Rehberiniz-Atık yağdan akaryakıt üretti

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Atık yağdan akaryakıt üretti” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Atık yağdan akaryakıt üretti

TÜBİTAK araştırma projeleri kapsamında gerçekleştirdiği proje kapsamında atık motor yağlarından dizel, benzin ve benzeri yakıt ürettiklerini belirten Yumrutaş, ürettikleri bu yakıtın benzin ve dizel motorlarda kullanarak motorun performans parametrelerini ve egzoz emisyon değerlerini incelediklerini söyledi.

Proje üzerinde Dicle Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Araş. Gör. Orhan Arpa ile birlikte çalıştıklarını söyleyen Yumrutaş, “Son yıllarda, fosil enerji kaynaklarının sınırlı olması ve çevresel nedenlerle araştırmalar yeni enerji kaynaklarına ve mevcut enerji kaynaklarının en uygun şekilde kullanılmasına doğru yönelmiştir. Atık haline gelen plastik ve yağların geri dönüşümü hem enerji, hem de çevresel değerler bakımından önemlidir” dedi. Endüstride değişik alanlarında kullanılan yağlama yağlarının yüzde 97’sinin petrolden üretildiğini ifade eden Yumrutaş, atık yağların büyük bir enerji potansiyeline sahip olduğunu, yağlama yağlarının ömrünü tamamladıktan sonra da çevreye atılarak, çevre için son derece zararlı atıklar haline dönüştüğünü aktardı. Yumrutaş, “Atık motor yağlarının hacimce yaklaşık olarak yüzde 80’i yakıt, yüzde 20’si ise tortu ve çökeltiden oluşmaktadır. Bu yüzde 80’lik yakıtın yaklaşık yüzde 75’i dizel benzeri, yüzde 25’i ise benzin benzeri yakıt olarak elde edilmiştir. Bu yakıtlar, direk olarak benzinli ve dizel motorlarda kullanılmıştır. Geriye kalan yüzde 20’lik tortu ve çökelti ise metal, kükürt, kireç ve kullanılan kimyasal maddelerden oluşmaktadır” diye konuştu.

Atık motor yağlarında kükürt miktarının fazla olduğuna dikkat çeken Yumrutaş, bu miktarın dünya standartlarına indirilmesi gerektiğini ifade etti. Yumrutaş, “Bazı işlemler sonucunda kükürt miktarı belli bir seviyeye düşürülmüş fakat bu değeri standart değerlerin altına indirebilmek için çalışmalar devam etmektedir. Atık yağlar hem su kaynaklarını hem de çevreyi kirletiyor. Aslında bu atıkların bir enerji değeri var ve bu enerji uygun bir biçimde kullanılmalıdır. Bu şekilde değerlendirilen atıklar, hem çevresel değerler bakımından hem de ekonomik açıdan ülkemize katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu. Yumrutaş, çalışmalarının ekonomik gelir sağlayacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: http://Patronların Dünyası

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>