Rehberiniz-Başarı için ant içtik…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Başarı için ant içtik…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Başarı için ant içtik…

55 yıl önce Sultanhamam”da küçük bir dükkanda Nuri Güven tarafından kurulan ve Türkiye”de ilk taksitli satışı başlatan Yeni Karamürsel Mağazaları (YKM) 36 şehirde 45 mağazasıyla dev bir zincire dönüştü. Bugün merhum Nuri Güven”in çocukları ve torunlarıyla ortağı Fethi Ağralı ve oğlu yönetimde.

Mağazanın yönetimindeki üç kuşak gibi Türkiye”de üç kuşak da bu mağazadan alışverişe devam ediyor. YKM”lerin önü de yıllarca buluşma noktası oldu. 55. yıl anısına hazırlanan belgesel niteliğindeki kitap ise YKM”nin Türkiye üzerindeki etkisini gözler önüne seriyor. Üç kuşakla şirketin gelişimini konuştuk.

Taksitli satışı biz başlattık

Türkiye”nin ilk ve en büyük mağazalar zinciri Yeni Karamürsel Mağazaları (YKM) 55 yaşını doldurdu. Nuri Güven”in Sultanhamam”da küçük bir dükkanda kurduğu YKM”yi şimdi üç kuşak bir arada yönetiyor.

Türkiye”de çok katlı mağazacılığın öncüsü olanYKM 55 yaşını kutluyor… 1950”li yıllarda Sultanhamam”da kumaş satarak işe başlayan ve bugün 36 şehirde 45 mağazasıyla hizmet veren YKM”nin birçoğumuzun hayatında önemli bir yeri var. Tıpkı mağazanın üç kuşaktır devam eden yönetimi gibi, Türkiye”de üç kuşak da bu mağazadan alışveriş yaptı, yapmaya devam ediyor. İstanbul”da Şişli, Ankara”da Kızılay, İzmir”de Konak YKM mağazalarının önü uzun yıllar boyunca en önemli buluşma noktası oldu. 55. yıl anısına hazırlanan belgesel niteliğindeki kitap da YKM”nin Türkiye ve Türk insanı üzerinde etkisini gözler önüne seriyor. Kitapta YKM”nin 1950”li yıllardan günümüze kadar gelişimi fotoğraflarla anlatılırken Türkiye”nin tarihinden kesitler veriliyor. YKM”yi bugün üç nesil bir arada yönetiyor. YKM”yi kuran Nuri Güven”in (hayatta değil) kızları ve torunlarıyla, daha sonra mağazaya ortak olup halen işin başında olan Fethi Ağralı”nın çocuğu yönetim kurulunda görev yapıyor. Üç kuşağın temsilcileri olan YKM”nin Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Ağralı, Yönetim Kurulu Başkan Vekilleri ve Nuri Güven”in kızları olan Gülay Tan ve Lale Güven Tuğlu, Yönetim Kurulu Üyesi ünvanıyla yönetim kurulunda bulunan Gülay Tan”ın oğlu Saruhan Tan ve Lale Güven Tuğlu”nun kızı Nuşin Oral ile YKM”nin dünden bugüne serüvenini konuştuk. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Gülay Tan, ikinci nesil olarak şirkete birçok katkılarının olduğunu belirterek, “Mağazalar ayrı ayrı şirketlerdi, onları tek şirket çatısı altında topladık. Bir standart getirdik. Sonra çocuklar yetişti, onların katkılarıyla bugüne geldik” diyor. Çocuklarının çok genç yaşta çalışmaya başladığını söyleyen Tan bunu babasının istediğini söylüyor; “Başta bize, sonra da torunlarına güvendi ve onları işin başına geçirdi.” Gülay Tan bu arada kendi eşinin dışında damatların şirkete girmediğini ve bundan sonra da giremeyeceğini belirtiyor.

BAŞARI İÇİN AND İÇTİK

YKM Yönetim Kurulu Üyesi olan üçüncü kuşak yöneticisi Nuşin Oral, YKM”nin tarihi gelişiminin dünyadaki örnekleriyle paralellek gösterdiğini belirtiyor. Nuşin Oral, dedesi Nuri Güven”den çok şey öğrendiğini söylüyor; “Bizleri, hazır olmadan önemli pozisyonlara getirdi. Ekstra çaba harcayarak çok daha hızlı bir şekilde kendimizi yetiştirdik. Ayrıca bizi satın alma konusunda da yetiştirdi. Her çarşamba satın alma toplantısı olurdu. Bu toplantılara bizi de sokardı. O toplantılarda, hem pazarlığı hem de işin hesabını kitabını öğrendik. Eğitimimiz ise kurumsallaşma döneminde çok işimize yaradı.” Nuşin Oral, “Dünyada şöyle bir kural vardır; birinci nesil kurar, ikinci nesil korur, üçüncü nesil de batırır… Biz böyle olmaması için and içtik YKM”yi yaşatmaya, büyütmeye devam ediyoruz” diyor. Oral, Perakendeciler ve Alışveriş Merkezleri Derneği”nin başkanlığını da yapıyor.

Tarihi ilklerle dolu

* Türkiye”nin ilk çok katlı mağazası…

* Bayilik sistemini başlattı.

* Taksitli satışın öncüsü.

* Mağaza kartı uygulamasını başlattı.

* İlk promosyonlu satışı gerçekleştirdi.

* Gıda satışına öncülük etti, taksit olanağı sundu.

* İnternetten satışı da başlattı.

Müşterilerimiz çok sadık

YKM”de üçüncü neslin bir temsilcisi de Saruhan Tan. Birkaç gün öncesine kadar Birleşik Markalar Derneği”nin de başkanlığını yapan Saruhan Tan, “Biz üç nesil yönetiyoruz ama üç nesil de müşterimiz var” diyor ve devam ediyor: “Müşterilerimiz çok sadık. Şişli mağazamızda yangın çıktığında, birçok müşterimiz, bize yardımcı olabilmek için vadesi gelmemiş taksitlerini ödemek istedi.” 1996 yılında Şişli Mağazası”nı yenileyerek bir geçiş dönemi yaşadıklarını belirten Saruhan Tan, Cevahir Alışveriş Merkezi”nde açtıkları mağazanın da bir geçiş dönemi olduğunu vurguluyor; “Dekorasyonunu Hasan Mingü”nün yaptığı Cevahir”deki yerimizde, çok katlı mağazacılığın en iyi örneğini sergiliyoruz.”

Yazar: Şerif Ercan

Kaynak: http://www.sabah.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>