Rehberiniz-Bebekler uyurken gelişir!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Bebekler uyurken gelişir!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Bebekler uyurken gelişir!

Uyku, bebeğin fiziksel olarak dinlendiği ve beyninin bazı bölgelerinin gündüzden daha aktif çalıştığı bir dönemdir. Bu nedenle bebeğinizin deliksiz ve düzenli bir uyku uyuması, sağlıklı gelişimi için çok önemlidir. Zihinsel gelişim dikkate alındığında beynin normal gelişimi 0-3 yaş arasında önemli ölçüde tamamlanır. Uyku esnasında bebeğiniz çeşitli zihinsel süreçlerden geçer, bebeğinizin merkezi sinir sistemi gelişir ve beyin hücreleri arasında yeni bağlar oluşur. Yeni görüntülere, kokulara, seslere ve deneyimlere tamamen açık olan bebeklerin, bu deneyimleri beyinlerinde işleyebilmeleri için kaliteli uykuya ihtiyaçları vardır.

Bebeklerin uyku düzeni ve günlük uyuma saatleri erişkinlerden oldukça farklıdır. Bebeğiniz büyüdükçe uykusu erişkin tipi uykuya dönmeye başlar. 1 yaşına gelene kadar bebeğin uykusu haftalar içinde zamansal olarak azalır. Bebek 2-3 yaşa geldiğinde uykusu daha düzenli ve erişkine daha benzer bir hal alır.

UYKU HİJYENİ İÇİN

Bu tür önlemler genel olarak ’uyku hijyeni’ olarak bilinir ve sağlıklı bir uyku ve bunun da ötesinde sağlıklı bir birey gelişimi için önemlidir. Bebek uykusu için diğer önemli kuralsa gündüzleri bebeğe kaliteli zaman ayrılmasıdır. Günümüzde anne-babaların çalışması ve eve ulaşmasındaki sorunlar nedeniyle akşam çocuklarını gördüklerinde saatin geç olması ve bebeğin anne-babayı görmek istemesi, çocukta uykuya dalış sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle eve gelince bebeğin yaşı ne olursa olsun onunla konuşulması, bebeğin fiziksel gereksinimleri yanında psikolojik gereksinimlerinin de karşılanması önemlidir.

DELİKSİZ BİR UYKU İÇİN

Bazı bebekler için geceleri uyumak daha zordur ve bunu yapmak için daha fazla ve doğru yardıma ihtiyaç duyar. Bebeğinizin deliksiz bir uyku uyuması için şunları uygulayabilirsiniz:

ANNELERE ÖNERİLER

0-3 ay: Yeni doğan bebeğiniz ilk haftalarda günde 17-18 saat uyur. 3. aya gelindiğinde günlük uyku zamanı 15 saate düşer. Ancak bu uyku hiçbir zaman aralıksız 2-3 saati geçmez. Bu, annenin de bu dönemde düzensiz uyuması demektir. Beslemek, altını temizlemek için veya sadece oynamak için uykunuz bölünecektir. Özellikle gece saatlerinde bebeğiniz 4 saatten fazla uyuyorsa, mutlaka uyandırmalı ve beslemelisiniz. Aksi takdirde bebekte kilo alma sorunları olabilir.

6-8 haftalık olduğunda bebeğinizin yatağını ayırabilirsiniz. Onu yatağına yatırın, uyutmak için çaba harcamayın, kucağınıza almayın veya sallamayın. Böylece kendiliğinden uyumayı öğrenme şansı tanırsınız.

3-6 ay: 3-4 aylık olan çoğu bebek günde 15 saat uyur. Bunun yaklaşık 10 saati gece, 5 saati ise gündüzdür. Eskisi gibi her 2-3 saatte bir uyanmamaktadır. Geceleri ancak birkaç kez beslemek için uyanabilirsiniz. Gündüz uykuları ise 2-3 parti halinde yaklaşık 5 saat olacaktır.

Bu dönemde bebeğinizin uyku saatlerini planlamaya başlayabilirsiniz. Geceleri 20:00-20:30 sıralarında uyuması uygun olacaktır. Bu saatlerde bebeğiniz çok enerjik görünse de yatmasını sağlayın. Gündüz uykularını da belli saatlere planlamaya çalışın. Yatma zamanı için birtakım alıştırmalar geliştirmeye çalışın. Onu yatırmadan önce oynadığınız oyunları yavaşlatın. Pijamalarını giydirin. Hikaye anlatın, ninni söyleyin. Işıkları azaltın. Bunu her gün yaparak bebeğinizin yatma saati geldiğini öğrenmesini sağlayın. Bebeğiniz gece uykusunu 10 saat uyuduktan sonra onu uyandırın. Böylece gündüz uykularını da düzenli uyumasını sağlarsınız.

6-9 ay: Günlük uykusu yaklaşık 14 saattir. 7 saate yakın bir süre hiç uyanmadan uyuyabilir. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere günde 2 kez kısa süreli gündüz uykuları uyuması uyku düzeninin sağlanmasında faydalı olur.

Bu dönemde yatma zamanı için daha önceden geliştirdiğiniz alıştırmaların faydasını görürsünüz. Bebeğiniz artık önceden alıştırdığınız gibi pijamalarını giydirdiğinizde, hikaye okuyup ninni söylediğinizde uyku zamanının geldiğini kabul edecektir. Her gün aynı saatte gündüz uykularına yatmasını sağlayın. Kendi kendine uyuyakalmasını sağlamaya çalışın.

9-12 ay: Bu aylarda muhtemelen bebeğiniz geceleri 10-12 saat ve gündüzleri 2 kez 30 dakika-2 saat uyuyor olacaktır. Size düşen ise yatma zamanı alışkanlıklarını bozmamasını sağlamak, kendi kendine uyuması için gerekenleri yapmak olmalıdır.

12-18 ay: Bebeğiniz günde 13-14 saat uyuyacaktır. 18 aylık olduğunda günde 2 kez olan kısa gündüz uykularını öğleden sonraları 30 dakika-2 saatlik tek uykuya indirebilir. Size düşen ise yatma zamanı alışkanlıklarını bozmamasını sağlamak, kendi kendine uyuması için gerekenleri yapmaktır.

18-24 ay: Geceleri 10-12 saat, gündüzleri 2 saatlik bir öğlen uykusu yeterlidir. Bu aylarda çocuğunuz oluşturduğunuz alışkanlıkları yıkabilmek için çeşitli hilelere başvurabilir.

Bebeğim ne kadar uyumalı?

YAŞ İhtiyaç duyulan yaklaşık uyku miktarı

Yeni doğan Günde 16-18 saat

3 hafta Günde 15-18 saat

6 Hafta Günde 15-16 saat

4 ay 9-12 saat gece uykusu artı iki kısa gündüz uykusu (her biri 2-3 saat)

6 ay 10-11 saat gece uykusu artı iki kısa gündüz uykusu (her biri 2-3 saat)

9 ay 10-12 saat gece uykusu artı iki kısa gündüz uykusu (her biri 1-2 saat)

1 yaş 10-11 saat artı bir-iki kısa gündüz uykusu (her biri 1-2 saat)

18 ay 10-12 saat artı genellikle bir kısa gündüz uykusu (1-2 saat)

2 yaş 10-12 saat artı bir kısa gündüz uykusu (1-2 saat)

3 yaş 10-11 saat artı bir kısa uyku (2 saat)

Yazar: Hülya YILDIRIM

Kaynak: http://Akşam

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir