Rehberiniz-Astrolojiye inanma, astronomisiz de kalma

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Astrolojiye inanma, astronomisiz de kalma” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Astrolojiye inanma, astronomisiz de kalma

Her şey gökbilimci Galilei Galileo’nun teleskobunu gökyüzüne çevirmesiyle başladı. Galileo teleskobunu Jüpiter gezegenine çevirdiğinde çevresinde dönen dört uyduyu gördü ve o zamana kadar her gökcisminin Dünya çevresinde döndüğüne olan inancın gerçek olmadığını anladı. Evrenin merkezinin Dünya olmadığı gerçeği, tüm batıl inanışların da ortadan kalkacağı anlamına geliyordu. Galileo, bilimde büyük bir devrim yaratmıştı.

İnsanoğlunun dünya dışındaki gök cisimleriyle bu ilk karşılaşmasının üstünden ise tam 400 yıl geçti. Uluslararası Astronomi Birliği de 1609’da gerçekleşen bu büyük olayı unutmadı. UNESCO ve Birleşmiş Milletler’in de desteğini alarak 2009’u “Dünya Astronomi Yılı” olarak ilan etti. Birliğin amacı Galileo’nun gözlemlerinin detaylarını anlatarak astronomi bilimine olan ilgiyi artırmak. Tüm dünyada olduğu gibi Uluslararası Astronomi Birliği’nin bir üyesi olarak Türk Astronomi Derneği’nin koordinasyonuyla bir dizi etkinlikle Türkiye de Dünya Astronomi Yılı’na dahil oldu. Ancak Türk Astronomi Derneği’nin işi bir hayli zor gibi görünüyor. Çünkü Türkiye’de genç kesimin astronomiye yani gökbilimine olan ilgisi ise yoğun ama gelin görün ki çok önemli bir sorun var. Zira Türkiye’de birçok insan astronomiyi yıldız falı manasına gelen “astroloji” ile karıştırılıyor. Bu algıyı değiştirmek de hiç kolay görünmüyor.

İstihdam sıkıntısı yaşanıyor

Türkiye’de Erciyes (Kayseri), İstanbul, Ege ve Ankara Üniversitesi olmak üzere toplam dört üniversitede Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü bulunuyor. Yoğun bir matematik, fizik ve bilgisayar eğitiminden geçen bu bölümün öğrencileri mezun olduktan sonra “Astronom” unvanı alıyor. Ancak Türkiye’de bu bölümlerden mezun olan astronomların hangi alanlarda çalıştıklarına dair bir araştırma yok. Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Başkanı Doç. Dr. İbrahim Küçük, mezunların kendi branşlarında çalışma imkanlarının kısıtlı olduğunu dikkat çekiyor. İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gökmen Tektunalı ise üniversiteler ve bazı araştırma kuruluşlarında istihdam şansı bulduğunu söylüyor. Tektunalı, bu bir azınlığın dışında kalan mezunların, orta dereceli okullarda matematik öğretmenliği, bilgisayar ve yazılım sektöründe, bankacılık ve analize dayalı iş kollarında çalıştıklarını belirtiyor.

Maddi imkansızlıklar zorluyor

Türkiye’de yalnızca dört üniversite bu alanda eğitim verse de, hemen her üniversitenin astronomi üzerine bir öğrenci topluluğu bulunuyor. Bunun yanı sıra birçok amatör topluluk da astronomiye ilgi duyanların bir araya gelmesini sağlıyor. Doç Dr. İbrahim Küçük, öğrencilerine staj ve iş kapısı yaratmak amacıyla Telekomünikasyon Kurumu, Türksat, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ve TRT gibi kuruluşlarla işbirliği yaptıklarını belirtiyor. Ancak ne var ki teknik yetersizlik bu alanda da Türk astronomların önünde ciddi bir engel oluşturuyor. Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ethem Derman, bugüne kadar üniversite gözlemevlerinde küçük amatör teleskoplarla bilimsel çalışmalar yapıldığını, 1997’de kurulan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’ne de çapı 1.5 metreden büyük bir teleskop konulamadığını belirtiyor. Zira çapı dört metreden küçük olan teleskoplar ‘küçük’ sınıfına giriyor. Bilimsel üretimin yine üniversite gözlemevlerindeki küçük teleskoplarla yapıldığını ifade eden Derman, ilgisizlikten şikayetçi: “Çok yakın bir dönemde 1.4 metre çaplı bir teleskop, çeşitli aletlerin kullanımını gerektiren bir proje geliştirdik, toplam maliyeti 3 milyon TL tuttu. Gördük ki bu projeyi gerçekleştirme olanağımız yok. Bu miktarın bir futbolcunun transfer ücretinden daha az olduğunu unutmayalım.”

UZMANLAR NE DİYOR?

Prof. Dr. Ethem Derman / Ankara Üniversitesi

“Uçan daire için geliniyordu”

Türkiye’de özellikle genç kesimin astronomiye olan ilgisi çok yüksek. 1990’lardan önce bu bölüme öğrencilerin büyük bir kısmı astronomi ile astrolojiyi karıştırdıkları için gelirdi ancak yeni kuşak daha bilinçli. Hatta erkek öğrencilerin büyük kısmı uçan dairelerle ilgili bilgi alacaklarını sanıyordu. Şimdi durum daha iyi, son yıllarda yapılan uzay araştırmalarını, gözlemevlerinin bulgularını okuyorlar. Fakat bir genç ben “Astronomi” bölümünde okuyorum dediği zaman, çevresindekiler genellikle biraz alaylı bir iletişimde buluyor nedense.

Prof. Dr. Gökmen Tektunalı / İstanbul Üniversitesi

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı

“Yıldız falı algısı değişmeli”

Maalesef astronomi dendiğinde ilk algı astroloji oluyor. Hatta bu yaklaşım eğitim seviyesinden bağımsız olarak, sözle de ifade edilecek kadar belirgin oluyor. Medyada yer bulan astroloji ürünü haberler ve yıldız falı program ve köşeleri astronominin başında olan bu yanılgıyı körüklüyor. 2009 Dünya Astronomi Yılı çerçevesinde geniş kitlelere ulaşmayı amaçlıyoruz. Böylece toplumumuza astronomiyi anlatabileceğiz. Bu bölümün mezunlarının girişimleriyle, astroloji ve yıldız falı algısının azalmasını bekliyoruz.

Doç. Dr. İbrahim Küçük / Erciyes Üniversitesi

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı

“Gençleri çekmekte zorlanıyoruz”

Türkiye’de astronomi alanında çalışanların sayısı oldukça az. İki yılda bir yapılan Ulusal Astronomi Kongreleri’nde sayımız 250’yi zor buluyor. Eleman kaynağımız olan üniversiteler, şu an bilimle uğraşan insanlar için cazip değil. Araştırma görevlisi kadrolarının kısıtlı olması gençleri bu alana çekmek ve yetiştirmek adına bizleri fazlasıyla zorluyor. Türkiye’nin yalnızca astronomi değil uzay bilimleri alanında çalışmalar yapması, uluslararası arenada süren projelere dahil olması şart.

Yazar: Onur UYSAL

Kaynak: http://Sabah/İş te insan

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>