Rehberiniz-Bana dövmeni söyle sana kim olduğunu söyleyeyim

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Bana dövmeni söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Bana dövmeni söyle sana kim olduğunu söyleyeyim

4 bin yıldır dövme yaptırıyoruz. Dövme ve piercing sarf malzemesi tedarikçilerinden Golden Arrow Stüdyosu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Şener Öner, dövme dışarıdan bakılınca, estetik ya da süslenme olarak görünse de altında sosyokültürel faktörlerin yattığını söylüyor…

Neden dövmeci oldunuz, çevrenizin mesleğinize bakış açısı nedir?

İnsanların dövme yapma amacı belki duygularını dışa vurum belki de süs ya da gösteriş amaçlı. Ama dövme çok eski zamanlardan beri insanoğlunun kendini ifade etme sanatı olduğu kesin. Ülkemizde de yaygınlaşması son birkaç yılda ünlülerin yoğunlukla dövme yaptırmasıyla oldu. Dövmeciliğe başlamam ise tamamen tesadüftü. Daha önce özel tasarım altın takılar üretiyordum. Golden Arrow olarak 1990 yılında Alman bir firmanın talebi doğrultusunda altın piercing takı üretmeye başladık; böylece uluslararası standartlarda altın piercing üreticisi olarak Dünyada bir ilke imza attık.

Amerika’da oldukça tanınmış bir dövme ustası olan bir müşterimin teşvikiyle 2003 yılında dövme malzemesi ithal edip satmaya başladım. 2005 yılında İstanbul Kadıköy’de ilk dövme stüdyomuzu açtık. Başlangıçta bu mesleğe bu denli tutkuyla bağlanacağım hiç aklıma gelmezdi.

Dövmeye ilgi nasıl bu kadar arttı?

Bu gün Avrupa ülkelerinde 18-35 yaş aralığında her beş kişiden üçünde dövme var. Ülkenizde İstanbul ,İzmir, Ankara, Antalya başta olmak üzere büyük şehirlerde de durum bundan farklı değil. Meslekleri gereği sürekli medya karşısında olan sporcular ve sanatçıların bir çoğunda artık dövme var ve bunları sergilemekten çekinmiyorlar. Bu da sektörün hızla büyümesine ön ayak oluyor tabii…

Trend, kişiye özel dövme

Hangi yaş grubu daha çok tercih ediyor?

Futbolcular, sanatçılar, doktorlar, avukatlar aklınıza gelen gelmeyen her meslek gurubundan müşterilerimiz var. Bundan birkaç yıl öncesinde gelen müşteriler Latince; Çince yazı yıldız gibi dövmeleri yaptırmak için geliyordu. Bu gün ise gelen müşterilerimizin neredeyse yüzde 70 ‘ine özel tasarım yapıyoruz. Bu, her yaş gurubu için geçerli. Ülkemizde dövmeyle alakalı bir bilinç artık oturdu diyebiliyorum gönül rahatlığıyla… Müşterilerimiz 18-45 yaş aralığında ve alt sınır 18 olmasına rağmen torunuyla, çocuklarıyla gelen de var.

En çok istenen dövme şekli nedir ve cinsiyete göre farkları var mı bu şekillerin?

Trend, dönem dönem değişiklik gösteriyor. İnternet ortamında Atatürk’e karşı çirkin yakıştırmalar yapılmıştı hatırlarsanız; o dönem kapıdan içeri giren her iki kişiden birine Atatürk dövmesi yaptık. Ülkemizin diğer ülkelerle sıkıntı yaşadığı dönemlerde veya terör eylemleri yoğunluk kazandığında Türk bayrağı yaptıranlar çoğalıyor. Birkaç yıl önce İlhan Mansız’ın, David Beckham’ın, Angelina Jolie’nin dövmelerini yaptırmaya gelenler vardı. Artık herkes dövmesinin kendine özel tasarlanıp yapılmasını tercih ediyor.

Oluşturduğunuz en özel tasarımlar nelerdir ve tasarlarken nelerden etkileniyorsunuz?

Her tasarım bizim için özeldir ve bir o kadar önemlidir. Düşüne biliyor musunuz Yaratıcıdan sonra insan vücudunda bir iz bırakıyorsunuz ve bu insan öldüğünde çıplak bedeni dışında sadece dövmesini yanında götürebiliyor. Biz büyük bir keyifle yaşayan tuvallere resim yapıyoruz.

Golden Arrow Türkiyede ya da yurt dışında dövmeciliğin neresinde?

Dünyanın her yerinde dövme ve piercing ayrılmaz bir ikili… Golden Arrow dünyada ilk altın piercing üreten firma olmasından dolayı yurtdışında bu işi yapan neredeyse bütün firmalar tarafından biliniyor. Türkiye’de dövmeciliğin meslek olarak tanımlanması ve meslek standartlarının oluşturulması yeni adı ile İstanbul Güzellik Uzmanları, Kalıcı Makyajcılar ve Dövmeciler Esnaf Odası Bşk. Ayşe Aydın ile Golden Arrow’un güç birliğinin sonucudur.

Yazar: Irmak Taştan

Kaynak: http://Vatan

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir