Rehberiniz-Araştırma ödevi iş hayatının kapılarını açtı

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Araştırma ödevi iş hayatının kapılarını açtı” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Araştırma ödevi iş hayatının kapılarını açtı

Akdeniz Üniversitesi’nde okurken yürüttükleri bir araştırma tezi, onları iş hayatına taşıdı. Antalya, Bursa, Denizli ve İstanbul’da yaşayan beş arkadaş, bir araya gelip bir arama motoru yarattı.

SON günlerde üniversite tezi deyince, akıllara hemen Bilgi Üniversitesi’ndeki porno tez projesi geliyor. Aslında üniversite tezleri, gençlerin yaratıcılık sınırlarını ortaya koydukları en önemli göstergelerdir ve bu tezlerin yaşama geçirileni de pek fazla değildir. Aralık 2010’da beta yayınına başlayan şu an 20 bin kullanıcıyı geçen (onların iddiası!) WHO isimli yeni bir arama motorunun da ardından da bitirme tezi değil ama üniversitede yapılmış bir kişisel araştırma çalışması çıktı. Kullanıcılara 39 soru 156 görsel ile yapılan kişilik analizi nedeniyle çöpçatanlık sitelerini anımsatan WHO, “sanal ortamda sosyalleşmeyi şansa bırakmak istemeyenlere” hitap ediyor.

Okul yıllarında birçok ortak iş yapan Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’nde okuyan E. Emre Bilgi ile Reklamcılık bölümünden Erkan Uslu, psikoloji ve iletişim hocalarıyla birlikte, biraz fantastik bir projeye kafa yordular. Kişilerin internet üzerinde kendileriyle uyumlu insanları nasıl bulacağı ve sosyal ağlar üzerinden birbirleriyle nasıl iletişime geçebileceği üzerine çalışmalar yaptılar. Kişilerin gündelik hayatlarında yapmaları mümkün olmayan bir yöntemle, sanal ortamda istediği kişiyle hemen iletişime geçmeyi sağlayan bir sistem oluşturdular.

Şirket kurdular

Okul 2008’de bittikten sonra Nova Technologies isimli bir şirket kuran iki ortak, daha sonra aynı üniversiteden 3 arkadaşını daha projeye dahil etti.. Şu an şirkette WHO Ürün Yöneticiliği görevini üstlenen Erkan Uslu, şirketin finans yöneticisi olan diğer kurucu ortak E. Emre Bilgi ile fikri geliştirdiklerini, ama yazılımları yapılırken ekibin diğer üyeleri ve danışman hocalarının çok katkıda bulunduğunu anlatıyor. Onların da katkısıyla şirkette çeşitli analiz programlarının yazılımlarını yaptılar. Bu programlar, WHO’ya temel oluşturdu. Program yapısından web tabanlı bir servise geçerek Aralık 2010’da beta olarak kullanıcılara açtılar.

Hepsi de 30 yaşın altında

WHO Görsel Tasarım Sorumlusu, sektörel projelerde yer alan profesyonel bir web tasarımcısı olan Elif Yücesan Urgan, 29 yaşında. Yazılım Mühendisi Şenol Yaya, Pamukkale Üniversitesi fizik bölümünde yüksek lisans eğitimine devam ediyor. O da 29 yaşında. WHO Marka ve Araştırma Sorumlusu Ahmet Elnur Ahmedov ise reklamcılık bölümünü bitirdi. 26 yaşındaki Ahmedov, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirmiş. Şu anda ise yine aynı üniversitenin Sosyoloji bölümü son sınıfında okuyor. Erkan 29, Emre ise 28 yaşında. Yani projenin beyin takımı, 30 yaşın altında.

Farklı illerden internet üzerinde çalışıyorlar

WHO ekibi üyeleri, Antalya, Bursa, İstanbul ve Denizli’de yaşıyor. Projeyi internet üzerinden çalışarak geliştirmeye devam ediyorlar. “Yeni projeler var mı” diye sorunca Antalya-İstanbul arasında mekik dokuyan Emre; “WHO zaten çok yeni bir proje, şu an tamamen WHO’yu geliştirmeye ve daha çok kullanıcıya ulaşmayı hedefliyoruz” diyor.

Yazar: Hayriye Mengüç

Kaynak: http://www.hurriyetkampus.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir