Rehberiniz-“az parayla sıradışı ürün yaratan başarıyı yakalar”

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “”az parayla sıradışı ürün yaratan başarıyı yakalar”” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
az parayla sıradışı ürün yaratan başarıyı yakalar

Capital ve Ekonomist dergileri tarafından, Türk Telekom’un sponsorluğunda dün gerçekleştirilen “CEO Buluşmaları” toplantılarının son konuğu teknoloji şirketi Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak oldu. “Teknolojinin Yarını” konulu bir konuşma yapan Wozniak, Apple’ın girişimcilik sırları ile yaratıcılık üzerine kurduğu iş felsefesini anlattı.

Apple’ın başarısının yenilikçiliğe bağlı olduğunu anlatan Wozniak, yenilikçiliğin sırrının ise, “İnsanlar gerçekten ne istiyorlar” sorusunda yattığına işaret etti. Wozniak, “Apple’ın inovasyon stratejisi teknolojiden ziyade, insana yakın olmakla ilgili. Çünkü teknolojiye değer katmak için teknolojiyi insanlaştırmak gerekiyor. Bu ise, herkesten farklı bir bakış açısı geliştirmenizi gerektiriyor” diye konuştu.

Global rekabet ortamında başarılı olmak isteyen şirketlerin yerleşik bakış açılarına “meydan okuyan” bir yaklaşım içinde olmaları gerektiğini vurgulayan Wozniak, bunun temel unsurlarını ise, mevcut pazar yerine geleceğin pazarlarını düşünerek hareket etmek, nihai kullanıcıya değer katacak ürünler geliştirmek, çözüm üreten çalışanları şirket bünyesinde toplamak ve çalışanlara iş ortamında özerklik sağlamak olarak sıraladı.

Başarıda kilit farklılaşan çalışan

Bir şirket için en önemli unsurun farklılaşmaktan geçtiğini belirten Wozniak, bunun yolunun ise yenilikçilik olduğunu ifade etti. Ancak bir yeniliğin günümüz dünyasında kabul görmesinin yolunun da maliyetiyle doğru orantılı olduğunu vurgulayan Wozniak, “İş hayatında mükemmeliyet, çok az girdiyle çok şey yapabilmektir. Yani mümkün olan en az parçayı kullanıp, en az parayı harcayarak bir ürün geliştirirseniz ancak o zaman en iyi verimi elde edebilirsiniz. Çünkü yeni bir ürün geliştirmek kolaydır ama onun kabul görmesi için daha düşük fiyata aynı faydayı sağlaması lazım” dedi.

En az girdiyle yeni bir şeyler tasarlamak için şirketlerin çalışanlarının birtakım yeteneklerini geliştirmeleri gerektiğini ifade eden Wozniak, özellikle tasarım, teknoloji ve Ar-Ge çalışanlarının “meydan okuyucu” bir bakış açısına sahip olmaları gerektiğini vurguladı. Bunu sağlamak için de yöneticilerin çalışanları motive etmeleri gerektiğini kaydeden Wozniak, “Motive etmenin en iyi yolu özerkliktir” dedi.

HP’nin hatası Apple’ı zirveye taşıdı

Hewlett Packard’da (HP) çalışırken hep farklılık arayışında olduğunu anlatan Wozniak, “HP’de farklı, yenilikçi ürünler geliştirmek için çalışıyordum. O dönemde bilgisayar sadece şirketlerde kullanılırken, evlerde kullanıma yönelik küçük bilgisayarlar geliştirmiştim. Ama beni ’bunu yapmamalısın, bunlar şirketin asli işi değil’ diyerek azarladılar. Ben de şirketten ayrılıp Steve Jobs ile Apple’ı kurdum. O gün HP benim pazara farklı yaklaşımımı görebilseydi, bugün Apple’ın geldiği nokta HP’nin başarısı olabilirdi” diye konuştu.

WOZNIAK’A GÖRE BAŞARININ YOLU

* Mevcut pazar yerine geleceğin pazarlarını düşünerek hareket etmek.

* Nihai kullanıcıya değer katacak ürünler geliştirmek.

* Çözüm üreten çalışanları şirket bünyesinde toplamak.

* Çalışanlara iş ortamında özerklik sağlamak

Türk iş dünyası ve CEO’lara seslenen Apple’ın kurucularından Steve Wozniak, mevcut rekabet ortamında ayakta kalmak isteniyorsa, var olan ürünlere sıra…

Kaynak: http://Referans

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir