantolonu diken değil, ticaretini yapan para kazanıyor. Önce babamın diktiği pantolonları satmaya başladım. O yıllarda ilk defa Muhteşem Kot ’Kot’ markasıyla blucin pantolon yaptı.
Üreten değil, satan kazanıyor
Ben, Muhteşem Kot’tan aldığım pantolonlara kendi markamı dikerek sattım. İlk defa yurtdışına çıktım. İtalya’ya gittim. Seyahat ufkumu açtı. Babamın atölyesinin yetersizliğini gördüm. 1973’te Bahçelievler’de atölye kiraladım. Borçla 30 makine aldım. APS (Asrın Pantolon Sanayi) diye bir marka yarattım. 50 vilayete pantolon sattım.
1980 yılında Irak’a pantolon satarak ihracatı öğrendim. 1982 yılından sonra Avrupa pazarı için mal yapmaya başladım. Amerika pazarını öğrendim. Şimdilerde 2.5 milyon pantolon ihraç ediyorum.
25-30 milyon pantolon üretiyoruz
İstanbul’da bir işçinin aylık maliyeti, sosyal yükleriyle 900 dolardır. Teşvikli 49 ilde ise işçi maliyeti 450-525 dolar. Bizim pantolonlarımızın yurtdışındaki mağazalarda satış fiyatı 70-120 dolar ama fabrikadan çıkış fiyatı 16-17 dolardır. Türkiye’de yılda 25-30 milyon pantolon üretilir. Bunların 5-6 milyonu, ’kaliteli ihraç malı’dır. Bu tür üretimde APS’nin payı yüzde 25-30’dur.
Üreticinin ve ihracatçının sorunlarını kimseye anlatamıyoruz. Bugünkü döviz kuruyla üretim ve ihracatı sürdürmek ’cambazlık.’ Üretim ve ihracat geliriyle ayakta kalmak imkânsız olduğu için sanayici faaliyet dışı gelirlere yöneliyor. 100 milyon dolarlık konfeksiyonu ihraç etseniz, en fazla brüt 5-6 milyon dolar elinize geçer. Ama 100 milyon doları bankaya veriniz. Net 25 milyon dolar gelir sağlamanız mümkündür.

Bunları bana anlatan, geçmişte Giyim Sanayicileri Derneği Başkanlığı da yapan Osman Benzeş (57). İki kızı ve damadıyla üretmeye, ihraç etmeye devam ediyor.

Yazar: Güngör Uras

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>