Rehberiniz-Başarı en iyi öğretmen

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Başarı en iyi öğretmen” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Başarı en iyi öğretmen

Goethe, “Akıllı adam küçük hatalar yapmaz” diyor. Yoksa siz hata aramaya eğilimli misiniz?

MIT Picower Enstitüsü’nden Earl K. Miller ve arkadaşları hata ve öğrenme süreciyle ilgili son derece ilginç bir araştırmaya imza atmışlar. Maymunlar üzerinde yapılan bu araştırmada, bir davranış başarılı olduğunda, beyin hücrelerinin hızla yeni bağlantılar kurduğu ve gelişme gösterdiği gözlenmiş. Yapılan bir hata sonrası ise beyinde herhangi bir gelişme olmadığı veya çok az bir değişim olduğu görülmüştür.

Deneyin aşamaları kısaca şöyle: Maymunlardan, bilgisayar ekranında değişen iki resme bakmaları isteniyor. Resimlerden birinde maymun, bakışını sağa doğru kaydırdığında, diğer resimde ise sola baktığında ödüllendiriliyor. Maymunlar deneme yanılma yoluyla hangi hareketlerin hangi resimler için gerekli olduğunu buluyor. Doğru bir cevaptan hemen sonra sinirler, bilgileri daha keskin ve etkili bir biçimde işliyor. Fakat bir hatadan sonra herhangi bir gelişme görülmüyor. Başka bir deyişle sadece başarılardan sonra beyin işlem yapmaya devam ediyor ve maymunun davranışı gelişme gösteriyor.

Hata aramaya yönelik anne baba ve öğretmen yaklaşımının özellikle çocukluk döneminde beyin gelişimini olumsuz yönde nasıl etkilediğinin daha açık bir kanıtı olamaz herhalde. Çocuklarımız doğru yaptıklarında onları olumlu bir şekilde pekiştirelim. Doğru, doğru üzerine inşa edilir. Goethe, “Akıllı adam küçük hatalar yapmaz” diyor. Yoksa siz hata aramaya eğilimli misiniz?

Yazar: Prof. Dr. Ziya Selçuk

Kaynak: http://www.radikal.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir