ANAPER TÜRKAK tarafından akredite edildi

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

BELGELENDİRME PROGRAMLARI

BELGELENDİRME PROGRAMLARI

İş ve Meslek Danışmanı (Seviye 6)

Dayanak: İş ve Meslek Danışmanı (Seviye 6) Ulusal Yeterliliği (11UY0017-6), 07.06.2011 tarih ve 27950 (mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren İş ve Meslek Danışmanı (Seviye 6) Ulusal Meslek Standardı (11UMS0143-6)  kaynak alınarak, İş ve Meslek Danışmanlarının sahip olması gereken bilgi, beceri ve yetkinliklerini belirleme, ölçme-değerlendirme ve belgelendirilme amacıyla hazırlanmıştır.

Yeterliliğin Yapısı: Yeterlilik aşağıdaki zorunlu birimlerden meydana gelmektedir:

 • 11UY00017-6/A1: İş ve Meslek Danışmanlığı Faaliyetlerinin Yürütülmesi
 • 11UY00017-6/A2: İşverenlere, Eğitim ve Öğretim Kurumlarına Yönelik Faaliyetlerin Yürütülmesi
 • 11UY00017-6/A3: İş ve Meslek Danışmanlığı ve İlgili Diğer Mevzuatın Bilinmesi

Yeterlilik Sınavına Giriş Şartı: Belgelendirme sınavına giriş ön şartı bir yükseköğretim kurumundan en az lisans düzeyinde mezun olmaktır.

Ölçme ve Değerlendirme Yöntemi: Yeterliliğin elde edilmesi ve İş ve Meslek Danışmanı Sertifikası alabilmek için adayların A1, A2 ve A3 birimleri için yapılacak sınavların tümünden başarılı olması gerekmektedir. Sınavlar, İş ve Meslek Danışmanı (Seviye 6) Ulusal Yeterliliği (11UY0017-6) ile belirlenmiş olan öğrenme çıktıları/başarım ölçütlerini değerlendirecek soru ve yöntemlerle, teorik sınav (T1) ve performansa dayalı sınav (P1) şeklinde 2 aşamalı olarak gerçekleştirilir. Sınavın herhangi bir bölümünden başarısız olan aday, aynı sene içinde ücret ödemeden başarısız olduğu bölümlerden tekrar sınava girme hakkına sahiptir. Teorik sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde doğru cevapların sayısı göz önünde tutulacak ve yanlış cevaplar değerlendirmede dikkate alınmayacaktır. Birimlerdeki (A1, A2, A3) soruların her biri kendi birimi içinde eşit puana sahiptir.

Yeterlilik birimleri ve sınavlarına ilişkin özet bilgiler aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Tablo: İş ve Meslek Danışmanı (Seviye 6) belgelendirme sınavı

A1 A2 A3
Teorik Sınav (T1) Performansa Dayalı Sınav (P1) Teorik Sınav (T1) Performansa Dayalı Sınav (P1) Teorik Sınav (T1)
Sınav Şekli Test Sınavı Danışan Görüşmesi Uygulaması* Test Sınavı Sunum Uygulaması** Test Sınavı
Başarı Notu(100 üzerinden) 70 70 70 70 60
Soru Sayısı 55 30 15
Sınav Süresi 90 dk 10-15 dk. 45 dk 5-10 dk. 25 dk

 

*Danışan görüşmesi uygulaması: Uygulamada örnek olay senaryosuna göre, danışan rolü oynayan bir kişi ile İş ve Meslek Danışmanı adayının görüşmesi sırasındaki örnek olayı gerçekleştirme performansı değerlendirilir.

**İşverenlere, Eğitim ve Öğretim Kurumlarına yönelik yürütülen faaliyetlerin bir konusu ile ilgili sunum uygulanması: İşverenlere, Eğitim ve Öğretim Kurumlarına yönelik yürütülen faaliyetler için konular belirlenir ve bu konulardan biri için adayın bilgisayar ortamında veya sunuş tahtası vb. üzerinde sunum gerçekleştirmesi beklenir.

 

Sınavların tüm bölümlerinden başarılı olan ve ANAPER tarafından ilan edilen belge masraflarını ödeyen adaylara,  İş ve Meslek Danışmanı Sertifikası düzenlenerek ANPR-F-26 Belge Teslim Formu ile teslim edilir.

Belge Geçerlilik Süresi:  Yeterlilik belgesinin geçerlilik süresi, belgenin düzenlendiği tarihten itibaren 5 yıldır.

Gözetim Sıklığı: Belgenin verildiği tarihten sonra en geç 20. ve 40. aylarda olmak üzere 2 kez mesleki yetkinlik başarım raporu istenir. Bağımsız çalışan belge sahipleri hizmet bildirim formu vereceklerdir. ANAPER kesin tarihleri ve olabilecek değişiklikleri web sayfasında ilan edecektir.

Yeniden Belgelendirme: Yeniden belgelendirme için kapsamı daraltılmış güncel bilgileri içeren teorik sınav yapılır. Sınav tarihleri ANAPER web sayfasında duyurulur.

Incoming search terms:

 • mesleki danışmanlık sertifikası (58)
 • meslek danışmanı sertifikası (24)
 • anaper imd görüşme örneği (12)
Etiket(ler): , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

ANAPER TÜRKAK tarafından akredite edildi için 5 cevap

 1. feryat diyorki:

  iyi günler;
  acaba bu sınavda çıkıcak soruları bulabileceğim bir adres varmı?

 2. FERYAT diyorki:

  acabaanaper sınavı için işe yerleştirmede kpss puanı şartmı yoksa kpss sadece işkurun eğitim verip girilen sınav içinmi geçerli idi.ayrıca atama yapılıcakmı kazananlara ve kim atayacak

 3. burcu.yarar diyorki:

  merhaba ,
  “İşverenlere, Eğitim ve Öğretim Kurumlarına yönelik yürütülen faaliyetlerin bir konusu ile ilgili sunum uygulanması: İşverenlere, Eğitim ve Öğretim Kurumlarına yönelik yürütülen faaliyetler için konular belirlenir” ıle ılgılı sunum konuları ne zaman belırlenecek? konu hakkında destegınızı rıca edıyorum teşekkürler

 4. hasan diyorki:

  iktisattan yeni mezun oldum.bu sertifikayı nasıl alabilirm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir