Rehberiniz-Bekarlık; tercih mi, başarısızlık mı?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Bekarlık; tercih mi, başarısızlık mı?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Bekarlık; tercih mi, başarısızlık mı?

Bekârsanız, yalnızsınız ve topluma uygun değilsiniz. Siz böyle düşünmüyor olabilirsiniz ama toplum bunu dayatıyor. Hormonlarınızın sizi bir gün dürtükleyip çocuk sahibi olmak isteyeceğiniz, hayatınızın sonuna kadar bir insanla, bir yastıkta kocamanız gerektiği bize toplum bilinci olarak aşılanmış. Romantik filmlerin hepsinde karakterlerin mutluluğu öyle ya da böyle bulması sizce tesadüf mü? Masaların çift kişilik olmasının, bekâra uygun evlerin az konforlu, çok pahalı ve marketlerde aile boyu ürünlerin hep daha ucuz olmasının sevimli bir rastlantı olduğuna mı inanıyorsunuz?

Toronto Üniversitesi İngilizce profesörü Michael Cobb, geçen ay Amerika’da yeni kitabını yayımladı; ‘Single: Arguments for the Uncoupled’ (Bekâr: Çift Olmayanlar İçin Argümanlar) adlı kitapta Cobb, bekârlığın kusur olarak görüldüğü günümüzü bekâr bir erkek olarak inceliyor. Anneannesi, yazara gençliği ve yetişkinliği boyunca ve hatta ölüm döşeğindeyken “Kendine sevecek birini bul” demiş. 10 yıldır bekâr olduğunu söyleyen Cobb, “İsteğim, neden ilişkilerin ve çift olmanın bekârlıktan daha iyi olduğunun sorgusuz sualsiz kabul edildiği konusuna provokatif bir düşünce sistemi geliştirmek” diyor. Kitabın önermesini günümüz bireyinin ‘yalnız olmayıp bekâr olduğu’ ancak toplumun bu gerçeği tanımadığı olarak özetleyebiliriz.

Cobb, “Bekâr olmaktan çok mutluydum. Bu, istediğim sorumsuz ilişkiyi yaşama özgürlüğünün getirdiği bir mutluluk değildi. Kendim olmanın, her çeşit ilişki türünü geliştirebilme ve hayatımın tek bir merkezi olmamasının verdiği mutluluktu” diye anlatıyor. Cobb, çift olmaya ya da çiftlere karşı değil ama ekliyor: Çift olmak insanın dünyasını daraltır; tanışacak insanlar ve ortamlar azalır. Cobb; ‘Sex and the City’ ve ‘Bridget Jones’ gibi popüler ürünler ile Beyoncé ve bazı Amerikalı politikacılardan yola çıkarak, toplumda bekârlığın mutlu ve başarılı seçilmiş bir yaşam tarzı olarak görülüp görülemediğini sorguluyor.

‘Bekâr evi’ denen şey…

Düşününce Cobb’un hiç de haksız olmadığını fark ediyorsunuz. Bekârlık ve bekârlar hiçbir toplumda temsil edilemiyor. Bir restorana girdiğinizde, çift kişilik masalardan birine oturursunuz. Masalar iki kişiliktir ve siz esas yalnızların olması gereken yerde, bir bar taburesi üzerinde olmadığınız için, birini bekliyor olmak zorundasınızdır. Hayatın en ufak anından en genelgeçer durumlarına kadar hayat çiftler için inşa edilmiştir.

“Sinem, evlen de bir evin yuvan olsun” diyen anneme “Evim var” cevabını verdiğimde asla tatmin edici olmuyorum. Anneme göre bir evim olması için bir kocam da olması gerekiyor çünkü. Öbür türlü, ‘bekâr evinde’ yaşıyor olacağım. Bekâr evi denen şey de virane, bodrum katı, üstelik pahalı ve buzdolabında çeşitli soslar, biralar, bozulmuş yemeklerle dolu alüminyum kapların olduğu, bir kedi ve etrafta boş içki şişelerinden ibaret bir imge sonuçta…

Konu sadece hayat, toplum inşası ya da aile görüşleri de değil. Etrafınızdaki çiftler size “Ne zaman evleniyorsun?” der durur. Kaç düğüne gitmedim bilseniz sırf o ‘Darısı başına’yı duymamak için. Bekâr dediğiniz tehlikelidir, düğünlerde bile bekârlarla oturmalı, bir eş bulmalıdır. Aslında aileler, çiftler ya da evli arkadaşlar olmasa biz bekârlar hiç de rahatsız olmayacağız.

“Birini bulabildin mi” sorusunu istediğiniz kadar yumuşatın, hep aynı kapıya çıkar. Çünkü bekârlık başarısızlık demektir. Hayatınızı geçirecek birini bulamamışsanız, başarısızsınız. Kimse sormaz, belki de yalnız ölmek istiyorsunuzdur! Huzurla yalnız yaşamak, kimseye bağlı olmamak, kendine vakit ayırmak, sağlam arkadaşlar, büyük bir kütüphane ve film arşivi biriktirmiş olmanız, kariyeriniz, sağlığınız önemli değildir. Bekâr olduktan sonra, tüm bunların ne önemi var? Nihayetinde yalnız öleceksiniz!

‘…’ ve eşi!

Bu ülkede, genişletirsek bu dünyada bekâr olmak demek kısmen aynı şeylere katlanmak demek. Düğünlerde bekâr masalarında oturmak, her davetiyede ‘… ve eşi’ ibaresini görüp telaşa kapılmak, yalnız ve mutlu yaşamak için bir ailenin masrafından daha fazlasını karşılarken, karanlıktan korkmadığınızı ve matkap kullanabildiğinizi kanıtlamak, evinizin normal bir ev olduğuna herkesi inandırmak demek.

Artık bekâr birey olmanın, yalnız, mutsuz, evlenecek insan arayan, umutsuz bir insan olmadığının; aksine özgür, mutlu, başarılı, eğlenceli bir insan olduğunu bir şekilde herkese anlatmamız gerekiyor… Tabii ben kişisel olarak herkesin bu argümanların hiçbirini gözü görmeyecek kadar âşık olmasını da dilerim!

Bekarlar, bekarlığı anlatıyor:

Gül, 35 yaşında/Mimar

Başta aile tarafından olmak üzere birey olarak ciddiye alınmamak ilk akla gelen dezavantaj… Kurmanız gereken ‘düzen’ konusunda başarısız olduğunuz ima edilir… Yalnızlığa hapsolduğunuz kabulüne sahip oluyorlar ve sizi küçümseyip, acıyorlar. “Evde kaldın” kalıbı belki sık kullanılmıyor ama her sohbete sinmiş durumda. Yalnızlık ve evliliğin zıt olduğuna inandırılıyoruz. Oysa biriyle evli olmamak ‘yalnız insan’ demek değil. İnsanların pragmatik sebeplerle evlenmesini anlıyorum ama evliliğin hayattaki en önemli adımlardan biri kabul edilmesi sonucu yapılan evlilikler, gördüğüm kadarıyla çoğunluğu oluşturuyor.

Denİz, 30 yaşında/ Editör

Evliliğin en rahatsız olduğum tarafı, iki insan arasındaki ilişkiyi bir mülkiyet ilişkisine çevirmesi ve bunu her durumda tek alternatif haline getirmesi. Bekarlığın mutlaka evlilikten daha iyi olduğunu söylemek zor. Kadın açısından, evliliğin maddi-manevi konforları, garantileri, bazı durumlarda kaçınılmaz tarafları var. Evliysen yasalar daha fazla koruma sağlıyor, ailen yetişkin olduğunu kabul ediyor, çocuğun sorumluluğunun iki kişi tarafından paylaşılacağından daha emin oluyorsun ama karşılığında belediyenin yetkisiyle babadan damada neredeyse bir tapu devir teslimi yaşanıyor. Kendim değil de ‘birinin karısı’ olarak geçireceğim bir hayata düğün-dernek gitme fikri de cazip gelmiyor.

Ezgi, 27 yaşında/ Sosyal sorumluluk proje koordinatörü

Bekar olmanın dezavantajı insanların devamlı ruh eşimi aradığımı ya da aramam gerektiğini düşünmesi. Hayattaki nihai son evlilik, çocukmuş gibi. Master’ı bitirdiğimden beri “Bir işe gir de artık evlen”i duyuyorum. Bu arada işe girmemin sebebi de evlenebilmek! Tek başıma vakit geçirmeyi severim. Yalnız olmak ille de “Ruh eşimi bulamadım, kocam, sevgilim yok” değil. Ben sadece istediğimde yalnız kalabiliyorum, herhalde çevrem konusunda şanslıyım.

Mutlu, 30 yaşında/Avukat

Evlilik kurumu, 20. yy boyunca aldığı büyük eleştirilere karşı, ideal vatandaş olmanın aşamalarından biri. Bekarlık ise bu kuruma ulaşamamış ve resmi onay almamış ilişkilerin genel adı olarak kalacak gibi… Bekarlık, çoğu zaman insanın yalnızlığından fazlasını ifade ediyor. Şimdilik aile büyüklerinin torun isteklerinin duygusal taleplerle, bir nevi sosyal güvenlik önlemi olarak ileride bana kimin bakacağı gibi sorular etrafında şekilleniyor, benden beklenenler. Evliliğin bu kadar eleştiriye ve başarısız örneğe rağmen ayakta kalmasının arkasındaki gücün bunlarda saklı olduğunu düşünüyorum. Bir erkek tanıdığım evlilik beklentisini şöyle kuruyordu: “Yoruldum yemek, ütü yapmaktan; evde sıcak bir sofra bekliyor olacak evlenince.” İnsani olana dair ön kabulün içerdiği sinizm, evli olmamanın getirdiği ve toplum tarafından sürekli yeniden üretilen yoksunluk duygusuyla birleşince ortaya korku dışında bir sonuç çıkmıyor.

Faruk, 40 yaşında/mühendis

Bireysel olarak bekarlığın günümüz toplumlarında yadırgandığı hatta eleştirildiği ortamlar mevcut. Düğünlerden sinema salon-larına. Toplumun sorguladığı aile düzeni, evlilik ve genel yaşam biçimiyken, birey bireysel özgürlüğünün bir başkasının sınırlarıyla belirlenmiş olmasını sorguluyor. Birey hem yalnız kalmamak hem özgür olmak istiyor. Bekarlar için sosyal hayat bu anlamda hem zor hem kolay. Zor çünkü toplumun sürekli ‘çift’ görme arzusu ile bireyin ‘çift’ görünme arzusunun savaşı arasında kalıyor. Kolay çünkü bu meşruiyetin sorgulanmadığı ortamlarda kendi yaşam biçiminin baş aktörü olarak mutlu olabilir.

Bekâr olmanın 5 şar

Yazar: Sinem Dönmez

Kaynak: http://Radikal

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>