Rehberiniz-Bardağın dolu tarafından bakmak

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Bardağın dolu tarafından bakmak” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Bardağın dolu tarafından bakmak

Davranış Bilimleri Enstitüsü Başkanı ve İşte İnsan yazarlarından Psikolog Emre Konuk ile birlikte Türkiye Personel Yönetimi Derneği’nin (PERYÖN) düzenlediği 16’ncı Ulusal İnsan Yönetimi Kongresi’nde bir konuşma yapan Linley, pozitif psikolojinin işe alım sürecinde ve sonrasında nasıl kullanılacağına dair ipuçlarını, insan kaynakları uzmanları ve yöneticileriyle paylaştı.

İş dünyasında genel eğilimin negatife yönelmek olduğunu belirten Linley’e göre bu durum evrimsel bir sonuç. “İnsan, doğası gereği vücuduna neyin zarar vereceğini fark etmek üzerine programlanmış. Ancak günümüzün karmaşık iş hayatında bu refleksi bir kenara bırakmamız gerekir” diyen Linley, insan kaynakları uzmanlarına, çalışanların güçlü yanlarını ortaya çıkarmaya dair programlar geliştirmeleri konusunda tavsiyelerde bulundu.

Linley’e göre İK yöneticilerinin ortak hatası, her çalışanı yeteri kadar çabayla her işe uygun hale getirebileceğini düşünmeleri. Ancak zayıf tarafları üzerinde durulan ve sürekli eğitimlerden geçirilen çalışan, sonuçta bu süreçten sıkılarak ya işe bağlılığını yitiriyor ya da verim kaybına neden oluyor. “Herkes, her konuda başarılı olamaz” diyen uzman isim, çalışanların zayıf taraflarının sorun yaratmayacak seviyeye çekilmesi gerektiğini söylüyor.

Linley’nin bu görüşünü destekleyen Psikolog Emre Konuk, işe alımdan çalışanların eğitimine kadar tüm süreçte bardağın dolu” tarafına bakmanın, şirketleri başarıya taşıyacağı görüşünde. Ulusal İnsan Yönetimi Kongresi’ndeki bu sunuma ait daha detaylı bilgiye ve Linley’in bu konuda yazdığı kitabının dördüncü bölümünün tamamına www.dbe.com.tr İnternet adresinden ulaşabilirsiniz.

Yazar: Onur Uysal

Kaynak: http://Sabah

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir