Rehberiniz-BaÅŸarıya giden yol ‘stilinizden’ geçer…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “BaÅŸarıya giden yol ‘stilinizden’ geçer…” adlı yazımızın kiÅŸisel geliÅŸiminize katkı saÄŸlamasını umuyoruz
BaÅŸarıya giden yol ‘stilinizden’ geçer…

Profesyonel ortamlarda yöneticimiz, müşterilerimiz, birlikte çalıştığımız ekip arkadaÅŸlarımız veya iÅŸ ortaklarımız üzerinde uyandırdığınız izlenim, kariyer baÅŸarımızda büyük rol oynuyor. KiÅŸisel imajımızın önemli bir parçası olan giyim kuÅŸam konusunda kimimiz risk almamak için klasik olandan vazgeçmezken kimimiz de moda ve trendleri takip ederek “günün insanı” imajı vermeyi yeÄŸ tutuyoruz. Oysa dış görünüşünüz yoluyla verdiÄŸiniz sinyaller söz konusu olduÄŸunda, güncellikle profesyonel yaÅŸamın kendine has kriterlerini birleÅŸtirebilmek kolay deÄŸil. Türk iÅŸ dünyasının görece tutucu olduÄŸunu göz önüne alırsak, stilimizi yansıtmakla aykırı durmak arasındaki belirsiz çizginin neresine düştüğümüz konusunda pek çoÄŸumuzun kafası karışabiliyor. Profesyonel stil danışmanı Tülin Kermen, “Ä°nsanlar kendi kiÅŸiliklerini bulundukları ortama doÄŸru uyarlayabilmiÅŸlerse, kendi stillerini bulmuÅŸlar demektir” diyor.

Erkekler yenilikçi

Aviva Hayat Emeklilik, Boyner MaÄŸazacılık, Hedef Alliance, Alarko Carrier gibi ÅŸirketlerde çalışanlara bireysel ve toplu stil eÄŸitimleri veren Tülin Kermen, sunumlarında profesyonellere renklerden modaya kadar imajla ilgili kavramları anlatıyor. Ä°ÅŸ dünyasından özellikle erkeklerin bu konulara karşı çok ilgili ve açık olduÄŸunu söyleyen Kermen, kadınların eÄŸitimlere genellikle kendilerini onaylamak için geldiÄŸini söylüyor. Kermen”e göre kadın profesyoneller eÄŸitimlerden sonra çoÄŸunlukla küçük deÄŸiÅŸiklikler yapmaya yanaşırken, erkekler pantolon paçalarına kadar her türlü öneriye açık bir tutum sergiliyor. Peki günlük profesyonel giyim kuÅŸamın temel kuralları nedir? Bir iÅŸ anlaÅŸması öncesi hangi renklerden kaçınmalı hangi kumaÅŸları tercih etmeliyiz? Patronumuzdan zam isteyeceksek o gün nasıl bir giyim tarzı benimsemeliyiz? Bir toplantıya giderken hangi çanta ve nasıl bir stil yansıtmalıyız? Ve tabii asla yapmamız gereken giyim yanlışları neler? Tülin Kermen, söze iÅŸ hayatındaki istikrarın dış görünüşümüze de yansıması gerektiÄŸini belirterek baÅŸlıyor: “Ä°ÅŸ yerinize özensiz geliyorsanız, sadece arada bir çok şık giyinerek dikkatleri üstünüze çekseniz bile, kurumun temsil edilmesi gereken bir ortama siz deÄŸil, düzenli bir ÅŸekilde iÅŸe bakımlı gelen kiÅŸilerin seçileceÄŸini bilmelisiniz” diyor.

Zam isterken mavi giyin

Bunun yanı sıra dış görünüşünüzde dikkat edeceğiniz bazı detaylar, iş başarınızı etkileyecek güce sahip olabiliyor. Örneğin kahverengi, toprağın rengi olarak iyi bir renk olmakla birlikte kahverengi takım elbise iş ortamında memur rengi olarak algılanır. Rekabetçi ve enerjik bir etki uyandırmaktan uzaktır. Zam almaya giderken, iş görüşmesinde bir ortaklık teklifi sunarken, iş alırken gilmesi pek tavsiye edilmiyor. Onun dışında kahverenginin içine giyilen pembe bir gömlek ya da mavi bir bluz sizi ışıl ışıl yapmaya yetebilir.

Kaçınılması gereken hatalar

* Ne kadar moda olursa olsun, iş yerine file çorapla gelmeyin.

* Ön yırtmaç dört parmağı geçmemeli.

* Küpeler omuza temas etmemeli.

* Ayakkabılarınız temiz ve kaliteli olmalı.

* Büyük çanta girdiğiniz ortama hazırlıksız olduğunuzu gösterir.

* Kırışık kıyafetler her iş ortamında uygunsuz kaçar. Kumaş türü olarak kırışık olan kıyafetlerden kaçının.

* Bankacılık, halkla ilişkiler gibi karşıdaki kişide güven yaratmak durumunda olunan sektörlerde keten bir giysi hoş karşılanmaz.

* İyi oturmayan, ucuz kumaştan yapılmış bir takım kişiyi ucuz gösterir.

* Soluk renk yaşlı gösterir.

* İnce çizgi otoriteyi vurgular. Ancak gangsterler gibi görünmemek için sivri yaka gömlek giyilmemeli, ses çıkaran kösele ayakkabılardan kaçınılmalı.

* Kaleminiz gelecekteki hedeflerinizin ne olduğu mesajını verir.

Yazar: Zehra Tike

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir