Anaper’den Önemli Duyuru

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

ÖNEMLİ DUYURU

Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği’nin 60. Maddesinde belirtildiği üzere, belgelendirme sınavına giren adaylara talep etmeleri halinde başarılı olduğu birim/birimler bazında (A1, A2, A3) “Yeterlilik Birimi Başarı Belgesi” verilmektedir. Aynı sene içerisinde farklı belgelendirme kuruluşlarında katıldıkları belgelendirme sınavları sonrasında başarılı oldukları birimlerin toplamı zorunlu yeterlilik birimlerini sağlayan adaylar, Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanmaktadırlar. Örneğin, X kurumunun gerçekleştirdiği İş ve Meslek Danışmanı (Seviye 6) belgelendirme sınavı sonrasında A1 ve A3 birimlerinde başarılı olan bir aday, aynı sene içinde Y kurumunda girdiği İş ve Meslek Danışmanı (Seviye 6) belgelendirme sınavının A2 biriminde başarılı olması halinde Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilecektir. Farklı belgelendirme kuruluşlarının sınavlarından alınan sonuçların birleştirilmesi yalnız yeterlilik birimi (A1, A2, A3) bazında gerçekleştirilebilir; aynı birimin farklı bölümleri (teorik sınav, performansa dayalı uygulama sınavı) bazında birleştirme yapılmayacaktır. Örneğin, X kuruluşunun gerçekleştirdiği İş ve Meslek Danışmanı (Seviye 6) belgelendirme sınavının A1/T1 bölümünden başarılı, A1/P1 bölümünden başarısız olunmuşsa, Y kuruluşunun sınavında başarılı olunan A1/P1 bölümü ile birleştirme yapılmaz. Farklı yetkili belgelendirme kuruluşlarına başarısız olunan birimler bazında yapılacak sınav başvuruları da aynı esasa göre gerçekleştirilecektir. Yani X kuruluşunun gerçekleştirdiği İş ve Meslek Danışmanı (Seviye 6) belgelendirme sınavının A1/T1 bölümünden başarılı, A1/P1 bölümünden başarısız olan bir aday, Ykuruluşuna A1/P1 bölümü bazında başvuru yapamaz; A1 biriminin hem teorik hem de performansa dayalı uygulama sınavlarına yeniden katılmak durumundadır. Sadece başarısız olunan sınav bölümleri bazında ücretsiz olarak ikinci sınava katılabilme hakkı ancak ikinci sınavaaynı yetkili belgelendirme kuruluşunda girilmesi durumunda geçerlidir.

Söz konusu şartları sağlayan adayların yeterlilik birimi bazında birleştirme yaparak İş ve Meslek Danışmanı (Seviye 6) Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilmeleri için aşağıdaki süreci izlemeleri gerekmektedir:

 • Sınava girilen yetkili belgelendirme kuruluşlarının birine Yeterlilik Birimi Başarı Belgesi almak üzere talepte bulunulmalıdır.
 • Aday, aynı sene içerisinde sınava katıldığı diğer yetkili belgelendirme kuruluşuna, Yeterlilik Birimi Başarı Belgesi ve bir üst yazı ile başvurarak Mesleki Yeterlilik Belgesi almak için talepte bulunmalıdır.
 • Başvuru yapılan belgelendirme kuruluşu, MYK mevzuatına uygun olarak başarı belgelerinin birleştirilip Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin düzenlenmesi için gereğini yerine getirecektir.

İş ve Meslek Danışmanı (Seviye 6) belgelendirme sınavına katılan tüm adaylara önemle duyurulur.

Incoming search terms:

 • meslek danışmanı maaşı (84)
 • anaper platformu (35)
 • anaper nedir (31)
 • anaper iş ve meslek danışmanlığı kitap özeti (19)
 • anaper a2 konuları (16)
 • anaper sunum videoları (10)
 • anaper kaç sınav hakkı tanıyor (1)
 • anaper kaç sınav hakkı var (1)
 • anaper a2/p1 hangi ders (1)
 • İş ve Meslek Danışmanlıgı kitap özeti anaper (1)
Etiketlenmiş .Yer işareti koy permalink.

38 Responses to Anaper’den Önemli Duyuru

 1. heimdall3694 diyorki:

  yani dedikleri şu arkadaşlar sadece A1 ( T1,P1) yada A2 (T1,P1) yada A3 (T1) den sınava girebilirsiniz a1 yada a2 nin birer bölümü için giremezsiniz ve diğer kuruma para ödemelisiniz.

 2. burcu diyorki:

  anladığım kadarıyla sakaryanınkine girdiğimizde ücret ödemeyeceğiz ama mesela ben teoriklerden kaldım pratiklerden gheçtimm sakaryanın kine girersem hepsine girmek zorundayım çünkü a1 a2 ve a3 olarak değerlebndirilecekmiş

  • orcun diyorki:

   ben 2 eylül de anaper de sınava girmedim acaba nisan da olacağa girme hakkım var mı ücret ödemem gerekiyormu bilgisi olan var mı

 3. türkan diyorki:

  Sadece başarısız olunan sınav bölümleri bazında ücretsiz olarak ikinci sınava katılabilme hakkı ancak ikinci sınava aynı yetkili belgelendirme kuruluşunda girilmesi durumunda geçerlidir.yani her halukarda para ödeyeceksiniz ister hepsinden girin ister sadece teorikten ben öyle anladım…yoksa yanlış mı?

 4. iiiiiimd diyorki:

  ben sadece a1 den kaldım.yanı sakarya dıyelım kı anaperden once actı bu olayı ben o sınavın a1 ıne ucretsız mı gırecegım olay bu mudur arkadaslar,tam anlayamadım bu işi!

 5. ayda_chn diyorki:

  Arkadaşlar anaper ne yapmaya çalışıyor anlamış değilim.Sınavı öne alamayacağı için şimdi de bu açıklamayla işin içinden sıyrılmaya çalışıyor.O kadar insan yollara düştü ecel teri döktü.Pratik sınavı atlattım derken şimdi yeniden aynı sınava tabi olacaksın diyor.Bu saçma bir durum herkes kaldığı sınava tabi olmalı!!!! Şimdi de Teorik sınavdan kaldık Sakarya ya yollara dökülelim.İansanlar bu sınava TÜRKİYE’nin her köşesinden başvurdu.Bizim sokağa atacak ne paramız var ne de zamanımız!!!!!!!

 6. özden diyorki:

  İyice karıştı herşey…..

 7. özden diyorki:

  Arkadaşlar bir şey sorabilir miyim? Sunum yapmaya girdiniz direkt sunuma mı başladınız?

  • flavio diyorki:

   Öncelikle kura ile bir danışan/danışman senaryosu çekiyorsunuz, danışan çektiğiniz senaryoya göre hareket ediyor.
   Danışma süresi 10-15 dakika sürmektedir.
   Daha sonra kura ile sunum konusunu seçiyorsunuz. Projeksiyon ile ya da projeksiyon kullanmadan konunun sunumunu yapıyorsunuz. 5-10 dakika sunum sürüyor.
   Sunumda bana göre ne anlattığınızın juri için önemi yok, önemli olan nasıl anlattığınız. Başarılar

 8. heimdall3694 diyorki:

  arkadaşlar YANLIŞ yorumluyorsunuz
  Anaperi aradım görüştüm
  açıklamanın sonundaki ”Sadece başarısız olunan sınav bölümleri bazında ücretsiz olarak ikinci sınava katılabilme hakkı ancak ikinci sınava aynı yetkili belgelendirme kuruluşunda girilmesi durumunda geçerlidir.” yazısını okumuyorsunuz.
  yani farklı bir kurumda sınava giren para ödeyecek , anaper 2. sınavı 2 eylül de yapacak Anaperden sadece kalınan bölümlerden sınava girersiniz Sausem de diğer bölümlerde girmek zorundasınız
  Gerçekler bunlar…

 9. ycl diyorki:

  Arkadaşlar bir sorum olacak bilgisi olan varsa şimdiden teşekkürler. Benim de anaper sınavım kötü geçti.Bu yüzden de kpss çalışmalarımı aksaltmamak için uygulama sınavına gitmedim..Sonuçta sertifikayı alamayacaktım.Kafama takıldı eylüldeki telafi sınavlarında uygulama sınavı için eksra ücret ödemem gerekmez di mi? tşkler:)

 10. eskizaman diyorki:

  A1 T ve A2 T den kalanlar sadece yazılı sınava mı girecek yoksa uygulama da dahil mi?

 11. burcu diyorki:

  Ya arkadaşlar kafam okadar karıştıki ben uygulamalardan geçtim fakat teoriklerin hepsinden kaldım şimdi ben sadece teorik telafisinemi gireceğim yoksa örneğin a1 de teorik ve pratik varya teorikten kaldığım için mecbur pratiğedemi gireceğim ozaman böyleyse ben hepsine gireceğim uygulamalardan geçmem bi anlam ifade etmiyor yanluşmı anladım acaba

  • flavio diyorki:

   sadece teorik sınava bir kez daha girme hakkınız var ve buna telafi diyoruz.uygulamadan geçtiğiniz için tekrar girmek zorunda değilsimiz.Ancak telafiden de başarısız olursanız, ileride tekrar kaldığınız ders için sınava girmeniz durumunda hem teorik hem uygulama sınavına girmeniz gerekecek. Başarılar

 12. iiiiiimd diyorki:

  burcu anaperde tekrara gıreceksen sadece kaldıklarından sınava gıreceksın ama sausem de hepsıne gırmek zorundasın

  • flavio diyorki:

   Anaper’de A1,A2,A3 ten başarılı olunan derslerin bu yıl geçerliliği vardır. Anaper’de başarısız olunan dersler için Saüsem’de ücret ödenerek sınava girilebilir. Anaper’de kalınan dersler için Saüsem’de sınava girilecekse hem teorik hem uygulama sınavına girmek zorunludur. Anaper’de kalınan dersler için Saüsem’de başarılı olunması durumunda; Anaper ve Saüsem’de başarılı olunan dersler birleştirilerek (A1,A2,A3 ün hepsinden başarılı olunursa) sertifika almak için yeterlilik sağlanmış olur.
   İyi çalışmalar

 13. emin diyorki:

  ARKADAŞLAR DİĞER SERTİFİKA SAHİBİ 817 KİŞİNİN ATANMA ONAYI DA MALİYE BAKANI TARAFINDAN İMZALANMIŞ HERGÜN MAİL ATIP TELEFON EDİYORUM TELAFİ SINAVININ ÖNE ÇEKİLMESİ İÇİN GERİDE KALAN 2012 YILINDA ATANACAK 1200 KİŞİYE GİREBİLMEK İÇİN.ANAPERDEN HALA BİR AÇIKLAMA YOK SİZLERDE DURUM NASIL NE YAPMAMIZ GEREKİYOR DAHA SİZLERDENDE GÖRÜŞ BEKLİYORUM BİR YANDAN SAÜSEM SÜREKLİ SINAV AÇAR DAHA KOLAY ŞARTLARDA VE HAKLI BİR ÖVÜNÇ İÇİNDELER 2817 MEZUNUMUZ ATANDI DİYE. NE OLACAK BUNUN SONU (UMUTLAR HAYAL KIRIKLIĞINA DÖNÜŞÜYOR) Bİ ARKADAŞ PAYLAŞMIŞTI MAİLDE ANAPER HATAYDI DİYE HAKLIYDI.HAKLIYDIN ARKADAŞIM ..HAKLIYDIN…

 14. monarosa diyorki:

  arkadaşlar telafi sınavına girmek için tekrar sınav başvurusu falan yapılacak mı, yoksa kendılerı mı haberdar edecekler bizi?

 15. monarosa diyorki:

  admin sen cevap vere bılır mısın acaba? telafi sınavı için tekrar bır yere başvuru yapmamız gerekiyor mu?

 16. filiz diyorki:

  arkadaşlar anaper sayfasında sınav seç’i tıkladığımızda gelen yazıyı okudunuzmu kalan dersler için başvuru tarihi diyor fakat günler öncesinden anaperi aradım bu durum için bizde farkettik kaldırdık dediler sistemden sizlik bişiy değil diye fakat hala o yazı orda mevcut mail attım bir hafta oldu hala cvp gelmedi fikri olan varmı yada admin bilginiz varsa paylaşırmısınız..

 17. monarosa diyorki:

  bende aynı sey için tekrar başvuru yapmamıza gerek var mı dıye sordum ama cevap gelmedi maalesef

 18. makif diyorki:

  admin çıkmış sınav soruları nerden bulabiliriz

 19. cetinel diyorki:

  ilk defa sınava girecek biri olarak tecrübeli arkadaşların ne gibi tavsiyeleri olabilir sınava hazırlanma konusunda acaba?Mesela işkurun yayınladığı kaynak yeterlimidir?Şimdiden teşekkür ederim…

 20. serkan diyorki:

  arkadaşlar bende sınava ilk defa gircem.bir kaç sorum olcak yardımcı olursanız çok sevinirim.
  1) anaperimi tavsiye edersiniz saüsem mi-neden
  2) sunum konularına baktım.pdf dosyasındaki içerikler çok kısa bir kaç cümleden oluşuyor.biz araştırıp bu konularla alakalı daha ayrıntılı bir sunummu hazırlıycaz.yoksa pdf deki cümleler çıkış noktamız olcakta biz onlarımı kafamızdan anlatıcaz.
  3) danışan senaryosundaki konuları ve neler konuşmamız gerektiğini nerden bulucaz.bununla alakalı örnek senaryolar,örnek diyaloklar varmı.
  varmı.malum bize kurs olmayacak.
  4)teorik için 1 gün uygulama için iki gün olmak üzere toplamda 2 günmü çağrılacağız
  5)uygulama gününü değiştirme şansımız varmı.lütfen yardım
  6) özellikle sunum ve danışan senaryosuzla alakalı daha ayrıntılı bir link varmı veya örnek videolar varmı.

 21. kny diyorki:

  arkadaşlar bir sorum olacak tecrübeli arkadaşlar cevap verebilir mi? yazılı sınavdan sonra uygulama sınavı yaklaşık 6 gün boyunca hangi gün çağrılacağımızı kaç gün önceden haber veriyorlar ve yazılıdan geçtikten sonra mı çağrılıyoruz yoksa yazılıdan başarısız olsak dahi uygulamaya girebiliyor muyuz?

 22. orcun diyorki:

  ben 2 eylül de anaper de sınava giremedim acaba nisan da olacak diyorlar sınav ona girme hakkım var mı tekrar ücret yatırıcam mı bir de nisan diyorlar doğrumu acaba

 23. asin diyorki:

  anafere başvuru bilgilerimde eğitiim bilgilerimden mezuniyetti yılı yanlış girdim düzetmeyapılabiliniyor mu ya da bundan bir şey olur mu

 24. zeroist diyorki:

  arkadaşım eline sağlık.siteye ekliyorum

 25. flavio diyorki:

  Faydalı olabildiysem ne mutlu bana, ben teşekkür ederim

 26. zeroist diyorki:

  madem bu işlerden anlıyon şu siteye iş ve meslek danışmanlığı ile ilgili bir logo (1010px X 105px) yapsana.

 27. flavio diyorki:

  http://b1205.hizliresim.com/x/w/705xm.jpg

  hızlı bi çalışma oldu ama değerlendirirsiniz, kaynak dosyalar mevcut tekrar değerlendirip yeni çalışmalar yapabiliriz, banner dan önce güzel bi site logosu çalışması da daha iyi olur bana göre,iyi çalışmalar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>