Rehberiniz-Başarılı bir evlilik için 10 altın öneri

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Başarılı bir evlilik için 10 altın öneri” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Başarılı bir evlilik için 10 altın öneri

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı artan boşanmalar nedeniyle harekete geçti.

Çiftlere bir kitap hazırlayarak iyi bir evliliğin 10 kuralını açıkladı. Buna göre affetmeyi öğrenmek ve ortak hobi geliştirmek mutluluğun kapılarını açıyor.

İstatistiklere göre Türkiye’de boşanma oranları her geçen gün artıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çiftlerin ayrılmasını azaltmak için bir dizi önlem almaya başladı. İlk olarak belediyelerle iş birliği yaparak evlilik öncesi eğitim programı düzenledi. Uzmanlar eşliğinde çiftlere evlilik dersi verildi. Bakanlık yetkilileri bu derslere ek olarak bir de kitapçık hazırladı.

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Azize Nilgün Canel tarafından hazırlanan “Evlilikte İletişim ve Yaşam Becerileri” adlı çalışmada mutlu evliliğin 10 altın kuralı belirtildi Kitapta ailenin önemine dikkat çekilirken, çiftlerin arasındaki sıkıntıların giderilmesi için ip uçları veriliyor. Hazırlanan kitapta, evlilikte aranan ve özlenen uyum sürecini zorlaştırmamak için çiftlerin hataları karşılıklı olarak kabul etmeleri gerektiği, özür dilemenin eşlerin arasındaki diyaloğun gelişmesi için çok önemli olduğu vurgulandı.

ROMANTİZM YAŞAYIN

Kitaptaki ’Evliliğin İlk Yılları’ bölümünde romantizmin yoğun olarak yaşanması gerektiği vurgulandı. Kitapta sözlü sevgi ifadelerinin de bu dönemlerde sıklıkla kullanıldığı belirtildi. Çiftlere yapılan araştırmalara göre evliliğin ilk iki senesinin çok önemli olduğu bu süre içinde aralarındaki iletişimin azabileceği uyarısı yapıldı. Çalışmada ayrıca karşılıklı doyurucu bir evlilik için çiftlerin anne baba olmaya hazırlanmaları da tavsiye edildi.

Eşinizi dinlemeyi öğrenin: İşte 10 ip ucu

1- Her koşulda birbirinize saygı gösterin

2- Kendinizi tanımaya ve kişiliğinizi gerçekleştirmeye gayret edin

3- Çatışma çözümleme becerinizi geliştirin

4- Kendinizi tanımaya ve kişiliğinizi geliştirmeye gayret edin

5- Eşinizle birlikte yapmaktan zevk alabileceğiniz ortak ilgi alanlarını keşfedin

6- Birbirinizi affetmeyi öğrenin

7- İletişim becerilerinizi geliştirin

8- Eşinizle aranızda yakınlık geliştirin

9- Eşinizin iyi yanlarını olumlu özelliklerini görmeye gayret edin

10- Eşinizi can kulağı ile dinlemeyi öğrenin.

Kaynak: http://Bugün

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>