Rehberiniz-Anadolu çocuklarının yükselişi!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Anadolu çocuklarının yükselişi!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Anadolu çocuklarının yükselişi!

ANADOLUDA BİRŞEYLER OLUYOR!

TAHA AKYOL

MİLLİYET

ÜSTÜN Ergüder, Boğaziçi Üniversitesi’nin (BÜ) eski rektörü… Rektör olarak gösterdiği yöneticilik başarısını ve siyaset bilimi alanındaki akademik kalitesini herkes takdir eder.

Dün kendisiyle konuştuk, şunu söylüyor:Eskiden daha ziyade ‘elit’lerin çocukları üniversiteye giderdi. Şimdi ‘Anadolu’dan çok sayıda yoksul öğrenci, hem de yüksek puanlı üniversitelere akıyor!

Ergüder diyor ki:Robert Kolej’de Anadolu çocukları! Değişimin tipik bir tablosu!

***

PROF. Ergüder ile sohbetimizde, bu büyük değişimin sebeplerini de konuştuk: Eğitimin yaygınlaşması, kentleşme ve piyasa ekonomisi gibi dinamiklerle Anadolu’nun dünyaya bakışının değişmesi…

Ve kültürel boyut: Yeni nesiller ‘Anadolu’ dediğimizde akla gelen değerleri de getiriyor ve aynı zamanda dönüştürüyorlar: Ana eğilimlerde otoriterlikten liberalleşmeye, katılıktan hoşgörüye doğru bir eğilim var.

Yüksek Öğretim Komiserliğinin ideolojik dogmatizmine karşı, renkli, hoşgörülü, hürriyetçi nesiller geliyor Anadolu’dan!

Eskiden yoktu bunlar. Çünkü, eskiden kenaröda duran ‘Anadolu’, şimdi eğitim ve piyasa ekonomisi kanallarından merkeze geliyor! Artık merkez de, kenar da eskisi gibi olamaz! İç içe geçiyorlar, karşılıklı etkileniyorlar: Türkiye gerçek anlamda modern yeni bir sentez yoğuruyor.

***

YÖK konusunda Ergüder’in söyledikleri:Yeni tasarının da tabii eksikleri ve yanlışları vardır. Ama YÖK’ün muhafızlığını yaptığı statüko artık Türkiye’ye dar geliyor.

Dünyada üniversiteler ademi merkeziyete, profesyonel yönetimlere, kaynak üretimine yönelirken, biz hala merkezci sistemi yürütebilir miyiz?

Bugünkü üniversite öğrencileri yarın iş, fikir, sanat ve siyaset hayatında Türkiye’nin elitleri olacak. Buna paralel olarak ‘elit’imizin terkibi de değişiyor: Resmîöden toplumsala doğru…

Bunu çok önemseyen ve olumlu bulan Ergüder, direktörü olduğu İstanbul Politikalar Merkezinde eğitim hayatımızdaki bu değişimi ve eğitim politikalarını bilimsel olarak incelemekte olduklarını söyledi.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>