Rehberiniz-Beyin hack’lemek mümkün mü?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Beyin hack’lemek mümkün mü?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Beyin hack’lemek mümkün mü?

Çünkü insan beynindeki bilgileri kişiden habersiz “çekebilen” bir program mümkün. ABD’den Berkeley, İngiltere’den Oxford ve İsviçre’den Cenevre üniversitelerindeki güvenlik araştırmacıları, “el kullanılmadan” bilgisayar, video oyunu kullanmaya dönük bir beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) programını inceledi ve BCI’nın yüklendiği beyin kaskından kişinin zihnindeki bilgileri çalma riski doğduğunu fark etti. BCI teknolojilerinin banka kartları şifreleri, adres bilgileri, tanıdıklar hakkındaki bilgiler gibi pekçok kişisel ve gizli bilgileri beyinden çalma olasılıkları yapılan testlerde yüzde 10 ile 40 arasında çıktı. Araştırmacılar özel olarak formüle edilmiş oyunlarla kişilerin beynindeki gizli bilgilerin bu programlamayla alınabileceğine inanıyor.

Kaynak: http://Hürriyet

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rehberiniz-Beyin “hack”lemek mümkün mü?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Beyin “hack”lemek mümkün mü?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Beyin “hack”lemek mümkün mü?

Oxford, Berkeley ve Geneva üniversitelerinden altı bilim adamı, piyasada halihazırda satılan tüketici ürünleri kullanarak yaptıkları deneyde, deneklerin beyninden bilgi çalmayı başardı. Deneklerin herhangi bir şekilde bilgiyi paylaşmayı amaçlamadığı deney, sıradan objelerle beyin hackleme üzerine yapılan ilk geniş kapsamlı araştırma oldu.

Deneyde, internet üzerinden $299 gibi ucuz sayılabilecek bir fiyat etiketiyle satışa sunulan EmotivEPOC beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) kullanıldı. Mac ve PC ile uyumlu bu kontrol arayüzü, oyun oynamaktan, sanal klavyeye, başarılı meditasyondan, beyninizin durumunu gözlemlemeye birçok senaryoya uygun ürünü uygulama mağazasından kullanıcılara sunuyor.

Bilim ekibini araştırmaya iten risk açığı, işte bu her türlü yazılımcıya açık ve potansiyeli geniş API’ler üzerinden dönen uygulama merkezi oldu. Bilim adamları P300 adı verilen ve insan beyninin karar mekanizmasında önemli bir yeri olan beyin dalgasını ölçtüler. P300 adı verilen dalga, bir kişi bir şeyi tanırken veya sınıflandırırken yaklaşık 300ms içinde tavan yapan ve özellikle kişinin amacına uygun bir şey amacına uygun olmayan birçok şey arasında belirdiğinde istemsiz olarak yayılan bir sinyal. Mesela tanımadığımız suratlar önümüzden teker teker akarken tanıdığımız bir surat çıktığında, P300 çok kolay tespit edilebiliyor.

Bilim adamları manalı verilere tepki olarak yayılan P300 dalgalarını ölçerek, tek denemede; deneklerin doğum aylarını %60 başarıyla; ATM resimlerinden yola çıkarak hangi bankayı kullandıklarını %30 başarıyla; nerede yaşadıklarını, hangi bankanın kartını kullandıklarını, banka kartı pinlerinin ilk hanesini, ve hangi suratları tanıdıklarını %20 başarıyla tespit etti. Deneme hakkı arttıkça başarı oranında da artış görüldü.

Böylece engellilerin dünyayla etkileşime girmesinden, çocukların Jedi gibi top uçurmasına yarayan BCI’lerin, beyninizden veri çalmak için kullanılabileceği kanıtlandı. Pazar araştırmaları, polis sorgusu gibi P300 dalgalarının önemli olduğu durumlarda çok işe yarayabilecek olan buluşun, kötü niyetli hackerların veya sosyal ağların elinde neler yapabileceğini düşünmek hiç zor değil.

Kaynak: http://Cnn Türk

Incoming search terms:

  • anadolu universtesi hacklemek mümkünmü (1)
Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir