Rehberiniz-Avrupalı markaların ilk durağı olan türk

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Avrupalı markaların ilk durağı olan türk” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Avrupalı markaların ilk durağı olan türk

2015’te 2 milyar lira ciro hedefliyor

Geçen yıl İtalyan Lumberjack’i alan ve perakende sektörünün önemli isimlerinden Jaklin Güner’i CEO olarak transfer eden Ziylan, 1 milyar lira olan cirosunu 2015’te 2 milyar liraya çıkarmayı, Lumberjack’in yarattığı olumlu havayla dünyaya açılmayı planlıyor. Jaklin Güner, yeniden yapılanan grubun Türkiye’de büyümesini sürdüreceğini söyledi.

Avrupalı markalar önce bize geliyor

LUMBERJACK satın alımı ile Ziylan Grubu’nun global bir oyuncu olma yolculuğunda Avrupa’ya çok hızlı bir giriş yaptığını ifade eden Jaklin Güner, 42 ülkede operasyonları olan Lumberjack’in Avrupa’daki tüm kapıları açmaya başladığını vurguladı. Güner, “Avrupa’da ne zaman bir marka satışa çıksa önce bizim kapımız çalınır oldu. Önceliğimiz Lumberjack operasyonunu her açıdan tamamlamak ama gelen fırsatları da değerlendiriyoruz. Bir kadın ve bir de spor markasını almak hedeflerimiz arasında, bazı görüşmelerimiz de var” diye konuştu. Lumberjack’in Ziylan Grubu’nu dünyada ‘global markalar’ ligine taşıyacak ilk adım olduğunu anlatan Güner, “Diğer markalarımız da global arenada Lumberjack’in sinerjisiyle daha kolay adımlarla ilerleyecek. Bunun ilk meyvesini Kinetix’de görmeye başladık. Kinetix, Lumberjack’in Avrupa’daki satış kanallarında satılmaya başlayacak. Diğer markalarımız da bu rüzgardan yararlanacak” dedi.

Geçen yıl İtalyan Lumberjack’i alarak Avrupa’da adını duyuran Ziylan Grup, yurtiçi ve yurtdışında büyüme kararı aldı. Sektörün önemli isimlerinden Jaklin Güner’i CEO olarak transfer eden Ziylan, şu anda 1 milyar lira olan cirosunu 2105’te 2 milyar liraya çıkarmayı, Lumberjack’in yarattığı olumlu havayla Avrupa’ya açılmayı planlıyor. Lumberjack ile Avrupa pazarına çok hızlı girdiklerini ifade eden Güner, grubun bu yıl bir yandan Lumberjack operasyonu ile ilgili hazırlıklarını tamamlayıp, İtalya’dan Avrupa’ya ve daha sonra da dünyaya açılacağını diğer yandan da çok büyük bir potansiyelin olduğu Türkiye’de büyümesini sürdüreceğini söyledi.

2012 yılı itibarıyla, Türkiye geneline yayılmış 262 FLO ve Polaris mağazası ile yılda yaklaşık 20 milyon çift ayakkabı satışı gerçekleştiren ve mağazalarında 50 milyon ziyaretçiyi ağırlayan grubun 2013 yılını atılım yılı ilan ettiğini kaydeden Güner, “2012 yılında Ziylan Grubu önemli başarılara imza attı. Lumberjack satın alımı bunlardan en önemlisiydi. Önemli bir kilometre taşı da grubun yeniden yapılanma kararı oldu.

14 stratejik aksiyon belirledik. Bu aksiyonların öncelikli olanları ile ilgili projeleri de hemen başlattık” dedi. Ziylan Grubu’nun 2013 yılında hem yurtiçinde, hem de yurtdışında büyüyeceğine dikkat çeken Güner, “Türkiye ayakkabı perakende sektörünün açık ara lideriyiz. Ama Türkiye’de alacağımız daha çok yol var. Örneğin Türkiye’de yılda kişi başına satın alınan ayakkabı miktarı 2.5 çift, bu oran Avrupa’da 5.5, Amerika’da ise 7 çift. Sadece bu veri bile bize Türkiye’deki pazarın büyüme potansiyelini gösteriyor. Bu nedenle biz dünya markası olma yolunda önemli adımlar atarken, Türkiye’de de büyümeye devam edeceğiz. Bu kapsamda mağaza açılışlarımıza devam ederek, yıl sonunda mağaza sayımızı 300’e, toplam satış alanımızı ise yaklaşık 155 bin metrekareye çıkarmayı planlıyoruz” diye konuştu.

2015 sonuna kadar Türkiye’deki cirolarını 2012’ye göre iki katına çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Güner, “2013 yılında da yüzde 30 büyüyerek, Lumberjack hariç Türkiye operasyonumuzla 1 milyar TL’nin üzerinde bir ciro gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde Türkiye’de yine Lumberjack operasyonu hariç 100 Milyon TL yatırım yapacağız. Böylece 2015 yılı sonuna kadar mağaza sayımızı 400’ün üzerine, toplam satış alanımızı ise 200 bin metrekareye çıkarmayı hedefliyoruz. 2015 yılına kadar komşu ülkelere de açılacağız” dedi.

Güner, Lumberjack’te ise 5 yıl içinde 250 milyon euro ciro hedeflediklerini, 2013’ten sonra bu markanın mağazalarını açma planları yaptıklarını vurguladı.

Üretimi teşvik edeceğiz

ZİYLAN Grup olarak önümüzdeki dönemde perakendeye odaklandıklarını belirten Jaklin Güner, üretim kanadında teşvik eden taraf olacaklarını anlattı. Güner, sözlerini şöyle sürdürdü: “Perakendeye odaklanacağız ama teşvik yasası çerçevesinde imalatçıları organize ediyor, teşvik ediyor olacağız.”

Kaynak: http://Vatan

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>