Rehberiniz-“bencil”in gelişiminin hikayesi…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “”bencil”in gelişiminin hikayesi…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
bencilin gelişiminin hikayesi…

Şebnem Tirkeş/Bütün Dünya Dergisi

Bencil yalnız olarak doğmuştu. Çok büyük sıkıntıları vardı yaşama gözlerini açarken… Aç, güçsüz ve çaresizdi. Fakat bunu anlatacak çok güçlü bir silahı vardı elinde, gözyaşları…

Derken önce Şefkat daha sonra da Sevgi ile tanıştı. Her ikisi de onu hemen kollarına almışlar, giydirip ısıtmışlar, karnını doyurmuşlar, şarkılar söyleyip uyutmuşlardı. Onun tüm kaprislerine içten bir sıcaklıkla göğüs geriyordu onlar.

Bencil şımarıktı. Onu dizginleyip uslandırmak oldukça güçtü. Bu yüzden bir süre sonra Eğitim devreye girdi.

Bencil oldukça asiydi. Bir süre dirense de Eğitim’in tatlı dili ve nezaketi onu gitgide Eğitim’e doğru çekti. Ama yine de Bencil ara sıra ortadan kaybolup oyun denen eğlenceye kendini atıyordu. Artık ona benzeyen öteki bencillerle tanışıp arkadaşlık etmeye başlamıştı. Küçük Bencil, öteki bencillerle zaman geçirdikçe birlikte Neşe’yi ve Paylaşma’yı tanımaları fazla zaman almadı. Bencil, Sevgi, Şefkat, Eğitim ve Paylaşım’ın arasında büyümeye devam ediyordu. Onlarsa aralarında hep Mutluluk denen birinden söz ediyorlardı.

Bencil dayanamadı bir gün sordu Eğitim’e:

“Nedir mutluluk?”

Eğitim “Mutluluk senin içinde” dedi. “Yeter ki onu duyumsa. Öyle bir duyumsa ki çevrendekilere de yayılsın.

Yalnız unutma onu korumak biraz da senin elinde. Mutluluk biraz da çaba ve özveri ister. Ama inan bu hepsine değer.”

Bencil o anda içinde mutluluğu duyumsadı. Sımsıcaktı ve hiç de sandığı denli uzakta da değildi. Mutluluk kendi içinde ve yanıbaşındaydı.

Başından bu yana hep tek başına olduğunu sanıyordu ama aslında hiç yalnız değildi. Özellikle Sevgi ve Şefkat onu hiçbir zaman yalnız bırakmamış, her zaman destek olmuşlardı.

Nasıl olup da şimdiye dek bunları düşünememişti. Şimdi Sevgi ve Şefkat’i içinde ta derinden duyumsuyordu. Öyle güzel bir duyguydu ki bu…

Bencil daha sonra öteki bencilleri ve paylaştıklarını düşündü. Neşelenmişti işte o an Eğitim’le göz göze geldiler.

Eğitim ona gülümseyerek “Artık senin benimle bu en son günün” dedi ve devam etti:

“Bencil, herşey için teşekkür ederim, eğitimini başarıyla tamamladın. Sen tanıdığım en başarılı öğrencimdin. Keşke herkes senin gibi olsa… Bundan sonra seni Yaşam’ın kollarına atıyorum artık sana ‘İnsan’ diyeceğiz.”

İnsan hiçbir zaman Eğitim’i ve onun kendisine verdiklerini unutmadı. Yaşam’a koştu; artık aldıklarını tek tek yaşama verme zamanı gelmişti. Artık Paylaşma zamanıydı; Sevgi ve Şefkat ise onunla birlikte mutlulukla yaşamdaki öteki insanlara gülümsüyordu.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>