Rehberiniz-Bardağın yarısı dolu

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Bardağın yarısı dolu” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Bardağın yarısı dolu

Bir kurum ya da kişi problemlerine odaklanır, kendini bu yönde sorgularsa, kendinde sürekli olarak problemler bulur. Kendi varlıklarını, değerlerini, olumlu yönlerini ararsa da bunları farkeder ve ileri götürür. İşte Olumlu/Kadrini Bilerek Sorgulama (Appreciative Inquiry – AI) denen metod bunu temel alıyor.

Appreciation kelimesi değer vermek, kadrini bilmek, diğerlerinin iyi yönlerini ortaya çıkarmak demek. Inquiry ise sistematik analiz yapmak, üzerinde çalışmak, keşife açık olmak anlamında kullanılıyor. İkisi birarada kullanılınca “olumlu yönde değişim” metodunu tanımlıyor.

Geleneksel yöntemden farklı

Henüz 25 yıldır konuşulan bu yöntemin babası, Case Western Reserve University”den Prof. David Cooperrider, araştırmalarında katılımcılarına doğrular, daha iyi olma, olasılıklar ve potansiyeller üzerine sorular yönelttiklerinde, organizasyonlarda olumlu yönde değişimin hızlandığını gözlediğini söylüyor. Araştırmalara göre, kullanılan dil performansı etkiliyor. Çalışan memnuniyeti anketlerinde, personeline ”iyi yönlerimizi daha iyi nasıl yaparız” çerçevesinde sorular yönelten şirketlerde, pozitif enerji artarak yayılıyor. Kendini doğrulayan kehanet burada da devreye giriyor.

”AI Hakkında İnce Bir Kitap – The Thin Book of Appreciative Inquiry” nin yazarı Sue Hammond, şirketlerde geleneksel problem çözme yaklaşımına karşı. Genelde problemi araştırma, teşhis etme ve probleme çözüm bulma çalışmaları yapıldığını ve bu yüzden sıkça sorunların ortaya çıktığını söylüyor: “Oysa AI yöntemiyle kurumun en azından eskiden iyi yaptığı, gururlandığı şeyleri ortaya çıkarttığımız için, çalışanların tekrar o noktaya gelme isteği kamçılanıyor.”

Başarı öyküleri

GTE/Verizon Telekom 1995 yılında başlattığı değişim projesinden bu yana AI metoduna başvuruyor. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Tom White, eskiden sorunları gidermeye çok büyük kaynaklar ayırdıklarını ama bunun da orta vadede kurumda negatif havayı doğurduğunu söylüyor. “Tabii ki sorunları görmemezlikten gelmiyoruz ama onlara başka bir yönden yaklaşıyoruz.” ABD Sağlık Bakanlığı da AI yöntemini benimseyip uygulayan kurumlardan. Organizasyonel Gelişim Yöneticisi Sandra Kolb, “Polyannacılık oynamıyoruz” diyor. “Altında yatan teori çok basit: İnsanlara sorunlarını sorarsanız çabucak cevap verirler. İyi giden taraflarını sorarsanız da enerji güçlü yönleriniz etrafında toplanır.”

AI yönteminin varsayımları

1. Her kişinin hayatında, kurumda ya da toplumda iyi giden şeyler vardır.

2. Odaklandığımız şey gerçeğe dönüşür.

3. Gerçek o ana bağlı olarak yaratılır ve birçok gerçeğin varolması mümkündür.

4. Sorularınızın yönü, kurumun, grubun yönünü belirler.

5. Kişiler geçmişten/bilinenden izler taşıyarak geleceğe/bilinmeyene daha güvenli giderler.

6. Geçmişten taşıdıklarımız, geçmişimizin en iyi anları olmalı.

7. Farklılıklara değer vermek gerekir.

8. Kullandığımız dil, kendi gerçeğimizi yaratır.

Kaynak: The Thin Book of Appreciative Inquiry

Yazar: İdil Türkmenoğlu

Kaynak: http://www.kariyerim.milliyet.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>