Rehberiniz-Bilgi paradır.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Bilgi paradır.” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Bilgi paradır.

BİLGİ PARADIR.

Yıllar önce, çok uzaklarda bir adam yaşarmış. Bu adam çalışmak amacı ile başka uzaklara gitmiş ve yıllarca çalışmış. Sonunda memleketine dönme zamanı gelmiş. Bu çalışma sürecinde toplam 3000 akçe biriktirmiş ve evinin yolunu tutmuş.

Evine doğru giderken yolu büyük bir şehirden geçmiş.

Yolda yürürken köse başında birisi Bir nasihat bin akçe, bir nasihat bin akçe diye bağırıyormuş.

Adam düşünmüş: Nasıl olur,bir nasihati bin akçeye satarlar, ben yıllarca çalıştım ve sadece 3000 akçe biriktirdim Bu işe pek aklı ermemiş ama merak iste. Duramamış ve adama bin akçe vererek o nasihati satın almış.

Nasihat  KADERDE NE VAR İSE O ÇIKAR ve yoluna devam etmiş… İleride yine köşe basında başka bir adam bağırıyormuş bir nasihat bin akçe diye. Adam yine dayanamamış bin akçe de o adama vermiş ve ikinci nasihati de satın almış.

İkinci nasihat da: “GÖNÜL KIMI SEVERSE GÜZEL ODUR

Son kalan bin akçesi ile de yoluna devam etmiş. Tam şehrin çıkısında yine köse başında bir adam bir nasihati bin akçeye satıyor. Adam bir parasına bakmış, bir de nasihati satan sahsa, dayanamamış ve kalan son akçesiyle de o nasihati satın almış.

Son nasihatte:HİÇ BİR İŞ ACELEYE GELMEZ.

Parasız yoluna devam etmiş.

Şehrin çıkışında büyük bir topluluk ile karsılaşmış. Topluluk telaş içindeymiş. Yaklaşmış ve oradakilerden birine neler olduğunu sormuş. Oradan birisi açıklamış, demiş ki : Burada şehrin tüm su ihtiyacını karşılayan bir kuyu var, ama kuyunun içinde de canavar var. Canavar suyu tutmuş, göndermiyor. Aşağıya kim indiyse bir türlü çıkamadı.

Şimdi herkes korkuyor aşağı inmeye Adam düşünmüş ve ilk satın aldığı nasihat aklına gelmiş.Kaderde ne var ise o çıkar aşağı inmeye karar vermiş. Aslında bu nasihatleri herkes bilir ama uygulayabilmemiz için belli bir bedel ödememiz gerekiyor. İnince canavar hemen yakalamış ve yerine götürmüş.

Demiş ki: Buraya gelenlerin hepsine bir soru sordum ve bilemediler. Eğer sen bilirsen seni serbest bırakırım.

Bir dizine sarışın ve dünya güzeli bir kadın, diğer dizine de kurbağa koymuş ve söyle bakalım hangisi güzel? demiş. Adam düşünürken aklına ikinci aldığı nasihat gelmiş ve gönül kimi severse güzel odur demiş.

Bu cevap canavarın çok hoşuna gitmiş. Zira canavar, kurbağanın gözlerine aşıkmış. Adamı salmış ve suyu bırakmış. Almışlar krala götürmüşler ve ağırlığınca altın vermişler.

Adam yoluna devam etmiş ve nihayet evine varmış. Evinin camından içeri bakmış. Bir de ne görsün; karısı genç biri ile diz dize oturuyor. Hemen kılıcını çekmiş ve tam içeri girerken üçüncü nasihat aklına gelmiş Hiç bir iş aceleye gelmez.

Kılıcını kınına koymuş ve içeri girmiş. Hoş beşten sonra karısına o genci sormuş. Kadın da: Bey sen gittiğinde ben hamileydim ve bir oğlumuz oldu. Bu genç senin oğlun demiş.

KADERINIZ ve YOLUNUZ AÇIK OLSUN, HAYAT ACELE ETMEYE GELMEZ.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>