Rehberiniz-Barbados’ta işadamımız var!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Barbados’ta işadamımız var!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Barbados’ta işadamımız var!

Dünya’nın neresine giderseniz gidin mutlaka bir Türk işadamına rastlarsınız. Örnek mi istiyorsunuz? Verelim. Hem de “Bu kadarına da pes” dedirtecek kadar ilginç…

Öykünün kahramanı Tansal Mete Akçaylı. Akçaylı’nın ticarete soyunduğu ülke ise ne bu sıralar herkesin göz diktiği Afrika’da ne de Uzakdoğu’da. Bulunduğumuz coğrafyadan binlerce kilometre uzaklıkta olan bu ülke, turizm cenneti olarak kabul edilen Karayipler’e bağlı ada ülke Barbados…

Akçaylı Barbados’ta yaşayan 3 Türk’ten biri. Diğer iki vatandaşımız Diamond International adlı firmanın üst düzey yöneticisi Gazanfer Karaman ve Barbados Hilton’un Yiyecek İçecek Müdürü Gökhan Kaptan…

Profesyonel yönetici olarak ekmek paralarını “yaban eller”de kazanan Karaman ve Kaptan’ı saymazsak, Akçaylı Karayipler’deki tek Türk girişimci.

1969 İstanbul doğumlu Tansal Mete Akçaylı’nın Barbados’a uzanan yolu, üniversite kampusünde başlamış. İsviçre’de üniversite öğrencisiyken bir başka Karayip ülkesi St. Vincent’ta Beverly isimli bayanla tanışan Akçaylı’nın hayatı bir anda değişmiş.

Evlendikten sonra bir süre İstanbul’da yaşayan çift, 1999 yılında Karayipler’e yerleşmeye karar vermiş. Yerleşmek için Beverly’nin baba ocağı St. Vincent yerine, Karayipler’in en hızlı gelişen bölgesi Barbados’u tercih etmişler.

3 ŞİRKETİ VAR

Tropikal topraklara ayak bastıktan sonra bir süre piyasayı gözlemleyen Akçaylı, Barbados’ta güvenlik sistemleri ticareti yapıyor. Bu işi seçmesinin nedeni ise Türkiye’deyken de bu işle ilgilenmesi. Çünkü Akçaylı ailesinin İstanbul’da Tansa adıyla güvenlik sistemleri üreten bir şirketi var.

Karayipler piyasasına en iyi bildiği işle adım atan Akçaylı, Türkiye’den ithal ettiği güvenlik cihazlarını Barbados ve diğer Karayip ülkelerinde pazarlamaya başlamış. İşin hacminin gittikçe arttığını görünce de 2006 yılında Tansa’nın distribütörlüğünü almış.

Tek işle yetinmeyen Akçaylı, Barbados’ta müteahhitliğe de soyunmuş. Akçaylı’nın Barbados’ta şu anda 3 şirketi var. Geçen yıl bu şirketleri CSS çatısı altında toplamış.

Akçaylı, Karayipler’de ciddi bir güvenlik sistemleri pazarı olduğunu vurguluyor: “Hizmet verdiğimiz firmalar daha çok turizm ve ulaştırma sektöründe faaliyet gösteriyor. Ada devletini olması nedeniyle özellikle havaalanları ve limanlar en büyük müşterilerimiz arasında. Hapishanelere de hizmet veriyoruz. Şu anda Karayipler’de sektörümüzün önemli firmalarından biriyiz. Hedefimiz önce Karayipler’de bir numara olmak. Ardından Latin Amerika ve Kuzey Amerika pazarlarına yöneleceğiz.”

Bu arada, dünyanın önemli spor organizasyonlarından biri olan Cricket Dünya Kupası geçen yıl Karayipler’de yapıldı. Akçaylı, bu organizasyonun Karayipler’deki 8 ada ülkesinde birden yapıldığını, organizasyonun gerçekleştirildiği 9 stadyumun tümünün güvenlik cihazlarını da kendilerinin karşıladığını belirtiyor. Turnikeleri ve çeşitli güvenlik kontrol sistemlerini Türkiye’den ithal eden Akçaylı, stadyumların kapılarını da buradan götürmüş.

ÜNLÜLERİN OTELİ

Karayipler’de olup da turizm sektörüyle ilgilenmeyen işadamı olur mu? Olmaz elbette. Tansal Mete Akçaylı da bir yandan turizm sektörünün içinde. Akçaylı’nın, Karayipler’de dünyaca ünlü devlet başkanlarını ve Hollywood yıldızlarını ağırlayan butik bir oteli de var. Oteli Akçaylı’nın eşi işletiyor.

St. Vincent’ta hizmet veren “Beachcombers” adlı otelde bugüne kadar kimler kalmamış ki… Renkli kişiliğiyle tanınan Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in yanı sıra Johnny Depp, Orlando Bloom, Kiera Knightley ve Denzel Washington gibi Hollywood yıldızları bunlardan sadece birkaçı.

En büyük geliri turizmden

Barbados, Karayipler’de, Atlas Okyanusu’nun batısında yer alıyor. Bir ada devleti olan Barbados’un en yakın komşusu, 435 kilometre mesafede bulunan Venezuela. Ülkenin yaklaşık 280 bin nüfusu var. Başkenti Bridgetown, resmi dili İngilizce. En büyük gelir kalemi doğal olarak turizm. Bunun yanında şeker ve rom ihracatçısı.

Her ne kadar uzak olsa da Türkiye’den Barbados’a gitmek zor değil. Çünkü Londra ve Frankfurt’tan direkt uçak seferleri var. Akçaylı’nın verdiği bilgilere göre son yıllarda Barbados’a giden Türk turistlerin sayısında artış var. Akçaylı, bu turistlerin daha çok Cruise gemileriyle seyahat ettiklerini belirtiyor. Tabii kendi yatlarıyla gidenler de varmış. Hatta yatlarıyla yolculuğu seçenlerin büyük bölümü Barbados’ta villa kiralayıp bir süre konaklıyormuş.

Expo 2015 için İzmir’e destek

Türkiye’yle Karayipler arasında gerek siyasi gerekse ekonomik ilişkiler yok denecek kadar az. Ancak bu ilişkileri geliştirmek açısından önemli bir adım geçen hafta atıldı. St. Vincent ve Grenadinler Başbakanı Ralph Gonsalves, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi davetlisi olarak geçen hafta Ankara’ydı.

Gonsalves’in bu ziyareti, özellikle İzmir’in de aday olduğu Expo 2015 Fuarı açısından büyük önem taşıyor. Çünkü fuarı üstlenmek için İzmir’le, İtalya’nın fuar kenti Milano yarışıyor. Birçok ülkenin oylarıyla sonuçlanacak bu yarışta, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyesi olmayan Karayipler, İzmir’in yanında yer alıyor. Gonsalves, Karayipler Topluluğu’na (Caricom) üye devletlerin İzmir’i desteklemesi için çalışıyor. 1973 yılında kurulan bu topluluğun Jamaika, Belize, Dominik Cumhuriyeti, Bahama Adaları ve Guyana’nın da aralarında bulunduğu 13 üyesi var.

Yazar: Özbey Men

Kaynak: http://Para Dergisi

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>