Rehberiniz-Artık imamlar da kiÅŸisel geliÅŸime önem veriyor…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Artık imamlar da kiÅŸisel geliÅŸime önem veriyor…” adlı yazımızın kiÅŸisel geliÅŸiminize katkı saÄŸlamasını umuyoruz
Artık imamlar da kiÅŸisel geliÅŸime önem veriyor…

Sabah/Neslihan Tunç

Ä°mamlara ÅŸan dersi

GeçmiÅŸte BaÅŸbakan Tayyip ErdoÄŸan”la top koÅŸturan eski futbolcu, bugün ise devlet sanatçısı olan Arif Özgülüş, 40 yıllık imamlara ÅŸan dersi veriyor.

Altunizade Kültür Merkezi”nde yaklaşık 3 yıldır ÅŸan eÄŸitimi veren devlet sanatçısı Arif Özgülüş”ün dersleri, bugünlerde çok popüler. Tıklım tıklım dolan sınıfın önünden geçerken “Burada opera sanatçıları çalışıyor herhalde…” diye düşünebilirsiniz. Oysa sınıfı dolduran öğrencilerin büyük çoÄŸunluÄŸunu imamlar ve hafızlar oluÅŸturuyor.

İçlerinde Kuran okuma konusunda otorite sayılan 40 yıllık imam Ramazan Pakdil”in de bulunduÄŸu kursta, katılımcılara seslerini nasıl güzel ve etkili kullanabilecekleri öğretiliyor.

Åžan derslerinin hocası olan Arif Özgülüş çok yönlü kiÅŸiliÄŸiyle dikkat çekiyor. O gençlik yıllarında hem Ä°stanbul Teknik Ãœniversitesi Devlet Konservatuvarı”nda okumuÅŸ, hem de profesyonel futbol oynamış. Ä°ki kez Fenerbahçe forması giyen Özgülüş, Ä°ETT takımında 5 yıl BaÅŸbakan Tayyip ErdoÄŸan”la birlikte top koÅŸturmuÅŸ. Gençlik yılları antrenmanlar ve sahneler arasında geçen Özgülüş, ÅŸimdi devlet sanatçısı unvanına sahip.

Özgülüş 3 yıl önce konservatuvara hazırlık dersleri vermek amacıyla açtıkları ÅŸan kursunun farklı mesleklerden kiÅŸilerin ilgisini çektiÄŸini söylüyor: “Sonra aklıma dini musikide de ÅŸan eÄŸitimi olması gerektiÄŸi geldi. Bunun üzerine 15 gün önce Altunizade Kültür Merkezi”nde bir söyleÅŸi düzenledim. Bu söyleÅŸiden sonra derslerim dini çevrelerden çok ilgi görmeye baÅŸladı. SöyleÅŸideki konuklarımdan biri dini musiki konusunda isim yapmış Ramazan Pakdil”di. Kendisi bana bir süredir ÅŸan dersine geliyordu zaten. Doktor tavsiyesiyle gelmiÅŸti. Nitekim çok faydasını gördü.”

Ramazan Pakdil daha sonra Arif Özgülüş”ü imam ve hafız yetiÅŸtirilen Haseki EÄŸitim Merkezi”e götürmüş. Özgülüş bir anda karşısında 50 istekli öğrenci bulmanın kendisini çok heyecanlandırdığını söylüyor: “Åžan eÄŸitimini dini musikiye sokmak benim idealimdi. Haseki”de öğrenciler beni kapıda karşılıyor. Hepsinin gözleri ışıldıyor. Ä°mam hatip liseleri ve ilahiyat fakültelerinde böyle bir dersin olmaması, gerçekten büyük bir eksiklik. Bunu Ramazan Pakdil Hoca da dile getirdi. Ä°lahiyat fakültelerinde söyleÅŸiler yapacağım.”

YÃœZDE 90”I YANLIÅž OKUYOR

Aslında insanlarla diyalog halindeki herkesin ÅŸan eÄŸitimine ihtiyacı olduÄŸunu belirten Özgülüş, genelde sesin yanlış kullanıldığı görüşünde: “Ä°yi hitap etmek için de ÅŸan dersi almak lazım. Åžan eÄŸitimi insana özgüven kazandırıyor.” Tabii hem sürekli insanlara hitap eden, hem de ezan, mevlüt, ilahiler okuyan imam ve hafızların daha da çok ihtiyacı olduÄŸunu ekliyor.

Özgülüş: “Åžu anda imamların yüzde 90”ı yanlış okuyor. Önce ÅŸan çalıştırıyoruz. Ezan okurken seslerini geliÅŸtirme formülle öğretiyorum. Sesi yukarı alma eÄŸitimleri veriyorum. Ä°yi solunum yapmaları gerektiÄŸini anlatıyorum. Bunun için sabah kalktıklarında spor yapmalarını öneriyorum. Åžan dersinde gösterdiklerim ilk baÅŸta onlara çok yabancı geliyor. Biraz yadırgıyorlar. ”Hocam bizi niye bu kadar bağırtıyorsunuz?” diyorlar. Ama doÄŸrusu bu.”

Åžan derslerine 5 aydır aralıksız devam eden Kuzguncuk Cami Ä°mamı Aydın Vatan (40) yıllardır Türk ve tasavvuf musikisiyle ilgilendiÄŸini söylüyor ve ekliyor: “Ama sesimi kullanma konusundaki eksikliklerimin farkındaydım. Burada böyle bir ÅŸey olduÄŸunu görünce hemen geldim. Sesimizi doÄŸru kullanmanın inceliklerini kavramada epey mesafe kat ettik ama daha öğreneceklerimiz var.”

Küçükyalı Emek Cami Ä°mamı Nihat Okutan (43) da kursa katıldığı için çok memnun: “Bu zamana kadar sesimizi hep cepten kullandık. Sesiniz ne kadar güzel olursa olsun, ÅŸan eÄŸitimine ihtiyacınız var. Bu derse 4 aydır devam ediyorum. KeÅŸke bu göreve ilk baÅŸlarken bu fırsatı yakalasaydım.”

Åžan dersi alan bir diÄŸer imam da Mehmet DemircioÄŸlu (50). O henüz kursa üçüncü kez katıldığını ve bu kadar kısa sürede dahi çok büyük geliÅŸme kaydettiÄŸini söylüyor. Sesini geliÅŸtirmek isteyenler arasında genç simalar da dikkat çekiyor. Kartal Mehmet Akif Ersoy Ä°mam Hatip Lisesi”nde okuduÄŸunu söyleyen Mustafa Güler (20) 50 yıl sonra bile sesinden bir ÅŸey kaybetmek istemediÄŸi için derslere katıldığını belirtiyor.

Ses eÄŸitimi için ses tellerine egzersiz yaptırmanın çok önemli olduÄŸunu belirten Özgülüş, “Ses de bir adaledir” diyor ve lafı futbol yaÅŸamına getiriyor: “Ben aynı zamanda eski futbolcu olduÄŸum için biliyorum. Nasıl adaleleri geliÅŸmiÅŸ bir futbolcu sahada saÄŸlam oynuyorsa, ses de adale iÅŸi. Sesinizle para kazanıyorsanız bu adaleleri de çalıştırmak lazım.”

Söz futboldan açılmışken bir zamanlar birlikte top koÅŸturduÄŸu BaÅŸbakan Tayyip ErdoÄŸan”ın sahadaki ve konuÅŸmadaki performansıyla ilgili de bilgi alıyoruz Özgülüş”ten: “Onun da ÅŸan eÄŸitimine ihtiyacı var ÅŸu sıralar. Sesi çatallanıyor. Ancak yine de konuÅŸması çok etkili. Eskiden de öyleydi. Ä°nsanları etkilemeyi çok iyi bilir. Kendisi ayrıca eskiden beri müzikle de ilgilidir. O zamanlar Klasik Türk MüziÄŸi eÄŸitimi alıyordu benden. Çok seviyordu. Benim ÅŸarkı söylememi isterdi hep. Sahada iyi miydi? Bu konuda yorum yapmayayım ÅŸimdi.”

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir