Rehberiniz-Balık ağı ördü 2008’in kadın girişimcisi seçildi !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Balık ağı ördü 2008’in kadın girişimcisi seçildi !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Balık ağı ördü 2008’in kadın girişimcisi seçildi !

Garanti Bankası ve Ekonomist dergisinin işbirliğiyle düzenlenen “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması”nın ikincisi sonuçlandı. Jüri tarafından yapılan değerlendirmede, Emel Balık ve Balık Ağı Limited Şirketi’nin kurucusu Emel Aksoy Gündemir birincilik ödülünü aldı. Yarışmada Elmacıoğlu Tekstil Mobilya Sanayi Ticaret A.Ş.’nin kurucusu Selma Elmacıoğlu ikincilik, Sit-Dizayn Mobilya Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nin kurucusu Öznur Uysal da üçüncülük ödülüne layık görüldü.

İşte başarı hikâyeleri

Kadın girişimci yarışmasında Palmet Halı Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nin kurucusu Esma Kıvrak’a ise Sosyal Girişimcilik Ödülü verildi. Garanti Bankası, Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nda birinciye 20 bin YTL’lik para ödülü verirken, ikinciye 15 bin YTL, üçüncüye ise 10 bin YTL, ödül olarak verdi.

Birincilik ödülünün sahibi Emel Aksoy Gündemir, 17 yaşında ailesine yardım amacıyla ağ örerek başladığı balıkçılık sektöründe 1995’te talebi karşılayamadığı için Japonya’dan özel makineler getirterek, seri ağ üretimine geçti. Bugün sektördeki 5 fabrikadan 2’sinin sahibi olan Gündemir, aracılar vasıtasıyla Hollanda ve Norveç’e ihracat yapıyor.

İhracata ağırlık veriyorlar

İkincilik ödülünün sahibi Selma Elmacıoğlu ise mobilyacılık sektöründe dolgu malzemesi olarak kullanılmak üzere daha kaliteli ve ekonomik olan keçe ve vatka üreterek, kendi markasını yarattı. Ortadoğu ülkelerinden ortaklık teklifi alan ilk kadın yatırımcı olduğu belirtilen Elmacıoğlu, 2007’de 30 ülkeye 2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Üçüncülük ödülünün sahibi Öznur Uysal da deri ve kumaş oturma grubu tasarımının yanı sıra yatlara döşeme yaparak kendi markasını yarattı. 15 yıldır Hollanda, Belçika, Almanya, İngiltere ve İran’a ihracat yapan Uysal’ın, Çin’de iki fabrikayla iş ortaklığı var.

Sosyal Girişimcilik Ödülünün sahibi Esma Kıvrak ise Uşak halıcılığını tekrar faaliyete geçirmek için çalışmalara başladı. Binden fazla kadının eğitim gördüğü el dokuma kursları açtı. 2002’de yurtdışına açılan Kıvrak, ABD ve 7 Avrupa ülkesine ihracat yapıyor.

Birincilik ödülünü Bakan Çubukçu verdi

Sonuçların açıklandığı ödül töreninde konuşan Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, kadın istihdamının düşüklüğünün, hukuki olmaktan çok sosyal yönü bulunduğunu söyledi. Çubukçu, “Türkiye’de kadınların emek yoğun sektörlerde istihdama katılımı süregelen bir sorundur. Kadınların kendi işlerini kurmaları bu noktada çok önemli” diye konuştu.

Çubukçu, kadın girişimci olmanın önünde birtakım engeller bulunduğunu, bunların başında, kadınların iş hayatına daha geç başlamaları ve az risk üstlenmelerinin geldiğini aktardı.

Kaynak: http://Milliyet

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir