Rehberiniz-Başarma duygusunu harekete geçirin

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Başarma duygusunu harekete geçirin” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Başarma duygusunu harekete geçirin

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Ergen, günlük yaşamdaki stresle baş etmenin etkili yollarından birinin spor yapmak olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Ergen, kasları çalıştıran, terlemeyi, dolaşımı ve solunumu artıran sporun, vücuda tatlı bir rehavet hissi veren endorfin hormonunun salgılanmasını sağladığını bildirdi.

Uzmanlar, gelişen teknolojiyle birlikte kendi doğasından uzaklaşıp, gitgide hareketsizleşen insanın “bazı hormonlarının salgılanmasının unutulduğunu” belirttiler. Prof. Dr. Emin Ergen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Biz, modern çağ insanları, bu hormonal eksikliği kapatmak için çeşitli yollar arıyoruz. ’fitness’ programları geliştirip, yoğun egzersizlere katılım için kampanyalar düzenliyoruz” dedi.

İnsanın doğal ihtiyacı olan hareketi yerine getirememesi sonucunda, kilo artışı, eklemlerde bozulmalar ve farklı kronik hastalıkların ortaya çıktığını ifade eden Prof. Dr. Ergen, “Zaten bu sağlık problemleri de insanda stres yaratıyor. Koruyucu yönüyle egzersiz yapmak, ileride oluşabilecek strese karşı bir sigorta diye de düşünülebilir. Spor, rahatlatıcı olan başarı duygusunun yanı sıra terlemeyi, dolaşım ve solunumun artmasını, kasların çalışmasını, en önemlisi de vücuda tatlı bir rehavet hissi veren endorfin hormonunun salgılanmasını sağlıyor. Egzersizden sonra hissettiğimiz rahatlama, bununla açıklanıyor” diye konuştu.

SPOR, KENDİNE GÜVENİ DE SAĞLIYOR

Ergen, uzun süre yapılan egzersizle birlikte, kas kitlelerinin yanı sıra vücut direncinin, dayanıklılığının ve kuvvetinin de arttığını vurgulayarak, egzersiz yapıldığında vücudun kondisyonu üst seviyeye çıktığı için kişinin, zorlu işlerin üstesinden daha kolay geldiğini kaydetti.

Sporun, günlük yorgunlukları da azalttığını söyleyen Prof. Dr. Ergen, “Egzersizler, uykuyu ve beslenmeyi düzene sokuyor, iştahı açıyor. Özellikle vücuduyla ilgili estetik kaygı duyan insanların, sporla birlikte biraz kilo verince, kendilerine olan güvenleri artıyor. Bu mutluluk hissi de stresin azalması sağlıyor” dedi.

Türkiye’de egzersize katılımın, önceki yıllara göre arttığını ifade eden Ergen, “Bu konuda çok çeşitli kurumlar, kuruluşlar destekte bulunuyor. Yerel yönetimler, semt sahaları ve yürüyüş parkurları açıyor. Köy veya kent fark etmez, insanlar artık sporun yararının farkına varıyor, daha çok spor yapıyor. Bugün sabahın erken saatlerinde ve akşam üzerleri, birçok kişinin en azından yürüyüş yaptığını görüyoruz” diye konuştu

Yazar: Prof. Dr. Emin Ergen

Kaynak: http://www.hurhaber.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir