Atanamayan ‘aile danismani’ olacak

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi, atanamayan ögretmenler ile iletisim, sosyoloji, psikoloji mezunu 30 bin kisiden aile danismani ordusu kuracak. Pilot uygulamasi baslayan çalismada hedef, yoksullugu azaltmak, ailenin maddi ve manevi gidisatini yakindan takip etmek.

Aile bütünlügünün korunmasi, aile içi siddetin önlenmesi ve yardima muhtaç ailelere düzenli destek saglanmasi amaciyla “her aileye bir sosyal danisman” sloganiyla hayata geçirilen programin ayrintilari belli oldu.
Sabah gazetesinin haberine göre 2012-2017 yillari arasinda 30 bin aile danismanini göreve baslatmayi hedefleyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi, bu alimlarda önceligi atanamayan ögretmenlere, iletisim fakültesi mezunlarina ve sosyoloji, psikoloji gibi alanlari bitirenlere verecek. Danismanlar, ortalama 2 bin lira maas alacak.
IKI ILDE PILOT UYGULAMA
Sosyal Yardimlar Genel Müdürlügü’nce alt yapisi tamamlanan Aile Sosyal Destek Programi (ASDEP) ile aile hekimligi uygulamasina benzer bir yapida vatandaslara “hane” odakli sosyal danismanlik saglanacak.
Bu kapsamda ilk pilot uygulama Kirikkale ve Karabük’te hayata geçirildi. Hacettepe Üniversitesi’nde egitim alan yaklasik 400 danisman, durumu “riskli” olarak belirlenen ailelerle görüsmeye basladi.
30 BIN DANISMAN
ASDEP ile birlikte basta atanamayan ögretmenler olmak üzere çok sayida kisiye de istihdam kapisi aralanacak. Aile Bakanligi, ihtiyaçlar dogrultusunda 2017 yili sonuna kadar 30 bin aile danismanini göreve baslatmayi hedefliyor.
Bakanlik, aile danismanlarini ögretmenler, iletisim fakültesi mezunlari ile sosyoloji, psikoloji, iktisat gibi alanlari bitirenler arasindan seçecek. KPSS puanlarina göre alinacak danismanlar öncelikle teorik ve pratik egitime tabi tutulacak. Aile Danismanlari yaklasik 2 bin lira maasla göreve baslatilacak.
600 AILEYE BIR DANISMAN
Her bir aile sosyal danismani ilk etapta 600 aileden sorumlu olacak. Aileler için tek tek formlar tutacak olan danismanlar, ailenin maddi ve manevi gidisatini yakindan takip edecek.
Özellikle yoksullugu tespit edilen aileyle ilgili bildirimleri de üstlenecek olan danismanlar, hak temelli, düzenli, süreli, geçici yardimlar olarak çesitlendirilen sosyal yardimlarin, aileye istihdam saglandikça kademeli azaltilmasini saglayacak.
Aile içinde yasanan sorunlarda yol gösterici olmakla beraber, aile fertlerinin geçim durumlari, içinde yasadigi sartlar da düzenli olarak izlenecek. Issiz olanlara ISKUR ortakliginda istihdam olanaklarinin yaratilmasi saglanacak.
613 BIN AILE RISKLI GRUPTA
Sosyal Yardimlar Genel Müdürlügü’nün saptamalarina göre, sosyal yardim alan 3 milyon ailenin 613 binine “yogun hizmet” götürülmesi gerekiyor. Ilk etapta baslayacak olan aile sosyal destek uzmanlarinin da birinci önceligini bu 613 bin aile olusturacak. Her gün ilgilenilmeyi gerektiren ailelerin sayisi ise 70-100 arasinda hesaplandi.

Incoming search terms:

  • atanamayan iş ve meslek danışmanları (23)
  • aile iş ve meslek danışmanı (1)
Etiketlenmiş .Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>