Rehberiniz-Beyin avcılarına nasıl av olunur?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Beyin avcılarına nasıl av olunur?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Beyin avcılarına nasıl av olunur?

Beyin avcıları (headhunter) yani şirketlere üst düzey yönetici bulan yönetim danışmanları bir çok tepe yöneticinin ve tabii şirketin geleceğine yön veriyor. Şirketlerin yüzde 10-15’i tepe yöneticilerini beyin avcıları yoluyla buluyorlar. Büyük ekonomilerde bu oran yüzde 50’lere çıkıyor. Bir beyin avcısına av olup da iyi bir şirkete tepe yöneticiyi olmayı kim istemez?

İyi de bu beyin avcılarına kendimizi nasıl göstereceğiz, onlara nasıl av olacağız? Data Expert Yönetici Ortağı M. Yasin Altunkaya, av olmanın yollarını anlattı.

*Konferanslara katılın

Unutmayın işinizde çok iyi olsanız dahi her zaman için geçerli bir kural vardır: Bazen işinizi ne kadar iyi yaptığınızdan çok kimi tanıdığınızın önemi var.

Kural olarak avcıların kafa yapılarını anlamak gerek. Avcıların birinci görevi pazar ve/veya yakın pazarlar içerisinde müşterileri adına en iyiyi yakalamaktır. Dolayısıyla bir avdan bekledikleri hem etinin yumuşak olması hem de oldukça büyük olmasıdır. Peki yönetici olarak oldukça iyisiniz şirketi son yıllarda düşüş noktasından alıp yükseltmeyi başardınız, şirket hızla büyüyor karlılıkta artış gözlemliyorsunuz vs. Özetle çıkardığınız tablo tam bir şahaser. Ancak unutmayın yaptığınız tablo şu an sizin odanızda duruyor, dolayısıyla kimsenin gelip sizin dolabınızı açıp burada bir tablo var mı ve ne kadar güzeldir diye yaklaşmasını beklemeyin. Av olmak istiyorsanız ormanda gezmeniz gerekmekte. Bu noktada av olduğunuzun farkına varmasını sağlayın beyin avcılarının. Peki bu nasıl olacak? Avcıların ormanları neresidir?

*İşte size birkaç ipucu…

*Geri dönüş yapın

Hiç ummadığınız bir gün asistanınız sizi x aradı, arkadaşınızmış diye bir not iletebilir. Ancak aslında bu kişiyi ne gördünüz ne de tanıyorsunuz, hattın ucunda arayan kişi muhtemelen bir headhunter ve size ulaşmaya çalışıyor. Herhangi bir alternatifi değerlendirmek istemesiniz dahi mümkün olduğunca geri dönüş yapmaya çalışın. Unutmayın sizin programınız ve işiniz çok yoğun olabilir, ancak telefonun ucundaki kişi aslında sizin adınıza da çalışan bir dostunuz.

İnterneti kullan

İnternet kanalı da avcıların avlanma yaptıkları yerlerden biridir. Bu bağlamda kendi isminizi Google’da arayın ve çıktılara bir göz atın. Sizin hakkınızda bilgi edinmelerine sağlayacak düzeyde bilgi yer almasını sağlayın. Facebook ve Linkedin gibi kanallarda bulunun fakat bunun gizemli olmasına özen gösterin. Unutmayın amaç herkesin size ulaşması değil, sadece doğru avcıların size ulaşması. Hem size ulaşmanın çok zor olmadığı, hem de zor olduğu izlenimini verin.

*İz bırakın

Planlama yapmak da diğer unsurlardan birisi. Her şey doğru ve yerli yerinde gözüküyor ancak bir türlü beklediğiniz telefonu alamadınız. Bu noktada ne yapmak gerekiyor?

Her zaman için hem sektörünüzde, hem de alternatif olabilecek veya gitmeyi planladığınız sektördeki lider avcı firmaların isimlerini belirleyin. Rakamınız hiçbir zaman toplamda beşi geçmesin. Amaç herkesle iletişim halinde olmak değil, doğru olanlarla iletişim halinde olmak. Mümkün olduğunca direkt olarak iletişime geçmeye çalışmayın. İlgili avcıyı uzaktan da olsa tanıyan biri vasıtasıyla gitmeye çalışın. Bu avcılara ulaşma ve onların dikkatlerini çekme şansınızı yarı yarıya arttıracaktır.

*Kapıyı açık tutun

Seçtiğiniz avcılarınızla mümkün olduğunca yakın iletişimde olun. Unutmayın yeni cazip bir iş teklifi için sizin onlara, onların da size ihtiyacı olacak. Hiçbir zaman bu bağlamda kısa vadeli düşünmeyin ve kapıyı kapalı tutmayın. Headhunterlar her zaman için “pasif” iş arayışında olan insanlara bayılırlar. Her zaman kapıyı açık tutmaktan kastım bu. Sizin ne yaptığınızı bilsinler, başarılarınız, işiniz, firmanız hatta aileniz ve arkadaşlarınız.

Alternatif bir kanal olarak kendi liderinizi seçin ve onunla ilerlemeye çalışın. Unutmayın iyi bir lider sizi de peşinden sürükleyecektir. Aslında ülkemizde yapılan yanlışlardan birisi bu. Çok büyük cirolara sahip ve pazarda dominant olan firmaların en iyi firma ve burada çalışanların en iyi olduğu zannediliyor. Oysaki firmadan çok lider seçilmeli. İyi bir lider sizi de peşinden sürüklüyor olacaktır.

*Av olmak için

Yazar: Burcu Özçelik

Kaynak: http://www.yenibiris.com,aut

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>