Rehberiniz-Amerikanın en zengini yine bill gates…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Amerikanın en zengini yine bill gates…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Amerikanın en zengini yine bill gates…

Dünyanın en çok satan ve sadece gelişmiş ülkelerde yayın yapan ekonomi dergisi Forbes’in, bu yıl hazırladığı ‘En zengin 400 kişi’ listesinde birincilik tahtının sahibi yine değişmedi.

88 yıldır dünya ekonomisinin nabzını tutan Forbes tarafından hazırlanan ‘En zengin 400 kişi’ listesinde 53 milyar dolarlık servetiyle Microsoft firmasının sahibi Bill Gates birinci oldu. Gates’i 46 milyar dolar ile Coca Cola’nın bir miktar hissesine sahip aynı zamanda Amerika’nın en büyük tuğla üreticisi konumundaki Berkshire Hathaway şirketinin sahibi Warren Buffet takip etti. Listede en zengin üçüncü Amerikalı olan kişi ise Las Vegas’ta gazino işleten Sheldon Adelson oldu. Geçen yılki 9 milyar dolarlık serveti bu yıl 20,5 milyar dolara yükselen Adelson, Forbes’e göre iki yıl boyunca saatte yaklaşık bir milyon dolar kazandı. Adelson’ın ardından 19 milyar dolarla dünyanın en büyük kurumsal yazılım şirketi Oracle’ın yöneticisi Lawrence J. Ellison geldi. 16 milyar dolarlık servetiyle 5. sıranın sahibi olan Paul Allen ise Microsoft’un kurucularından biri. Listenin 6 numarasında ise ünlü süpermarket zinciri Wal-Mart Stores şirketinin kurucusu Sam Walton’un oğlu Jim Walton yer aldı. 15,7 milyar dolarlık serveti olan Walton’ı yine kendi ailesinden biri takip etti. Dünyanın yedinci zengini, ailenin gelini Christy Walton oldu. Sekizinci sıraya ise yine aynı aileden Robson Walton oturdu. Robson Walton, 15,6 milyar dolarlık bir servete sahip. Listenin dokuzuncu sırasına bakıldığında ise dünyanın en büyük çip üreticisi Dell şirketinin kurucusu ve aynı zamanda yönetim kurulu başkanı olan Michael Dell, yer alıyor. 15,5 milyar dolarlık serveti olan Dell listenin ilk 10’unda 4 kişiye yer verilen Walton ailesinin üyelerinin arasına katılıyor. Dell’in 9. sırada yer almasının ardından listeye yine bir Walton ailesinin üyesi giriyor. Onuncu sırada ise Sam Walton’ın mirasçılarından kızı Alice Walton yer alıyor. Ailenin tek kızı olan Walton’ın serveti ise 15,5 milyar dolar.

Milyarderlerin en genci 33 yaşında

Listeyi oluşturanların toplam geliri bir önceki yıl yapılan seçimlere göre 120 milyar dolardan 1,25 trilyona çıktı. İlk onda iki tane kadın yer aldı. Listedeki milyarderlerin diğer bir özelliği ise büyük çoğunluğunun 50””li yaşlarda olması. Zenginlerden sadece 7””si henüz 40””ına ulaşmamış. En genç zenginler ise ikisi de 33 yaşında olan Google””ın kurucuları Sergey Brin ve Larry Page. Listede sırayla 12. olan Brin””in 14,1 milyar doları, 13. sırada yer alan Page””in ise 14 milyar doları bulunuyor. Dergiye göre her beş milyarderden biri Kaliforniya eyaletinden çıkıyor. Her yedisinden birini ise New York””tan çıkan zenginler oluşturuyor. Listeye bu sene daha önce giremeyen 28 yeni isim katıldı. Daha önceki listede bulunan 8 kişi ise hayatını kaybettiği için sıralamada yer alamadı.

Kaynak: http://www.zaman.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>