Rehberiniz-Başarıyı kalplerde ve akılda yaratın…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Başarıyı kalplerde ve akılda yaratın…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Başarıyı kalplerde ve akılda yaratın…

Kaynak: Özgür Gözler/ Milliyet

Franklin Covey danışmanlık şirketinin kurucusu ve yöneticisi, liderlik – kurumsal gelişim danışmanı Dr. Stephen Covey, 21”inci yüzyılda liderlerin başarı için etkili bir kültür, empatik dinleme ve sinerji yaratma yeteneğine ihtiyaç duyduklarını belirtiyor.

Covey”e göre esnek ve uzun vadeli stratejik planların arkasında yüksek güvenilirliği olan bir kültür yaratmak gerekli. Bu vizyonun yaratılmasındaki anahtar davranış ise insanları bu sürece kalpleri ve akılları ile alçakgönüllülükle bağlamaktan geçiyor. Covey ayrıca liderlerin empatik dinleme – kendini karşındakinin yerine koyarak dinleme, uzun vadeli stratejik planlarda birlikte sinerji yaratılmasının büyük bir cesaret ve tahammül yaratacağını belirtiyor.

Değişimi fırsata çevirmek

21”inci yüzyıl liderlerinin değişimleri fırsatlara dönüştürdüğünü ifade eden Covey, fırsatların insanları, değişimin etkilerinin tartışılmasına, bilgi çalışanları gibi dahil etmekle yakalanacağını belirtiyor. Covey bu şekilde, çalışanların aksiyon planına duygusal olarak bağlandığını ve başarılı bir değişim yaşandığını sözlerine ekliyor ve “Çalışanların samimi olarak bu sürece dahil edilmesi, sınırlandırılmış gücü itici güce dönüştürür.

Ön cephe çalışanların güçlendirildiği yerlere iyi bir örnek Toyota”dır. Öyle ki Toyota”da herhangi biri bir sorun gördüğünde, tüm operasyonu kapatabilir. Tüm bunların kanıtı olarak çalışanlar organizasyon yapısı içinde yaratıcı görevlerle sorun çözümüne yardımcı olmaktadırlar. Diğer örnekler arasında United Technologies, General Electric, Dell gibi şirketler yer alıyor” diyor.

Manevi otorite

Liderliği, insanların değerlerini ve potansiyellerini açık bir şekilde bağlantılandırarak, onların kendi içlerindekileri fark ederek ilham almalarını sağlamak olarak tanımlayan Covey, evrensel, zamana bağlı olmayan, açık prensipler ve manevi otorite ile yaşamanın uzun vadede biçimsel (kurallara bağlı) otoriteden daha fazla önem kazanacağını belirtiyor.

Prensip – merkezli liderliğin, tüm çalışanların aynı şekilde değerlere, stratejik amaçlara saygı duyduğu, onları yönetenlere duygusal olarak bağlandığı, yüksek güvenilirliği olan kültürler yaratarak organizasyonlara katkı sağlayacaklarını belirtiyor.

Biçimsel otorite olmadan manevi otorite kurma konusunda başarılı olarak tanımladığı Gandi”nin dünyadaki en geniş demokrasinin kurucusu olduğunu söyleyen Covey, Muhammed Yunus, Nelson Mandela, George Washington”ı da diğer örnekler olarak gösteriyor.

Daha etkili bir iş ve özel yaşam için insanların kendi içlerindeki yaratıcılığı, yeteneklerini ve enerjiyi serbest bırakmayı öğrenmeleri gerektiğine değinen Covey, insanların ortamın ihtiyaçlarıyla buluşan yetenek ve tutkularını keşfetmek için biri tarafından dinlenilmeye ihtiyaç duyduklarını belirtiyor.

Etkili insanların 8 alışkanlığı

2002 yılında Forbes dergisinin bugüne kadar yazılmış en iyi 10 yönetim kitabından biri olarak gösterdiği ”Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı” ve ”8”inci Alışkanlık” kitaplarının da yazarı olan Covey, bu alışkanlıkları şöyle sıralıyor:

1. Proaktif olmak

2. İşin sonucunu düşünerek başlamak

3. Öncelikli olanlara öncelik tanımak

4. ”Kazan kazan” mantığıyla düşünmek

5. Önce anlamayı sonra anlaşılmayı aramak

6. Sinerji

7. Testereyi keskinleştirmek

8. Kendi sesini bulmak ve diğerlerinin kendi seslerini bulmaları için ilham vermek

”Kimse ofiste daha çok zaman geçirmek istemez”

Covey, kişilerin değerleri üzerine odaklı, prensipleri ile uyumlu olan ve onlara acil ama önemsiz konulara hayır deme cesaretini veren kişisel bir misyon geliştirmelerinin gerekli olduğunu söylüyor.

Diğer türlü, aciliyetin hükmetmeye başladığını ve aile sağlığı ile bütünlüğünün ihmal edildiğini ifade eden Covey, “Kimse ölüm döşeğinde ofiste daha çok zaman gecirmiş olmayı dilemez. Kişisel misyonunuz üzerinden bırakmak istediğiniz mirası keşfetmek, amaç ve anlam bulmanıza yardımcı olur” diyor.

Covey, 1 Temmuz”da düzenlenecek olan ”Bireysel ve Oranizasyonel Mükkemmelliğe doğru 21. Yüzyılda Liderlik” konferansı için Türkiye”ye gelecek.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir