Rehberiniz-Aşkta başarının yolu aşkın becerilerinden geçer!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Aşkta başarının yolu aşkın becerilerinden geçer!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Aşkta başarının yolu aşkın becerilerinden geçer!

Cennet İmkânsız Aşk Mümkün

Aşkın Beklentisi – Hemen hepimiz aşktan bir şeyler umar, aşktan bir şeyler bekleriz. Aşkı düşünür, aşk üzerine okur, aşk üzerine hayaller kurar ve âşıkların hayatını öğrenmeye çalışırız. Zaman içinde aşkla ilgili epeyce bilgimiz olur ama ‘aşkı’ daha tatmamış, o güne dek hiç âşık olmamışsak, aşkla ilgili gerçek bir deneyimimiz yoktur. Aşkla ilgili beklentilerimiz, bu deneyimi bizden önce yaşayanların anlatıklarıyla şekillenmiştir çoğu kez ya da bizim bu deneyimlerle ilgili düşüncelerimiz sayesinde oluşmuştur. Aşkın beklentisi, yarı kurgu yarı gerçek bir dünyaya ilişkin bir beklentidir aslında. Âşıklar çoğunlukla bir ‘ütopya’ya ulaşmayı, ‘cennetsi’ bir yaşama kavuşmayı dilerler. Birkez âşık olundu mu gerisi kolaydır onlar için. Önemli olan aşkı bulmak, sevgilinin elinden tutmaktır.

Aşkın Dersleri – Aşk sevgililere bir dizi ders verir. Aşk hakkında, yaşam hakkında, kendileri hakkında, düşünceleri, inançları ve önyargıları hakkında. Âşık, ya bu derslerle kendinden geçer ve kendini aşkın kucağına atar ya da geri sıçrar, kaçar, “Aşk yokmuş.” der. Aşkın dersleri zaman zaman serttir, zaman zaman acıtır. Aşkın dersleri, ısmarlama bir cenneti arzulayanlara cennetin olmadığını söyler. Sevgililerin düşleri ve beklentileri ‘gerçekle’, birbirlerinin gerçekliğiyle tanışır. Böylece aşk, ideal olanın pürüzsüz halinden çıkar, çatallar, yarıklar görünür. Öte yandan aşk, ideal olanın yavanlığından da kurtulur, bir deriye, bir kemiğe, bir yüreğe, bir nefese kavuşur. Aşk hayal âleminden gerçeğe düşer, iki kişinin zihinlerinde ayrı ayrı yaşayan sakat bir canlıyken, iki kişinin ortak yarattığı bir hayat olur. İdeal olan yavandır, dardır. Ama paradoksal bir yanı vardır bunun, çünkü ideal olan istenmeden gerçeğe ulaşılmaz, ideal aşk istenmeden “aşk da olmaz.”

Aşkın Becerileri – Çok kişi âşık olabilir, ama daha azı aşkını doyasıya yaşar. Aşkın sonsuz olması gerekmez, ölünceye kadar olması da şart değildir belki. Ama yaşandığı anda ‘sonsuzca’ yaşanması gerekir; sonsuzluk duygusu vermezse “aşk” sanki olmamıştır daha. Hamdır, pişmemişdir. Yürümek öğrenilir, yemek yemek de, konuşmak da öyle, roman yazmak, buluş yapmak öğrenilir, bir bebeğin nasıl tutulacağı da, ve aşk da öğrenilir, aşk yapmak da. Elbette her aşkın kendine has bir dokusu vardır, eşsiz bir parmak izidir o. Ama herbirinde ortak olan yanlar da vardır; yoksa ne bu kadar yazar, ne de konuşurduk onun üzerine. Aşkın becerileri vardır. İyi âşık vardır, kötü âşık vardır. Sevmeyi bilen vardır, sevemeyen vardır. Sakatlanmış beceriler vardır; bazısı sevgilisiyle konuşamaz bile, bazısı doğru düzgün sarılamaz. Ya da geliştirilmiş beceriler vardır; bir âşık seksteki sakarlığıyla bile dalga geçerek gülümsetebilir sevgilisini. Çok şey öğrenilebilir aşktan, zamanla bazı beceriler de kazanılır. Cennet imkânsızdır bunu anlar aşık, ama aşk mümkündür.

İÇİNDEKİLER

Aşkın Beklentisi

Beklenti 1: Sevgilim Özel Birisi Olmalıdır

Beklenti 2: Aşkım Bir Zorunluluk Olmalıdır

Beklenti 3: Aşkım ‘Benim Dünyama’ Uygun Olmalıdır

Beklenti 4: Aşık Narsisist Değildir

Beklenti 5: Kaçıyorsa Cennettir

Aşkın Dersleri

Ders 1: Aşk Tek Kişilik Değildir

Ders 2: Aşka Mutluluk Ismarlanmaz

Ders 3: Sevgim Utancımı Aşar

Ders 4: Her Âşık Biraz Fatihtir

Ders 5: Âşıkların da ‘Susma Hakkı’ Vardır

Ders 6: Âşık Manyaktır, Ama Biraz Manyaklıkta Kötü Bir Şey Yoktur

Ders 7: Sevgili Senin Değildir, O Bir Başkasını Sevebilir

Ders 8: Sahip Olursan Kaybedersin, Ama Sahip Olamazsan Kazanırsın

Ders 9: Âşık Bazen Acı Çekmekten Hoşlanır

Ders 10: Aşk Olgunlaştırır, İnsanın Duyarlılığını Arttırır

Ders 11: Âşığın Gizli Bir İnancı Vardır: “Zaman Durursa, Aşk Büyür.”

Ders 12: Bu Dünyada Her Şeyin Sahtesi Olabilir, Aşkların Bile

Aşkın Becerileri ya da Bunları Bilmeyen Aşkını Sürdüremez

Beceri 1: Oyun Oynamayı Bilmeyen, Âşık Olmayı da Bilmez

Beceri 2: Konuşmayı Bilmeyen Âşık Olmayı da Sürdüremez

Beceri 3: Gülmeyen, Sevemez de

Beceri 4: Cesur Değilse, Âşıkta Değildir

Beceri 5: Âşıklar Arasında Ayıp Varsa, Aşk Olmaz

Beceri 6: Perspektifinden Vazgeçmeyen Aşkından Vazgeçer

Beceri 7: Yazgıya Bel Bağlayan, Aşka Sırtını Döner

Yazar: Onur Hınçer

Kaynak: http://Cennet İmkânsız Aşk Mümkün

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>