Rehberiniz-Annesi türkçe bilmeyen mardinli şirin’in sbs başarısı

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Annesi türkçe bilmeyen mardinli şirin’in sbs başarısı” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Annesi türkçe bilmeyen mardinli şirin’in sbs başarısı

Mardin’in Nusaybin İlçesi Girmeli Köyü İlköğretim Okulu öğrencisi 14 yaşındaki Mehmet Şirin Aslan, Seviye Belirleme Sınavı’nda (SBS) tüm soruları doğru yanıtlayarak Türkiye birincileri arasına girdi.

Nusaybin’in Girmeli Köyü’nde çiftçilik yapan ailenin çocuğu olan Girmeli İlköğretim Okulu 7’inci sınıf öğrencisi Mehmet Şirin Aslan, SBS’de 500 soruyu da doğru yanıtlayarak Türkiye birincileri arasında yer aldı. Okuldan arta kalan zamanlarda hayvan otlatan Aslan, Türkiye birincisi olduğu haberini okul müdür vekili Hamdullah Yıldırım ve gittiği dershane yetkililerinden alınca büyük sevinç yaşadı.

‘ÖĞRETMENLER BURALARA GELSİN’

Yüksek puan almayı beklediğini ancak 500 tam puan alacağını tahmin etmediğini söyleyen Arslan sevincini şöyle dile getirdi:

“Köyümüzden ve Mardin’den bir Türkiye birincisi çıkması adına çok sevindim. Bu birincilik benim arkadaşlarıma da bir umut olabilir. Ben tayini buraya çıkıp da gelmeyen öğretmenlere seslenmek istiyorum. Buralarda bende 10 kat daha fazla okumaya hevesli arkadaşlarım var. Buralarda da sizin ışığınızı bekleyen, sizden eğitim almak isteyen, size muhtaç olan çocuklar var. Lütfen tayininiz buraya çıktığında seve seve gelin.”

YASTIKLAR ÜZERİNDE DERS ÇALIŞMIŞ

Evlerinde ders çalışacak bir masa bile bulunmadığını belirten Mehmet Şirin Arslan şunları anlattı:

“3 kardeşimle bir odada yastıklar üzerinde derslerimize çalıştık. Tabii ki zor oldu ama bu zorluklar içinde başarıyı elde etmem beni daha çok sevindirdi. Bu başarımı sık sık ve düzenli çalışmaya borçluyum. Aşırıya kaçmadan belli bir standartta çalıştım. Ders çalışma prensibim de, sıkıldığım zaman ders çalışmayı bırakıyordum biraz dinlendikten sonra yeniden devam ediyordum. En büyük sıkıntı ise sık sık öğretmenlerimizin değişmesi nedeniyle yaşadım. Mesela bu sene hiç Sosyal Bilimler öğretmenimiz olmadı.”

Mehmet Şirin Arslan’ın Türkçe bilmeyen annesi Fehime Aslan da, “Oğlumun Türkiye birincisi olacağını beklemiyorduk. Ama o çok çalışıyordu. Çocuğumu imkansızlıklar içinde sahiplenerek okumasına yardımcı olan öğretmenlerine ve dershanedeki yöneticilerine teşekkür ediyorum. Biz okuyamadık, diğer çocuklarım da okuyamadı ama Şirin’imin okuyup büyük adam olması için elimden ne geliyorsa yapacağım” dedi.

Yazar: Nezir Güneş

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr,a

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>