Rehberiniz-Başarılı sporcular zamanı yavaşlatıyor!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Başarılı sporcular zamanı yavaşlatıyor!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Başarılı sporcular zamanı yavaşlatıyor!

Başarılı sporcular üzerinde yapılan araştırmadan görecelik kuramına gönderme yapan bir sonuç çıktı. Nörologlara göre başarılı sporcular yüksek odaklanma sonucu zamanı ağır çekimde algılıyor. Bu özelliğin gelişme derecesi ile başarı arasında da doğru orantı tespit edildi…

BAŞARILI SPORCULAR ZAMANI YAVAŞ MI ALGILIYOR?

Nörologlara göre başarılı sporcular zamanı sıradan insanlardan daha farklı algılıyor.

University College London’da (UCL) yapılan araştırmaya göre fiziksel bir aktiviteye tamamen odaklanabilen insanların zaman algısı yavaşlıyor.

Yani topa vurmaya hazırlanan bir futbolcu anı yavaş çekimdeymiş gibi yaşayabiliyor; bu da ona yapacağı hamleyi düşünmek için fazladan zaman sağlıyor.

Bilimciler sporda üstün başarı gösteren atletlerde bu özelliğin çok gelişmiş olduğunu düşünüyor.

UCL Nörobilim Enstitüsü’nden Dr. Nobuhiro Hagura şöyle diyor: ’’John McEnroe topa vurmaya hazırlanırken zamanın yavaşladığını hissettiğini söylemişti. F1 sürücüleri de benzer deneyimler yaşıyor. Biz vücudun bir aktiviteye odaklandığı zaman beynin görüntüyü algılama hızının arttığını tahmin ediyoruz. Beyne gelen bilgi akışı hızlanıp artıyor. Bu da zamanın daha yavaş akıyormuş gibi algılanmasına neden oluyor.’’

Dr. Hagura bu araştırmayı yapmaya Japonya’da beyzbol oyuncularının vuruş yapmadan önceki hislerini dinledikten sonra karar vermiş.

Şu anda tüm dünyada başarılı sporcuların zaman akışını daha yavaş algıladıkları kabul gören bir tez.

Basit bir deney

Bu inancı test etmek isteyen UCL ekibi çok basit bir deney düzeneği oluşturmuş; gönüllülerden ekranlarda parlayan ışıklara, değişen renklere bakmalarını istemiş ve onların tepki sürelerini ölçmüş.

Araştırmacılar bazı gönüllülerden belli işaretleri görünce ekrana vurmalarını istemiş.

Ekrana dokunmak için hareket etmeleri gerekeceğini bilen deneklerin, sadece ekrana bakan deneklere göre zamanı daha yavaş algıladıkları ortaya çıkartılmış.

Daha da önemlisi, hareket etmeleri gerekeceği bilgisini daha erken alan denekler zamanı daha da yavaş algılamaya başlamış.

Zaman algısının yavaşlamasını sağlayan psikolojik mekanizmanın ne olduğu henüz tam olarak bilinmiyor ancak bu mekanizmanın beyne gelen görsel veri akışının hızlanmasına bağlı olduğu düşünülüyor.

UCL ekibi şimdi tezlerini kanıtlamak için başarılı sporcularla deneyler yapmak istiyor.

Bilimciler, üstün başarı gösteren sporcularda bu refleksin sıradan insanlardan çok daha yüksek olduğuna inanıyor.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir