Rehberiniz-Beslenmeyen bir ilişki ölmeye mahkum!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Beslenmeyen bir ilişki ölmeye mahkum!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Beslenmeyen bir ilişki ölmeye mahkum!

İlişki koçu Saim Koç, sağlıklı bir birliktelik yaşamanın yollarını anlattı. Koç’a göre ilişki aynı canlı bir organizmaya benziyor. Nasıl bir canlı besine ihtiyaç duyuyorsa, ilişkinin de beslenmesi gerekiyor

Son dönemde medyada sık sık boşanma oranlarının ve ilişkilerdeki sorunların arttığına dair haberler çıkıyor. Peki günümüzde sağlıklı bir ilişki yürütmek mümkün mü? Nerede yanlış yapıyoruz? Tüm bu soruları, ilişkiler üzerine yaşam koçluğu yapan Saim Koç’a sorduk ve sağlıklı bir ilişki yürütmenin püf noktalarını öğrendik.

GÜVEN İLK SIRADA

*Gözlemlerinize göre ilişkilerde yaşanan en büyük problem ne?

Aslında bir ilişkide altı temel duygusal ihtiyaç vardır. Bir ilişkide bu duygusal ihtiyaçlar tatmin edilmiyorsa, sorun yaşanmaya başlar. Bunlar: 1. Güven duygusunun tatmin edilmesi. 2. Değişiklik ihtiyacının tatmin edilmesi 3. Kendinizi o ilişkinin içinde özgür hissetmeniz 4. Kendinize o ilişkiye ait hissetmeniz 5. Gelişme ihtiyacı 6. Paylaşma ihtiyacı

*Hepsi aynı oranda mı önemli?

İlk dördü daha önemli. Ben ilişkiyi canlı bir organizmaya benzetirim. Nasıl canlı organizma her gün besine ihtiyaç duyuyorsa, ilişkinin de beslenmesi gerekir. Eğer beslemiyorsanız yavaş yavaş tükenip ölmeye mahkumdur.

*Özellikle evliliklerde kaybetme korkusu kalmıyor. Bu da eşlerin ilişkisini etkiliyor, değil mi?

Ne yazık ki öyle çünkü imza, sanki artık beraberliğin sonsuza kadar garantisi gibi algılanıyor. Zaten biri diğerine “Beni seviyor musun?” diye soruyorsa, orada ciddi bir problem vardır. Çünkü sevildiğinden emin olan bir insanın soracağı bir soru değildir bu. Diğer taraf “Seviyorum” dese ne olacak artık?..

*İlişkiler eninde sonunda alışkanlığa dönüşmez mi?

Hayır, tüm ilişkiler dönüşmez. Zaten alışkanlık ilişkiyi rutine sokar.

*Peki, ilişkilerinde sorun yaşayan bir çiftin ne yapması gerekiyor?

Bence ilk sorunlar çıktığı noktada bir uzmana gitmeleri en doğrusu. Geçer gider umuduyla ilişkiyi olumsuz bir süreçte devam ettirmemek gerekiyor.

*Peki evlilik öncesi bir ilişki danışmanına başvurmak gerekir mi?

Önceden bilinçli şekilde bir uzmandan bilgiler alınırsa, ilişki daha sağlıklı bir şekilde başlar. Hiç vakit kaybetmemiş, birbirlerini hırpalamamış olurlar. Profesyonel bir kişinin yardımı her zaman işe yarar.

ERKEKLER RAHAT

*İlişkilerde problemler daha çok kadınlardan mı erkeklerden mi kaynaklanıyor?

Kadınların durumu daha olumsuz. Kadının ev, iş, çocuk gibi birçok sorumluluğu var. Bunların altnda eziliyor. Erkekten beklenen sadece iş sahibi olması. Erkek iş sahibiyse, yapması gerekeni yaptığını düşünüyor. Eğer işi iyiyse, aile düzenini kurmuşsa, o düzeni bozmak istemiyor. Kadının yaşadığı sorunun da çok farkında olmuyor. Kendince görevini yapıyor çünkü… Kadın da bir noktada bunalıyor ve arayışa çıkıyor.

OKULLARDA İLİŞKİ DERSİ VERİLMELİ

*Bir ilişkide umut olduğunu nasıl anlarız?

Duygu varsa ilişkide umut da vardır. Bu duygu kızgınlık ve öfke bile olabilir. Bu o ilişkinin hâlâ ölmediğini gösterir.

İLİŞKİ KAZALARI VAR

*Peki, umut kalmadığını nasıl anlarız?

İlişkinin de tükenme aşamaları vardır. Tükenmenin belirtileri ilk olarak tepki aşamasında ortaya çıkar. Tepki aşamasının ardından kızgınlık aşaması gelir. Kavgalar, çatışmalar, bağrışmalar bu dönemde ortaya çıkar. Sonra da reddediş başlar. Eğer yataklar üç aylığına ayrılmışsa, hiçbir cinsel ilişki kurulmadıysa zaten bu ilişki artık ölme noktasına gelmiştir.

*Son yıllarda sorunlu ilişkiler niye arttı?

Artık katlanma oranı azaldı diye düşünmek daha doğru. İnsanlar kendilerini daha fazlasına layık görmeye başladı. Günümüzde trafik kazaları gibi iletişim kazaları yaşanıyor. Bu da tabii ki eğitimsizlikten kaynaklanıyor.

*Sizce boşanmalar artarak devam edecek mi?

Bilinçlenmeye doğru bir gidiş var ama toplumun küçük bir azınlığında görüyoruz bunu. Bence ilişkilerle ilgili temel eğitimi okullarda vermek lazım. Hatta bence temel ders olarak da gösterilmesi gerekiyor. Özgün olduğumuzun bize hissettirilmesi gerekiyor.

10 YAŞTAN FAZLA FARK OLMAMALI

*Bir ilişkide yaş farkı ne kadar önemli? Sizce çiftler arasında kaç senelik bir yaş farkı normal olarak kabul edilebilir?

Yaş farkı çok önemli tabii ama normali şudur diye bir şey söylemek bilimsel olmaz. Ama 10 yaşa kadar kaldırılabilir gibi geliyor bana. Ortalama 10 yaş sınırını aşmamak lazım. Sadece erkek değil, kadın da erkekten 10 yaş büyük olabilir. Bana göre kadınla erkeğin arasında hangisinin büyük olduğunun çok önemi yok.

Yazar: Eylem Bilgiç Günaydın

Kaynak: http://www.sabah.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir