Rehberiniz-Bilgiye “uyku” iyi gelir…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Bilgiye “uyku” iyi gelir…” adlı yazımızın kiÅŸisel geliÅŸiminize katkı saÄŸlamasını umuyoruz
Bilgiye “uyku” iyi gelir…

Geceyi deliksiz bir uykuyla geçirmenin aynada görüldüğü gibi ters yazı yazmak türünde becerileri geliştirdiği çoktandır biliniyor. Genelde düşlerin görüldüğü REM uykusunun bu açıdan özellikle önem taşıdığına inanılıyor.

Sözcüklere dayalı bilgilerin öğrenilmesinde uykunun rolü ise bugüne dek tam olarak bilinmiyor. Ancak, New York Üniversitesi’nden Matthew Tucker ve arkadaşları REM uykusundan yoksun kısacık bir şekerlemenin bile öğrenmeye katkısı olabileceğini ortaya koydular.

Deneklere sözcük çiftlerinin ezberletildiÄŸi ve aynada gördükleri imgelerin kağıda çizdirildiÄŸi araÅŸtırmada, sınavdan önce yaklaşık 1 saat kadar uyuyan deneklerin sözcük sınavında ötekilere kıyasla %15 oranında daha baÅŸarılı oldukları, ancak çizim sınavında ötekilerden pek de farklı olmadıkları görüldü. AraÅŸtırmacılar gün içinde alınan uykunun genellikle üretkenliÄŸi ters yönde etkilediÄŸine inanıldığını, ancak bu araÅŸtırmanın “uykunun belleÄŸin oluÅŸumu açısından son derece önemli bir düzenek olduÄŸunu” gözler önüne serdiÄŸine dikkat çekiyorlar.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir