Rehberiniz-Avm’lerin yeni hedefi ilçeler

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Avm’lerin yeni hedefi ilçeler” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Avm’lerin yeni hedefi ilçeler

İstanbul’un her köşesi alışveriş merkezi dolunca, yatırımcılar gözünü Anadolu’ya çevirdi. Sadece iller değil, ilçeler de yatırım radarına girdi. Projeksiyonlara göre birkaç sene içinde Anadolu’da AVM’siz şehir kalmayacak. Yatırımcılar, ’ihtiyaç’ derken, sosyologlar, ’AVM’leri çölde vaha gibi sunuyorlar ama ne yazık ki sonuç can sıkıntısı olacak’ diyor

Türkiye, alışveriş merkezi (AVM) kavramı ile 1988’de tanışsa da AVM’lerin herkes için ’ulaşılabilir’ hale gelmesi 2000’li yılları buldu. Bu yıl Akademetre Araştırma ve Planlama’nın yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de kapanan, işlev değiştiren 23-24 AVM var. Bunlardan 15-16 tanesi İstanbul’da. AVM enflasyonunun başladığı dönemde Abdullah Kiğılı’nın dediği gibi henüz hastane olan AVM yok. Ama yıllar içinde semt pazarına dönüşen AVM’ler Kiğılı’nın tespitinin doğru olduğunu kanıtladı. Uzmanlar önümüzdeki dönemde fonksiyon değiştiren AVM’lerin sayısının daha da artacağına işaret ediyor.

DAHA KARLI OLABİLİR

Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Aklaş, önümüzdeki dönemde bazı alışveriş merkezlerinin fonksiyon değiştirmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtiyor ve ekliyor; İstanbul’da rekabetin yoğun olmasından dolayı yatırımcıların rotasını Anadolu’ya çevirdiğini vurgulayan Alkaş, yatırımcı ilgisinin Anadolu’da potansiyeli en yüksek olarak değerlendirilen birinci kuşak şehirlerden ikinci kuşak, hatta üçüncü kuşak şehirlere kaydığını belirtiyor. Aklaş, ’Anadolu’da rekabetin olmadığı yerler, İstanbul’a göre daha karlı olabiliyor’ diye ekliyor.

KEŞAN, SÖKE VE ÇARŞAMBA GÖSTERGESİ

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı da AVM yatırımcısının Anadolu ile çok daha yakından ilgilenmeye başladığını belirterek, ’Sadece iller değil, büyük gelişmiş ilçelerde de yatırımlar hızlandı. Keşan, Söke, Çarşamba’da yapılan AVM’ler bunun göstergesi’ diyor. AVM sektöründe faaliyet gösteren büyük grupların tamamının Anadolu’da yatırımı bulunduğunun altını çizen Yazıcı, Anadolu halkının da artık İstanbul’la aynı standartta alışveriş yapmak, sinemaya, kafe ve restoranlara, gitmek istediğini, AVM’lerin Anadolu halkının sosyalleşme ihtiyacını karşılayacak en önemli merkezler olacağının altını çiziyor.

81 İLİN 52’SİNDE AVM VAR

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği’nin 2012 yılı ilk yarı raporuna göre Türkiye’de l 102’si İstanbul’da, 207’si Anadolu’da olmak üzere, 309 aktif AVM ve toplam 8.1 milyon metrekare kiralanabilir alan bulunuyor. l Henüz 81 ilin, 52’sinde AVM bulunuyor. l AVM sektörüne yapılan yatırım 35 milyar dolar. Bu rakamın 2015’te 50 milyar dolara ulaşması öngörülüyor. l AVM’lerde 360 bin kişiye istihdam sağlanıyor. l Yılın ilk yarısında cirolar geçen yıla göre yüzde 15 arttı.

İstanbul’u geçti

AYD’NİN AVM ciro endeksine göre 2012 yılı sonunda Türkiye genelindeki alışveriş merkezlerinin toplam cirosu 48.5 milyar TL olacak. Bu rakamın 26.5 milyar TL’sini ise Anadolu’daki AVM’ler oluşturacak.

Diyarbakır’dan Çorum’a, Elazığ’dan Söke’ye kadar milyar dolarlık projeler yükselecek

Türkiye pazarına Erzurum’da açtığı AVM ile giren Hollandalı Redevco, Anadolu’ya yoğunlaşmış durumda. Şirket pazara girdiğinde Türkiye için toplam 1 milyar euro kaynak ayırdığını açıklamıştı. Güneydoğu Anadolu’daki ilk projesini önümüzdeki günlerde Gaziantep’te açacak olan Multi Development Türkiye yatırımlarının Adana, Diyarbakır ve Çanakkale, sonrasında Çorum ve Elazığ’da açacağı Forum’larla devam edecek. Hollanda merkezli Corio’nun 2013’te Türkiye’de 1 milyar euroluk portföye ulaşması hedefleniyor. Söke ve Samsun’un ardından Turkmall bu yıl Maslak’taki Uniqe İstanbul, Beyoğlu’ndan Grand Pera, Tokat ve Keşan’daki projelerin inşaatına başlayacak. Kiler Grubu ile Kütahya AVM’yi, Turkmall’la birlikte Samsun yatırımını yapan Torunlar Grubu’nun merakla beklenen Mall of İstanbul projesi de 2013’te açılacak.

2013 yılında açılması planlanan AVM’ler

Altınceylan AVM Bursa Görükle

Arena AVM Ankara Yenimahalle

B.Çekmece Grandia Büyükçekmece

Brandium Ataşehir

Bodrum AVM Bodrum

Carrefour Bursa Nilüfer

Carrefour Kocaeli

Erasta AVM Antalya Kepez

Edirne AVM Edirne Merkez

Forum Gaziantep Gaziantep

Harmony Towers Bursa Nilüfer

Hatay AVM Hatay

Isparta Tic. Isparta

İzmir İŞ GYO Bayraklı

Keşan AVM Edirne Keşan

Maraş Park AVM K.Maraş

Meysu Outlet Kayseri Melikgazi

Next Level AVM Ankara Çankaya

Prime Mall Gaziantep Gaziantep

Rosarium Isparta

Samsun AVM Samsun

Sur Yapı Exen Üsküdar

Ümraniye AVM Ümraniye

Uşak AVM Uşak

Tokat AVM Tokat

Taurus Ankara Balgat

Zonguldak AVM Zonguldak

Zorlu Center Şişli

Yazar: Şenay Köşdere

Kaynak: http://Akşam

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>