Rehberiniz-Beyin türkçe’yi anlamak için iki kez işlem yapıyor

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Beyin türkçe’yi anlamak için iki kez işlem yapıyor” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Beyin türkçe’yi anlamak için iki kez işlem yapıyor

ODTÜ’DE kurulan Beyin Dil Araştırmaları Laboratuvarı’nda yapılan araştırmada, beynimizin Türkçe’yi anlamak için, Avrupa dillerinin aksine iki kez işlem yapıldığı ortaya çıktı.

Doç. Dr. Gülay Ediboğlu-Cedden, Türkiye’de ilk kez sağlıklı bireyler üzerinde anadili araştırması yaptıklarını belirterek “Türkçe’de bazı potansiyelleri tespit ettik. Bu potansiyelleri bazı Avrupa dilleri ile karşılaştırdık. Örneğin İngilizce’de normal okumada (anlamsal işlemlenmesinde) meydana gelmeyen bir potansiyel daha bulduk. Türkçe’nin anadil olarak işlemlenmesi sırasında İngilizce’yi anadili olarak konuşanlardan farklı olarak zihinde fazladan bir işlem daha, yani daha büyük yük meydana gelmektedir. Bu İngilizce ve Almanca’da görülmeyen bir işlem yükü. Türkçeyi anadili olarak konuşanlarda 400. milisaniyede ve 600. milisaniyede bir beyin yanıtı potansiyel) meydana geliyor. Oysa İngilizce ve Almanca gibi dillerde düz cümlelerde sadece 400. milisaniyede bir potansiyel saptanmıştır.”

Kaynak: http://www.stargazete.com,au

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir