Rehberiniz-Aradığınız kişi şu anda iş görüşmesinde

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Aradığınız kişi şu anda iş görüşmesinde” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Aradığınız kişi şu anda iş görüşmesinde

Gerekli tüm adımları tamamladınız ve hayalinizin işi olduğuna inandığınız iş görüşmesine gidiyorsunuz. Bu görüşmeye gitmeden önce neler yapmanız gerektiğini kısaca hatırlayalım;

*Öncelikle özgeçmişinizi dikkatle hazırlayın, sizi, kariyer hedeflerinizi en iyi şekilde yansıttığından emin olun.

*İş başvurusunda bulunurken kendinize uygun bulduğunuz ve aranan özelliklere sahip olduğunuz ilanlara başvurun.

*Görüşmenin sizi aradıklarında başladığını unutmayın, istekli ve dikkatli konuşun.

*Görüşme öncesinde özgeçmişinizi gözden geçirin, firma hakkında bilgi sahibi olun ve sorulacak sorulara hazırlıklı olun.

İş görüşmeleriyle ilgili çoğu zaman gözden kaçan gerçek görüşmenin her iki taraf için de bir değerlendirme olduğudur. İşveren/İnsan kaynakları sizi değerlendirdiği gibi, siz de firmayı değerlendirmelisiniz. Bazen bir işe alınmamak aslında iyi bir şey olabilir. Binbir umutla başladığınız işten kısa sürede ayrılmaktansa, bazen hiç başlamamak çok daha iyidir. Peki bir iş görüşmesini en iyi şekilde geçirmenin temel kuralları nelerdir ?

Görüşmeye giderken iyi hazırlanın. Özgeçmişinizde yazan herşeyi mutlaka bilin, üzerinde konuşmaya hazır olun. Görüşeceğiniz firmayı, pozisyonu araştırın ve klasik görüşme sorularını çalışın. Bunun dışında görüşmeye fiziksel olarak da hazırlanın. En iyi nasıl görünüyorsanız görüşmeye o şekilde gidin. Giyiminize, görünümünüze her zamankinden önem gösterin. Aynaya baktığınızda en iyi halinize gülümseyin!

Eğer reklam ajansı, organizasyon firması gibi daha az kurumsal bir firmayla görüşmüyorsanız görüşme için klasik kıyafetler tercih edin. Erkek adaylar için ideal olan koyu renk takım elbise ve kravat, traş olmuş bir yüz, temiz ayakkabılar, düzgün taranmış saçlardır. Saçlarınızda aşırı jöle kullanmayın, parfümünüz aşırı olmasın ama temiz koktuğunuzdan emin olun ! Kadın adaylar için de ideal pantalon-ceket ya da etek-ceket kombinasyonudur. Eğer görüştüğünüz yer bir banka veya çok kurumsal bir firma değilse ceket yerine hırka ya da mevsime göre sadece gömlek kullanabilirsiniz. Koyu ya da pastel renkler tercih edin, iş görüşmesine kesinlikle dekolte kıyafetlerle gitmeyin. Ayakkabınız kıyafetinizle uyumlu olsun, çok topuklu ya da çok kaba ayakkabılar tercih etmeyin, açık ayakkabı, sandalet, spor ayakkabı giymeyin. Makyajnız doğal tonlarda olsun, herşeyde olduğu gibi makyajınızda da aşırılıktan kaçının. Saçınızı sade bir şekilde toplayın ya da yüzünüzü kapamayacak şekilde açık bırakın. Koyu renk ya da marjinal renkte oje kullanmayın. Hafif parfümler kullanın.

Öncelikle görüşmeye vaktinde gidin. Vaktinde gitmekten kasıt görüşme saatinden 10-15 dakika önce söylenen yerde bulunmaktır. Bunun için görüşme adresini tam olarak öğrendiğinizden emin olun. Bilmediğiniz bir adresse gerekirse resepsiyonu/danışmayı arayarak tarif etmelerini isteyin. Ama unutmayın ki onlara söyleyeceğiniz herşey aleyhinizde delil olarak kullanılacaktır, dikkatli konuşun.Görüşme yerine vaktinden önce varsanız bile erkenden gidip, tüm programlarını aksatıp antipati toplamayın. Bir iş görüşmesine asla geç kalmayın. Olağanüstü durumlarda ise mutlaka haber verin. Bunun için yetkili kişinin telefonu, ismi mutlaka yanınızda olsun.

Görüşme için beklerken rahat ve pozitif olun. Cep telefonunuzu kapalı tutun. Görüşmeye sizinle birlikte gelen bir yakınınız varsa onu firma yetkileriyle tanıştırmayın, firmaya getirmeyin. Beklerken sizden doldurmanız istenen formlar varsa onları doldurun. Bekleme süresi uzasa da söylenmeyin. Eğer bu süre cidden uzuyor (yarım saatten fazla) ve sizin işe dönmeniz gerekiyorsa, ya da yetişmeniz gereken farklı bir yer varsa ( eğer erkek arkadaşınız sizi aşağıda bekliyor diye telaşlanıyorsanız bunu paylaşmayın) kibarca geç kaldığınızı belirtin. İnsan kaynakları ya da pozisyonla ilgili görüşeceğiniz yetkilinin de sorumluluğu verdiği randevuya sadık kalmaktır. Ancak hızla değişen iş dinamiğinde bu her zaman mümkün olmamaktadır. Bu konuda anlayışlı olun. Bir şey içmek ister misiniz diye sorulduğunda suyu tercih edin.Hem çay/kahve içmekten daha kolaydır, hem de görüşme boyunca ihtiyacınız olabilir.

Görüşmeye başlamadan görüşeceğiniz kişi ya da kişilerle göz teması kurarak el sıkışın.Bakışınız, el sıkış tarzınız özgüveniniz hakkında karşı tarafa çok şey anlatır, kendinizden emin olun. Görüştüğünüz kişilerin isimlerini öğrenin, görüşme sırasında isimleriyle X Hanım ya da Y Bey diye hitap edin. Kişilere isimleriyle hitap etmek her zaman etkili bir iletişim silahıdır, bunu kullanın

Görüşmeyi bir ya da daha fazla görüşmeciyle yapabilirsiniz. Herbirinin sorularına cevap verin, görüşmecilerin pozisyonlarına göre bir önceliklendirme yapmayın. Verdiğiniz cevaplarda samimi olun. Sorulanı doğru anladığınızdan emin olmak için yanıtladıktan sonra onay almak için duraksayın. Sakın görüşmecinin sözünü kesmeyin, iyi bir dinleyici olduğunuzu görüşmede gösterin. Asla yalan söylemeyin, söylediklerinizde dürüst olun. Çalıştığınız iş yerini asla kötülemeyin. Ayrılışınız ya da ayrılma isteğinizle ilgili olumlu cümleler kurun. Kariyer beklentilerinizin farklı yönde geliştiği gibi.. Asla yöneticinizi sevmediğiniz gibi kişisel yorumlarda bulunmayın. Size sorulan sorular bittiğinde, firmayla ya da pozisyonla ilgili sorularınız varsa onları sormaktan çekinmeyin. Ancak asla görüşmecilere kişisel sorular sormayın.

Görüşmede ücret beklentisini paylaşmak..

Bazı firmalar size form doldurtarak ücret beklentinizi paylaşmanızı isterler, bazıları sözlü olarak sorar. Her iki durumda da net bir rakam vermek yerine aralık vermeyi tercih edin; 1000-1500 TL gibi. Ücreti yan imkanlarıyla değerlendirdiğinizi belirtin. Yol parası, özel sağlık sigortası, öğle yemeği, ikramiye firmaların sunduğu yan imkanlardan bazılardır. Ayrıca firmanın kişisel/ mesleki gelişiminize sunacağı katkı, kariyer olanakları da ücret beklentinizii etkileyecek unsurlardır. Mevcut ya da son çalıştığınız işyerinizden aldığınız ücreti paylaşırken çok da abartmamaya dikkat edin. Adaylar genelde %10–15 fazla ücret paylaşırlar, siz de bunun üstüne çıkarak yakalanmayın. Görüştüğünüz kişiler zaten abarttığınızı anlayacaktır.

Görüşme sonrası teşekkür ederek ve görüşmecilerin elini sıkarak ayrılın. Eğer görüşmede belirtilmediyse bir sonraki aşamanın ne olacağını ve ne zaman bilgi verileceğini sorun.

İyi geçen bir görüşme sonrasında iki taraf da bunu hissederek ayrılır. Eğer görüşmeniz olumlu geçmediyse geçmişe takılmayın, sizin için daha uygun olabilecek pozisyonlar araştırın. Nerde yanlış yaptığınızı bulmaya çalışın. Eğer görüşmenin iyi geçtiğini düşünüyorsanız bir sonraki adıma hazırlanın.

Yazar: Burcu Eren

Kaynak: http://http://burcueren.blogspot.com/

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>