Rehberiniz-Aşkın mesafelerle sınanması

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Aşkın mesafelerle sınanması” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Aşkın mesafelerle sınanması

Uzak mesafe ilişkilerine günümüzde her zamankinden daha çok rastlanmaya başlandı sanki. Eskiden iletişim sadece telefon ve mektupla sağlanırken şimdi cep telefonları, e-posta, anında mesajlaşma programları ile Facebook, Myspace, Twitter ve benzeri programların, bilgisayarların yanısıra cep telefonlarına da yüklenebilmesi sayesinde, istersek birlikte olduğumuz insana 24 saat ulaşabiliyoruz. Ve tabii aynı şekilde biz de sürekli ulaşılabilir oluyoruz. Kısacası, başka bir şehre, hatta başka bir ülkeye gitmek ilişkileri zorlasa da böyle bir birlikteliği sürdürmek imkansız değil.

Önemli olan iki kişinin de birlikte olmayı istemesi, kilit nokta bu… Tabii bir de cep telefonu faturalarının feci şekilde kabarmasına ve sık sık biraraya gelebilmek için seyahat etmeye hazırlıklı olmaları! Örneğin Hollywood yıldızlarının ve müzisyenlerin ilişkileri ve hatta evlilikleri farklı şehirlerdeki film çekimleri veya sık sık çıkılan turneler nedeniyle uzun bir süre bu şekilde devam ediyor. Evet bazıları ayrılıkla sonuçlansa da yıllar boyu mutlu bir şekilde birlikte olmayı başarabilmiş olanları da var aralarında. Kısacası böyle zor zamanlarda kadınerkek ilişkisi yıpranabilir ve biraraya gelip, yüzyüze konuşabilmeleri için kilometreler aşmaları gereken çiftlerin bu tip kriz anları ile başa çıkmaları biraz daha zordur.

Acaba Neler Yapabilirsiniz?

Sorunlar baş göstermeye başladığında en büyük kurtarıcınız öncelikle birbirinize güveniniz olmalıdır, sonrasında da teknoloseksjiye sarılmanız gerekir sıkıca. Videolu anında mesajlaşma programlarından yararlanarak aynı odadaymışsınız gibi, uzun uzun sohbet edebilirsiniz. Bu şekilde -gerçeği gibi olmasa da- iletişiminiz kesilmemiş olur. Büyük veya küçük bir sorun çıktığında birbirinize güvenmeniz, inanmanız ve zorlukları aşmak için birlikte çaba göstermeniz de önemlidir. Eğer karşınızdakini suçlamaya başlarsanız, gerçek sorunu unutup güzel giden ilişkinizi çıkmaza sürüklemeniz an meselesidir.

İlişkiyi Sıcak Tutmanın Yolları

Her an iletişimde olmaya çalışın. Mesela bir yandan telefonla konuşurken bir yandan film seyredebilirsiniz. Ya da internette sürekli online kalıp onunla sohbet edebilirsiniz. Teknolojinin yanı sıra eski yöntemlere başvurarak ona kart atabilirsiniz. Beklemediği anda göndereceğiniz bir mektup (üstüne bol parfüm sıkarak!) ya da içine CD’ler, seksi bir iç çamaşırı veya sevimli bir oyuncakla çikolata koyacağınız bir kutu, harika bir etki yaratabilir. Eğer özel günlerde görüşme imkanınız olmazsa, onu ne kadar iyi tanıdığınızı gösterecek anlamlı bir hediye ile kendini yalnız hissetmemesini sağlayabilirsiniz.

Görüştüğünüz Kısıtlı Zamanların Değerini Bilin

En sonunda tatillerinizi denk getirdiniz, birlikte geçireceğiniz iki haftanız var ve o iki haftaya herşeyi sığdırmak zorundasınız. Yani, arkadaşlarla birlikte geçirilecek zamanlar, gitmeyi daha önceden konuştuğunuz yerler, şansınıza tam da o iki hafta içinde bir güne denk gelen ve ikinizin de gitmek istediği konser veya futbol maçı gibi. Ama dikkat edin, bu kadar koşuşturma içinde birbirinize başbaşa, sakin geçireceğiniz günler de ayırmanız gerekiyor. Aksi takdirde, birlikte olmanız gereken zamanı koşturarak harcamış olursunuz. Birlikte evde oturup film seyretmek, yemek yapmak ve sohbet etmeyi de ihmal etmemeniz gerekiyor, günleriniz sayılı olsa da. Ayrıca ayrı ülkelerde değil de ayrı şehirlerde oturuyorsanız ve imkanınız varsa, her ay bir veya iki hafta sonunu birlikte geçirebilirsiniz.

Alarm Çanları Çalmaya Başladığında Dikkat!

Bu ilişkiye bu kadar enerji harcadınız ve her şey zorluklarına rağmen baştan çok güzeldi ama şimdi bir şeylerin değişmeye başladığını hissediyorsunuz. Ona ne kadar güvenseniz de, sizi eskisi kadar çok aramaması, görüşmek için çabalamaması da sizi kırıyor. Burada önemli olan bu durumun ne kadardır devam ettiğidir. Size sadece birkaç gündür uzak davrandığını düşünüyorsanız, hemen olmadık sonuçlar çıkarmayın. Sonuç olarak herkes bazen yalnız kalmak isteyebilir veya gerçekten ilgilenmesi gereken bir sorunu da olabilir. Sakin olun, hemen kavga, çıkarmayın ancak dikkatli olun. İlişkide sorun çıkarmayayım diye aptal yerine konmak istemezsiniz herhalde? Bu yüzden anlayışlı ve sakin olurken dikkati de elden bırakmamanızda yarar var. Eğer şüphelendiğiniz durum veya davranışı bir haftadan uzun sürüyorsa, neler olduğundan emin olmak için bir sürpriz yapın ve onu ziyaret edin. Ama eğer buna imkanınız yoksa sakince ona neler olduğunu sorup tepkisini ölçün. Gereğinden fazla savunmaya geçiyor ve sinirleniyorsa veya bir şeyleri sakladığından gerçekten kuşkulanıyorsanız, bu ilişkiyi sürdürmek isteyip istemediğinizi konuşmanın zamanı gelmiş olabilir.

Kısırdöngüye Girmeyin

Ortada herhangi bir aldatma veya aldatılma durumu olmayabilir. Ama uzak mesafe ilişkileri bir süre sonra bir kısırdöngüye girmiş gibi hissettirebilir ikinize de. Birlikte geçirdiğiniz zamanların kısıtlı olmasından, telefon ve internet gibi alternatif yollarla bu açığı kapamaya çalışmaktan yorgun düşebilir ve hatta ilişkinizin sanal bir hale bürünmeye başladığını düşünmeye başlayabilirsiniz. Her akşam yapılan uzun telefon konuşmaları ve videolu görüşmeler bir süre sonra heyecanını kaybetmeye başlayabilir. Bu durumda ne yapacağınızı bilmiyorsanız işte şimdi konuşmanın tam zamanı gelmiş demektir. Bu durumda size sunulacak iki seçenek olabilir: Ya bu ilişkiyi sonunda aynı yerde yaşamaya başlayana kadar bu şekilde sürdüreceksiniz ya da yalnızlığa bir dur deyip bitireceksiniz. Gerçekten birbirini seven ve birlikte olmayı isteyen iki kişi aralarındaki mesafenin geçici bir sorun yarattığını düşünerek bu zorluğu belki de aşabilir. Aslında bunun güzellikleri de vardır. Eğer ilişkiyi yürütmeye karar verirseniz, “sıradan” çiftlerle karşılaştırınca ilişkinizin ne kadar özel ve sağlam olduğunun farkına varabilirsiniz. Çünkü siz aranızda kilometreler olmasına ve modern hayatın tüm dikkat dağıtan unsurlarına rağmen birlikte kalmayı başarabildiniz… Az şey mi bu?

Uzak Mesafe Aşkları Hakkında 10 Film

1. Casablanca/Humphrey Bogart, Ingrid Bergman).

2. Sleepless in Seattle/Meg Ryan, Tom Hanks.

3. The Notebook/Ryan Gosling, Rachel MacAdams.

4. Going The Distance/Drew Barrymore, Justin Long.

5. Serendipity/Kate Beckinsale, John Cusack.

6. The Lake House/Sandra Bullock, Keanu Reeves.

7. Just Like Heaven/Reese Witherspoon, Mark Ruffalo.

8. You’ve Got Mail/Meg Ryan, Tom Hanks.

9. The Other End of The Line/ Jesse Metcalfe, Shriya.

10. Long Distance Love/ Lennart Strom, Magnus Gertten.

Yazar: Yaprak Gökçöl

Kaynak: http://Cosmopolitan

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>