Rehberiniz-Başarılı ebeveyn olmanın altın kuralları

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “BaÅŸarılı ebeveyn olmanın altın kuralları” adlı yazımızın kiÅŸisel geliÅŸiminize katkı saÄŸlamasını umuyoruz
Başarılı ebeveyn olmanın altın kuralları

AraÅŸtırmalara göre üç ayrı ebeveyn tipi var: Birincisi, kendi anne babasından gördüğü ÅŸekilde çocuk yetiÅŸtirenler, ikincisi kendi büyütülme ÅŸeklinden memnun olmadığı için anne babasının tam tersi davrananlar, üçüncüsü ise sürekli bu konuda okuyan, düşünen, kendini geliÅŸtiren anne babalar. Hiç şüphesiz en makbul anne babalar üçüncü grupta olanlar. 50 yıldan beri bu konuda yapılan araÅŸtırmalar gösteriyor ki; bu gruptakilerin yetiÅŸtirdiÄŸi çocuklar daha mutlu, baÅŸarılı ve saÄŸlıklı yetiÅŸkinler oluyorlar. Bu araÅŸtırmaların en yenisi California Ãœniversitesi’nde binlerce anne baba üzerinde yapılan bir çalışma. Bu araÅŸtırmanın sonunda uzmanlar en baÅŸarılı anne babaların kullandığı 10 yöntemi önem sırasına göre belirlemiÅŸ. Ä°ÅŸte mutlu, saÄŸlıklı ve baÅŸarılı çocuk yetiÅŸtirmenin 10 altın kuralı…

1. Sevgi: En önemlisi çocuklarınıza destek olup kayıtsız ÅŸartsız sevdiÄŸinizi belli etmek! Sürekli fiziksel kontak (dokunmak, okÅŸamak, öpmek) sayesinde çocuÄŸunuzla tensel yakınlık kurmak… Ve baÅŸbaÅŸa kaliteli zaman geçirmek.

2. Stres ve öfke ayarı: Kendi stresinizi ve öfkenizi, dolayısıyla da çocuğunuzdaki stres ve öfkeyi azaltmak için yöntemler geliştirin. Özellikle kendiniz için gevşeme teknikleri öğrenin. Ayrıca olaylara olumlu yorumlar getirmeyi prensip edinin.

3. Sağlıklı ilişki kurabilme ve sürdürebilme yeteneği: Karşı cinsle olan ilişkinizi çocuğunuzun örnek alması gereken model olarak düşünün. Çocuğunuzun yetişkin hayatında karşı cinsle kuracağı duygusal ilişkinin modelini siz şu anda çiziyorsunuz!

4. Bağımsızlık: Çocuğunuza saygı gösterin. Onu kendi ayakları üzerinde durabilen, kendi kendine karar verebilen, kendine güvenli bir birey olarak yetiştirin.

5. Eğitim ve öğrenim: Eğitim ve öğrenimin önemini sürekli ortaya koyun, bunu adeta aşılayın çocuğunuza. Siz de yaşantınıza daima öğrenmeyi dahil edin ki; çocuğunuz için eğitim yaşam biçimi haline gelsin.

6. Yaşamı başarıyla idare edebilme yeteneği: Çocuğunuza düzenli bir iş ve gelir sahibi olarak sağlıklı bir model sunun. Yaşamla başa çıkmanın yollarını böyle öğrenecektir.

7. Davranış: Çocuğunuza davranış eğitimi verirken olumlu yaklaşımları kullanarak istediğiniz davranışların oturmasına çalışın. Çocuğunuzun iyi davranışlarını hemen taltif edin. Ceza yöntemine ise başka hiçbir şey işe yaramayıp, çok çaresiz kaldığınızda başvurun.

8. Sağlık: Yaşayış ve beslenme şeklinizle çocuğunuza sağlık açısından ideal bir denge sağlayın. Düzenli spor şart. Erken başlanılan müziğin zekanın gıdası olduğunu unutmayın.

9. Din: Anne baba kendi inançlarına göre din ve ahlak eğitimi verebilir. Aşırıya kaçmadan verilen din ve ahlak eğitiminin çocuk gelişiminde faydalı olduğu görülüyor.

10. Koruma ve güvenlik: Çocuğunuzu korumak için gerekli önlemleri almanız şart. Çocuğunuzun dahil oldugu aktivitelerin neler olduğunu, nerelere kimlerle gittiğini bilmeniz şart. Fakat aşırı koruyucu ebeyenlerin kaş yaparken göz çıkarttığını da unutmayın. Bu konuda aşırıya kaçan ebeveynlerin çocuklarıyla olan ilişkilerinin bluğ çağında ciddi şekilde bozulmaya başladığı ve mutsuz çocuklar yarattıklarını gösteriyor araştırmalar.

AraÅŸtırma sonuçlarına göre ebeveynler altın kurallar listesinden en çok 1 ve 10 numarada baÅŸarı gösterirken, baÅŸarılı çocuk yetiÅŸtirmede aşırı önemli olan 2 ve 3 numarada büyük hatalar yapıyor. Uzmanlar 2 numarada yer alan ‘stres ve öfke ayarı’ ve 3 numaradaki ‘saÄŸlıklı iliÅŸki kurabilme ve iliÅŸkiyi sürdürebilme’ konularında ebeveynlerin daha baÅŸarısız olduÄŸunu söylüyor. Hatta ebeveynlerin bu konularda çocuklarına zarar verici giriÅŸimlerde bulunabildiklerini de…

Araştırmalar stres ve öfkelerini kontrol altına alabilen ebeveynlerin yetişkin yaşlarda, çocukları ile çok sağlıklı ilişkileri olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu tip ebeveynlerin yetiştirdikleri çocukların yaşam boyu mutluluk düzeylerinin stres ve öfkesini kontrol altında tutamayan anne babaların yetiştirdiği çocuklara oranla çok daha yüksek olduğunu da gösteriyor.

Uzmanlar da araÅŸtırma sonuçlarını destekleyerek “İyi çocuk yetiÅŸtirme sanatının mihenk taşı anne babanın kendi stres ve öfkesini kontrol altında tutabilmesidir” diyor ve ekliyorlar; “EÄŸer iyi bir ebeveyn olmak istediÄŸiniz halde stres ve öfkenizi kontrol edemiyorsanız bu konuda yardım almanız gerektiÄŸi kesin!” Meditasyon ve nefes teknikleri bu durumda olan anne babaların kullanabileceÄŸi yöntemlerden sadece ikisi…

Ya iÅŸ iliÅŸki kurma ve sürdürmeye gelince? Ä°ÅŸte orada da ebeveynler yeterince saÄŸduyu gösteremiyor. Çocuklarımız ise doÄŸaları gereÄŸi anne ve babalarını sevgi ve saygı dolu bir iliÅŸki içinde görmek istiyor. Anne baba arasındaki sürtüşme çocukların kendilerini güvensiz ve hatta yetersiz hissetmelerine neden olabiliyor. “Anne babanın boÅŸanmış olduÄŸu durumlarda bile çocuklar iyi bir iliÅŸki örneÄŸi görmeli” diyor uzmanlar. EÄŸer çözmeniz gereken sorunlar, tartışmanız gereken konular varsa bile bunları çocuÄŸunuzun önünde yapmayın. Özellikle de çocukları karşı tarafa karşı güç kazanmak için asla kullanmayın! Her tür iliÅŸkide zaman zaman sevimsiz anların olabileceÄŸi muhakkak. Uzmanlar bu noktada da ÅŸu tavsiyede bulunuyor: Böyle bir durumla karşılaÅŸtığınızda mutlaka diÄŸer ebeveynden özür dileyin ve affettiÄŸinizi gösterin ki, çocuÄŸunuz doÄŸru mesajı alsın. Büyürken karşı cinsle saÄŸlıklı bir iliÅŸkinin nasıl kurulabileceÄŸini görmeyen çocuklar yetiÅŸkin hayata geçtiklerinde iliÅŸki kurmada ve yürütmede baÅŸarılı olamıyorlar…

Yazar: Aytül Farquharson

Kaynak: http://www.posta.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir