Rehberiniz-Başarı yarışında kadınlarla erkeklerin stil farkı!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Başarı yarışında kadınlarla erkeklerin stil farkı!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Başarı yarışında kadınlarla erkeklerin stil farkı!

ECE TEMELKURAN yine döktürdü. İş hayatında kadınlar ile erkekelrin başarı stili farkını kendi dramatik üslubuyla öyle bir yazdı ki, kaç köşe yazarı alıntı yaptı sayamadık.Ece Temelkuran “kadınların Can Dündar”ı” olma yolunda ilerliyor…

Bu makalesini okuyun ama inanmayın! Hele “taşfırın erkeği”yseniz hiç okumayın! Light erkekler ve kadınların mutlaka okumasını öneriyoruz.

İŞTE O MAKALE.

ECE TEMELKURAN

MİLLİYET

Futbol, tenis ve kadınlarla erkeklerin farkı

Erkeklerin kafası hiç karışık değildir!

Erkek dünyası, ”kadınsı” olarak tarif edilen ”içe bakışın” yok edilmesi, göz ardı edilmesi üzerine kuruludur. Çünkü ”kutsal başarılar” ancak duyguları işin içine karıştırmadan elde edilebilir!

Önceki gün, Zürih”te, Yazar Henry Miller”in ”Nietszche”nin saygı duyabileceği psikolog” dediği 81 yaşındaki, ”genç” Arno Gruen”le uzun uzun konuştuk. ”Duygusuz erkeklerin” bu sistemde hep çok başarılı olacağını, ama hep çok ”hasta” kalacaklarını anlattı. Duygusuzluğu öven, yücelten, ancak duygu ”taklitlerine” tahammül edebilen bir sistemde, duyguları olan kadınların ”çocuksu, dengesiz, zayıf” kabul edilmesi üzerine konuştuk sonra. “Kadınlar işte bu yüzden her zaman erkeklerden daha sağlıklı olacak” dedi Gruen.

Hayat tuhaf şey. Her şeyin birbiriyle bir bağlantısı var gibi. Akşam Lozan”a dönüp Wimbledon Tenis Turnuvası”ndan haberler izledim. Mary Sharapova adında küçücük bir kız, koskoca Serena Williams”ı yenip şampiyon oldu. Williams, maçtan sonra bir açıklama yaptı:

Bugüne kadar kendimi hep çok zorladım. ”Kazanmalısın. Ne olursa olsun kazanacaksın” dedim hep. Başka bir ihtimal üzerine düşünmeyi bile yasakladım kendime. Belki de bu yüzden kaybettim.

Muhtemelen Serena”nın ve kardeşi Venüs”ün, antrenörleri olan babalarıyla tuhaf bir ilişkileri var. Orası bir psikoloji ve travma muamması muhtemelen. Ama enteresan olan şuydu: Serena belki de ilk kez kazanmaktan başka bir şeyden, ”kendinden” bahsediyordu. Yüzünde kazanmaya kilitlenmiş bir insanın plastiği değil, bir ”insanın” yaralanabilen, kaybedebilen ”etli” ifadesi vardı. Niye anlatıyorum bunu? Beckham yüzünden…

Erkeklerin psikolojisi var mı?!

Günlerdir Avrupa Futbol Şampiyonası”nı izliyorum. Bütün maçları, hakemlerin gerçek mesleklerini bilecek kadar dikkatli izledim. Bizim ”uğurlu hakem” Collina”yı, Çek Cumhuriyeti”nin Yunanistan maçında sakatlanan ve ağlayan yıldız oyuncusu Nedved”i, Yunanlıların bedavadan finale yükselmelerini, Danimarka-İsveç maçında 2-2 beraberlikle ”İskandinav dayanışmasının” taçlandırmasını, bir tane sarışın hakem var, onun oyuncularla neredeyse flört edişini ve elbette Beckham”ın penaltıları kaçırmasını…

Merak ediyorum acaba Beckham penaltılarını kaçırdıktan sonra Serena Williams gibi oturup kendi içine baktı mı? Ya da hiç oturup annesiyle babasıyla ilgili, kendi ruhsal gelişimiyle bir şey düşündü mü başarısızlığı tattıktan sonra? Sanmam. Hatta bu soruyu soruyor olmam bile birçok ”futbolsevere” komik, saçma, ”kadınsı” gelecektir. Erkek dünyası da bunun üzerinde duruyor zaten. ”Kadınsı” olarak tarif edilen ”içe bakışın” yok edilmesi, göz ardı edilmesi üzerinde. ”Kutsal başarılar” ancak bu şekilde elde edilebilir çünkü. Duyguları işin içine karıştırmadan!

İş dünyasında kadınlar

Kadınlar iş dünyasında niye erkeklerin oyununa tam olarak katılamıyor? Bu soru hep sorulur, hep ayrımcılıkla ilgisi kurulur. Oysa bana sorarsanız, kadınlar ve erkekler milim milim eşit haklara, olanaklara sahip olsalar bile kadınlar, erkekler dünyasında erkekler gibi ”top koşturamaz”. Çünkü hisleri vardır, olup biten en küçük şeylere dair bir hisleri. Bu da ”hissiz bir dünyada” yorucudur elbette. Kadınlar bu yüzden daha çok yorulur. Hatta bu yüzden kadınların erkekler dünyasında erkekler gibi (!) top koşturamamaları iyidir. Çok sağlıklıdır.

Başarının esas olduğu bir toplumda bu sözler kulağa iyi gelmeyebilir ama kadınların ”başarısızlığı” (?) insanlık adına iyi bir şeydir. Serena”nın oturup kendini gözden geçirmesi, erkeklere komik, zayıf ve ”kafa karıştırıcı” gelecek düşüncelere dalması iyidir. Çünkü Beckham”ın ve erkeklerin kafası hiç karışık değildir. Nasılsa hayatta bir gol daha atmak onları kendine getirir ve bütün sorunları çözer. Gol atamamasına rağmen güçlü hissedecek erkekler bu yüzden hep çok nadir olacaktır! Erkekler, kendilerinden beklenen ”duygusuzluk” mitine rağmen nadiren insan kalacaktır!

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir