Rehberiniz-Başkası olma kendin ol

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Başkası olma kendin ol” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Başkası olma kendin ol

ADLİ Bilimciler Derneği, işyerinde psikolojik şiddet (mobbing) mağdurları için mücadele yöntemleri belirledi.

İzmir’de düzenlenen Mobbing Sempozyumu’nda uzman akademisyenlerin sunumlarından derlenen taktikler, Adli Bilimler Dergisi’nde yayımlandı. Bu konuda uzmanların tespit ve önerileri şöyle oldu:

Kontrolcü ve korkaklar

“İşyerinde duygusal terör uygulayan yöneticiler, baskıcı, otoriter ve totaliter kişilik yapısına sahipler. Aşırı kontrolcü, korkak, nevrotik ve iktidar açlığı olan kişiler. Mobbing, genellikle işini çok iyi, ilişkileri olumlu, çalışma ilkeleri ve değerlerinden ödün vermeyen, kuruluşa sadık ve yaratıcı kişilere yöneliyor.

Duygusal bir saldırıdır

Mobbing, duygusal bir saldırıdır. Sonraki aşamalarda kurban, sorunun kaynağı, problemli ya da akıl hastası olarak damgalanır. Birinci derecede ağlama, zaman zaman uyku bozuklukları, alınganlık, konsantrasyon bozukluğu olur, sosyal ilişkileri etkilenmez. İkinci derecede mağdur direnemez, kaçamaz, geçici veya uzun süreli zihinsel ve fiziksel rahatsızlıklar çeker. Üçüncü derecede işgücüne geri dönemez, fiziksel ve ruhsal zararı rehabilitasyonla bile düzeltilebilecek durumda değildir. Tıbbi ve psikolojik yardım zorunludur.

Kendi sınırını çizmeli

Mobbingin hedefindeki çalışan hem özel, hem mesleki yaşamında insan ilişkilerine özen göstermeli. Kendi sınırlarını çizmeli, başkalarının kendileri için çizdikleri sınırlara saygı göstermeli. Kendisinin ve başkasının güçsüz yanlarını kabul etmeli. Başkasının sesi olmamalı, kendisinin sesi olmayı başarmalı. Başkalarının sözüne göre konuşulmamalı ve davranılmamalı.

İsimsiz bildirim sistemi

Kurum ‘İşyerimizde böyle bir şey olmaz’ dememeli. Diyalog teşvik edilmeli, eleştiriye hak tanınmalı, eleştiren işaretlenmemeli. Duygusal yüklenişler azaltılmalı, çözüm birlikte aranmalı. Sporda olduğu gibi kurallar net ve adil olmalı. Tacizleri açığa çıkaracak anonim (isimsiz) bildirim sistemleri işletilmeli.”

Yazar: Bülent Sarıoğlu

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr,a

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir