Rehberiniz-Barış için herkes birşey yapabilir !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Barış için herkes birşey yapabilir !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Barış için herkes birşey yapabilir !

Dünya kadınları, Ortadoğu’da barışa katkıda bulunmak için pedal çevirmeye hazırlanıyor. Bu yıl dördüncüsü yapılacak olan, etkinlikte dünyanın 30 ülkesinden yaklaşık 300 kadın, 13 gün boyunca bisiklete binerek Ortadoğu’da yaşananlara dikkat çekecek. Türk ekibin koordinatörlüğünü yapan Taclan Topal bu yıl annesiyle birlikte barış için harekete geçecek

Türkiye’den 20 cesur kadın savaşın, yoksulluğun ve korkunun kol gezdiği Ortadoğu’ya barış tohumları atmaya hazırlanıyor. Dünyada 30 ülkeden yaklaşık 300 kadının katılacağı 2-15 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen “Ortadoğu’da barış için kadınları izle” isimli organizasyona bu yıl dördüncü kez katılacak olan kadınlar, barış için ellerini taşın altına koyacaklar. Projenin amacı, Ortadoğu’da yaşayan kadınların günlük hayatlarını serbestçe tartışabilmeleri için bir platform yaratmak ve barış sürecinde kadınların aktif bir şekilde rol almasına teşvik etmek. İngiltere’de Uluslararası Gençlik Çalışma Danışmanlığı yapan Detta Regan isimli bir kadının öncülüğünde dört yıl önce biraraya gelen kadınlar Ortadoğu’nun en tehlikeli bölgelerinde barışa pedal çevirerek hemcinsleri için çaba gösterecekler.

Projenin başından beri çalışmalara katılan ve koordinatörlüğünü yürüten Taclan Topal, bu sene annesi Betül Topal’la birlikte barışa pedal basacak. İngiliz Konsolosluğu’nda Yatırım Müdürü olarak çalışan Taclan Topal, “Bu proje 2004 yılında start aldı ve ne mutlu ki Türk ekibi baştan beri projenin içerisinde. 2006 yılında Beyrut’taki çatışmalardan dolayı yapılamamıştı. Bu sene dördüncü kez barış için elimizi taşın altına koyacağız” diyor.

Elimizi taşın altına koyuyoruz

Bu sene Türk ekibinin sayısının artığını söyleyen Topal bundan dolayı da çok mutlu olduklarını dile getiriyor: “İnsanlar bir şekilde bizi duyuyorlar ve bu projenin içinde yer almak istiyorlar. Biz de orada karşılacakları koşulları, bu projeye neler katabileceklerini, beklentilerinin neler olduğunu, yaşanacak olası zorlukları anlatıyoruz. Karşılıklı görüşmeler yaparak birlikte neler yapabileceğimize karar veriyoruz.”

Taclan Topal için bu yıl ekipte bir değişiklik daha var. 51 yaşındaki annesi de bu yıl onunla birlikte barış için pedal çevirecek. “Annem de bizimle birlikte bu organizasyona katılmak istiyordu. Evde yaptığımız heyecanlı toplantılar onu çok etkiledi ve ‘Ben de bu yıl sizinle geliyorum’ dedi. Bu beni gerçekten çok mutlu etti. Annemin de benimle birlikte olması bana inanılmaz bir gurur veriyor” diye anlatıyor annesi ile birlikte pedal çevirecek olmanın heyecanını.

Taclan Topal organizasyon sırasında güvenlik konusunda herhangi bir sorun yaşanmadığını hatta bölge insanının kendilerinin sesini duyurmak için gelen bu ekibi sevgiyle kucakladığını anlatıyor: “İnsanlar bize sarılıp öpüyor. Onlar için yaptığımız bu hareketi takdir ediyorlar. Tabii arada, ‘Pedal çevirerek dünyayı değiştireceğinizi mi sanıyorsunuz’ şeklinde tepkiler de geliyor. Onlara belki bugün değil ama gelecekte bu sürecin barış için rol oynayabileceğini anlatıyoruz. Sanıyorum en zor olan da üç dört gün duş alamamak.” (gülüyor)

Kendisini ‘sağlamcı bir anne’ olarak tanımlayan Topal ise “Kızım ilk gittiğinde çok endişenmiştim çünkü savaş ortamına gidiyordu. Şiddetle karşı çıktım, başına her an her şey gelebilir diye düşündüm. Ama döndüğünde anlattıklarını dinlediğimde ben de orada olmalıyım dedim. Ve kısmet bu sene oldu” diyor. Ortadoğu’daki kadınların sesi olmayı ve onları ızdırabını hafifletmeyi amaçladığını anlatıyor Betül Topal: “Şu ana kadar yaşadığım hayat tecrübelerimin içine bunu da katmak istiyorum. Bunun için de gençlerle birlikte ‘Ben de varım’ diyorum.”

Sponsorları Emine Erdoğan

Taclan Topal, barış için pedal çevirmek üzere dünyanın her yerinden Ortadoğu’ya gelenler olduğunu söylüyor: “Avrupa ülkelerinden, Kanada’dan hatta Avusturalya’dan bile katılan ekipler var. Bazı ülkelerde yöresel katılımlarla birlikte sayımız 500’ü bile bulabiliyor. Gittiğimiz ülkelerin Fırst laydileri destek veriyor. Mesela Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad’ın eşi Esma Esad ve Ürdün Kralı’nın eşi Kraliçe Rana geçtiğimiz yıllarda bizimle birlikte pedal çevirdi. Bu yılki katılımımızın sponsorluğunu Emine Erdoğan yapıyor. Amaç farkındalığın artması. Artık televizyonda seyrettiğimiz şeylerin ne olduğunu biliyoruz, oradaki insanlarla, konuşup, görüşüp onların hayatlarına tanık olup hayatlarının bir parçası oluyoruz. Bir farkındalığımız oluyor.”

Gelecek için küçük adımlar atıyoruz

Organizasyona ikinci kez katılan Burcu Güldemet de bu etkinlikle Ortadoğu’ya barışın gelmesi için küçük de olsa adımlar attıklarını dile getiriyor: “İlk yıl ailemin tüm itirazlarına rağmen bu organizasyona katıldım. İyi ki gitmişim. Bu yıl yine itiraz ediyorlar, doğal olarak benim için endişeleniyorlar. Ama orada ciddi bir organizasyon içindeyiz, sürekli escortlarla, korumalarla bisiklete biniyoruz. İlk söylendiğinde insanı ürkütüyor ama içinde olduğumuzda o korkularımızdan eser kalmıyor.”

Etkinlikte kendisini en çok sıcak ve kuru havanın etkilediğini belirten Güldemet, “Bir de uzun süre bisiklete binince ağrılarım oldu. Bunun haricinde bir zorluk yaşamadık. Diğer ülkelerden gelen kadınlarla ilgiç diyaloglar yaşadık. Mesela her ülke kendi bayrağını açtı ve kimse kimseye bir şey demedi. Orada 300 kadın yerine 300 erkek olsaydı kesin kavga çıkardı diye düşündüm” diyor.

14 gün boyunca yaklaşık 600 km’ye yakın yol yaptıklarını söyleyen Güldemet şunları anlatıyor: “Herkesle bir diyalog içine giriyorsunuz, konuşuyorsunuz ve birbirimizi aslında ne kadar yanlış tanıdığınızı görüyorsunuz. Mesela tarihi bir yerden geçerken Suriyeli bir arkadaşım bana, ”Burası senin dedenin benim dedemi kestiği yer“ dedi. Çok şaşırdım önce ama sonra oturduk, konuştuk, tartıştık ve ortak bir payda bulduk. Bunlar aslında barış için ufak mesajlar. Biz zaten hemen çok şeyi değiştireceğimizi, barışı hemen getireceğimizi düşünmüyoruz ki. Biz belki bunu göremeyeceğiz ama en azından küçük adımlar atıyoruz.”

Güldemet’in ilgisini çeken diğer bir nokta ise birbirlerini hiç tanımasalar bile hemen yakınlaşan Türk ve Yunan grupları olmuş: “Yunan grup ile aralarımızda çok güzel diyologlar yaşandı. Türk Grubu’nun İsraile’e geçişi sırasında vizeyle ilgili bir sorun yaşadık ve geçemedik. Diğer ekipler geçti biz kaldık ve herkesi bekletmeye başladığımız için ortalık da gerginleşti. Ve o durumda Yunan ekibi de geçmeyi reddetti ve bizimle birlikte sorun çözülene kadar sınırda bekledi. Bu çok güzel bir ortaklıktı.”

Aynı zamanda medya sektöründe de çalışan Güldemet bu seneki etkinliği bir belgesel haline getirmeyi amaçlıyor. Bunun için tüm hazırlıklarını tamamladığını söyleyen Güldemet, “Oradaki insanların bize yaklaşımını, yaşadıklarını gözler önüne sereceğim” diyor.

Yazar: Meltem Günay

Kaynak: http://VATAN

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>