Rehberiniz-Aranan eleman siz misiniz?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Aranan eleman siz misiniz?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Aranan eleman siz misiniz?

Psikolojik ölçme ve değerlendirme alanında faaliyet gösteren Assessment Systems, ‘değerlendirme merkezi’ isimli metot ile iş başvurusu yapanların mevcut pozisyonlara uygun olup olmadıklarını tespit edebiliyor. Beş aşamalı interaktif sınavlardan oluşan bu yöntem, çalışan performansını ölçmede de kullanılıyor.

Çok düşük bir hata payının olduğunu belirten Assessment Systems’ın kurucusu Levent Sevinç, “Simülasyon içeren uygulamalar sayesinde kişinin işbaşı yaptığında sergileyeceği davranışları önceden görebiliyorsunuz” diyor. Amacın yapılacak ya da yapılan işe benzer uygulamalarla bireyi değerlendirmek olduğunu söyleyen Sevinç, kurumlara ve pozisyona özgü vakalarla adayların gözlemlendiğini vurguluyor.

Sunum, bekleyen işler, gerçekleri bulma, rol oyunu ve grup tartışması olmak üzere beş farklı bölümden oluşan bu sınamaların her biri ortalama bir saat sürüyor. Her aşamada adaylara belirli bir hazırlık süresi veriliyor. Ardından kişiler kendilerine sunulan verilere göre duruma uygun çözüm önerileri geliştiriyor. Sonuçta ise adayların performansı değerlendiriciler tarafından beş üzerinden puanlanıyor.

Fiyatlar kurumların isteklerine ve katılacak kişi sayısına göre değişiklik gösterse de kişi başı bin ila iki bin 500 TL arasında değişiyor. Bugüne kadar değerlendirme merkezini kullanan şirketlerden bazıları ise şöyle: LC Waikiki, Redevco, DiaSA, Ziraat Bankası, Eczacıbaşı Holding, Bilgi Üniversitesi, Eti Pazarlama, Anadolu Sigorta ve Twigy.

Kaynak: http://Sabah /iş te insan

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir