Rehberiniz-Azim ‘engel’ tanımadı

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Azim ‘engel’ tanımadı” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Azim ‘engel’ tanımadı

Son yıllarda ÖSS ve SBS’de Türkiye’nin en başarısız illeri arasında yer alan Hakkari’de görme özürlü, 15 yaşındaki Feyyaz Kaya, 8’inci sınıflarda 479.422 puan alarak Hakkari’nin yüzakı oldu. İki gözü de yeterli görmemesine rağmen azimle derslerine çalışan Kaya, birinci olmanın gururunu yaşıyor. Gözlerindeki görme bozukluğunun başarısına engel olmadığını belirten Kaya, “Şu ana kadar 2 kez katarakt ameliyatı geçirdim. Büyüteçle ders çalışıyordum. Tek hedefim `Genetik Mühendisi’ olmaktır. Hakkari’nin sonuncu olması beni üzüyor” dedi.

Cumhuriyet İlköğretim Okulu 8’inci sınıf örgencisi olan ve Bulak Mahallesi’nde yaşayan 9 nüfuslu köy korucusu Nazmi Kaya’nın çocuğu 15 yaşındaki Feyyaz Kaya, SBS’de, 479.422 puan alarak 8’inci sınıflarda Hakkari birincisi oldu. Okulda ve gittiği dershanede derslerine azimle çalışan görme engelli Kaya, bu engelinin kendisini derslerde başarılı olmasında daha hırslı ettiğini söyledi. Özel Sümbül Bilim Etüt Merkezi Kurucu Müdürü Cem Barut, öğrencileri olan Kaya’ya sürpriz yaptı. Babası Nazmi Kaya ile birlikte Etüt Merkezi’ne giden Hakkari şampiyonu görme engelli Feyyaz Kaya’nın gösterdiği başarıdan dolayı dizüstü bilgisayar hediye edildi.

Önemli başarılara imza attıklarını belirten Sümbül Özel Sümbül Bilim Etüt Merkezi Müdürü Cem Barut, Hakkari’nin başarı çıtasının yükselmesi için herkesin elinin taşın altına koyması gerektiğini söyledi. Barut, şöyle dedi:

Bu yapıldığı müddetçe başarı seviyesi artar. Geçen yıla oranla başarı seviyemiz daha yüksek. SBS’de 63 öğrencimiz sınava gidi. Bu öğrencilerin çoğu Fen Lisesi ve diğer liselere girebiliyor. Bu bizi mutlu ediyor. Dershanemizin başarı seviyesi yüzde 87 civarında. Bu yıl dershanemizde yüzde 65 görme engelli olan bir öğrencimizin SBS’de 8’inci sınıflarda Hakkari birincisi olması bizleri sevindirdi.

Oğlu ile birlikte Etüt Merkezi’ne gelen baba Nazmi Kaya da, görme engelli oğlunun bundan sonra daha iyi ders çalışabilmesi için iyi bir tedaviye ihtiyacı olduğunu, bu konuda da yetkililerden destek beklediklerini söyledi. DHA

Kaynak: http://www.gazetevatan.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir