Rehberiniz-“amcam hayatta olsaydı, tinerci çocukları mutlaka kurtarırdı”

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “”amcam hayatta olsaydı, tinerci çocukları mutlaka kurtarırdı”” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
amcam hayatta olsaydı, tinerci çocukları mutlaka kurtarırdı

AMCAM HAYATTA OLSAYDI, TİNERCİ ÇOCUKLARI MUTLAKA KURTARIRDI

Bir dönemin ünlü çocuk romanları yazarı Kemalettin Tuğcu’nun hayatı, yeğeni tarafından kaleme alındı. Yeğen Nemika Tuğcu: “Amcam için ‘gözyaşının yazarı’ gibi yorumlar yapılmıştı ama asıl ağlayan oydu”

NİLÜFER OKTAY

Nemika Tuğcu’nun “Sırça Köşkün Masalcısı” adlı kitabı şu cümleyle başlıyor: “Kemalettin Tuğcu’nun adını duymamış kaç kişi vardır?” Kaç kişi vardır sahiden? Yine de biraz hatırlatırsak: Yayımlanmış 312 kitabı bulunuyor. Kitaplarının kahramanları hayatı bir yerinden aksamış “acılı” çocuklar; yetimler, üvey anne eziyeti yaşayanlar…

Can Yayınları’ndan çıkan “Sırça Köşkün Masalcısı”, yeğeninin kaleminden Kemalettin Tuğcu’nun hayatını anlatıyor. Çocukluğu 1940 ile 1980’ler arasında bir döneme denk düşüp onun kitaplarıyla büyüyenler; “duygu sömürüsü” yaptığı, “çok ağlattığı” için eleştirilen bu yazarın ilginç yaşamöyküsüne bu kitapla tanıklık edecekler.

Amcanızın öyküsünü yazdınız. Ağır bir yük olmalı?

Evet, ağırdı. Yazarken sürekli sanki omzumun başında duruyormuş gibiydi. Yazdıklarımı sürekli kontrol ediyor gibi hissediyordum. Hep yanlış yapmama kaygısı taşıdım. Çünkü amcam, çok yakınım, çok sevdiğim bir insan. Son altı yılını bu evin alt katında geçirdi. Sürekli görüşüyorduk… Yazma süreci zordu çünkü baba tarafımdan yaşlıların hepsini kaybettik. Geçmişe, ölüler dünyasına dönmüş gibi oldum. Kitap bittikten sonra da rahatladım, görevini yapmış olmanın verdiği rahatlık galiba bu.

Kitapta Türkiye’nin ve ailenizin tarihi, eski İstanbul yaşamı da var. Bu çerçeve yazarken kendiliğinden mi oluştu?

Biraz kendiliğinden oldu ama amcamın kökenini de yazmak istiyordum. Kemalettin Tuğcu için genellikle “gözyaşının yazarı” gibi şeyler söylenmişti hatta “anamızı ağlatan yazar” gibi bir yorum bile hatırlıyorum. Oysa ağlayan yazar kendisiydi; bu, bu kitapla ortaya çıktı. Neden bu kadar üzgün, niye bu kadar hassas; bunu anlatmam gerekiyordu. Bir kere doğuştan gelen bir sakatlığı var. Çok küçük yaşta 31 Mart olayını, II. Meşrutiyet’in ilanını yaşamış. Sonra ailenin fakirleşmesi, savaşlar… Ayrıca sert bir babası var.

İlk okuduğunuz kitabını hatırlıyor musunuz?

Hayır. Aklımda kalan “Ayşecik” kitabı ve filmi… “Ayşecik”i okuduğumda ortaokul öğrencisiydim. O yıllarda ben artık büyük kitaplarına meraklıydım. Amcam gibi…

Yıllar sonra kitaplarını yeniden okuduğunuzda en sevdiğiniz hangisi oldu?

Aferin Yaşar, onu beğendim. Yaşar tipi bana çok sıcak geldi. Bir de “İncili Terlik”. Orada hem kendi yaşadığı köşkü hem de Vahdettin’in köşkünü anlatıyor. Bizim çocukluğumuz Vahdettin’in köşkünde geçti, oraya gidip oynardık. Büyülü bir yerdi benim için. Belki o yüzden bir yakınlık duydum.

Yazdıkları hakkında hiç tartışır mıydınız?

Hayır, asla. Hatta şunu söyleyeyim: Öykü yazmaya başladım, bundan ona hiç söz edemedim, götürmeye utandım. Ama röportajlarımı okudu. Bana çok fazla bir şey söylemedi ama çok beğendiğini ve beni yetenekli bulduğunu babamla konuşurken duydum. Aslında bu sektöre girmemizi pek istemezdi. Oğlu bir süre magazin dergilerinde çalıştı ama amcam devam etmesini istemedi. Böyle şeylere hiç aracı olmazdı. Ben Milliyet’te çalışmaya başladığımı işe girdikten sonra ona söyledim.

Onun kitapları bugünün çocuklarına hitap ediyor mu sizce?

Artık bilgisayar, cep telefonu var. Çocukların kullandıkları dil dahi değişti. Keşke bugünün çocukları onun kitaplarını okusa, çok mutlu olurum. Geçenlerde bir haber gördüm, tüylerim diken diken oldu. 17 yaşında bir kız çocuğu, amcasının oğlunu arkadaşlarıyla bir olup öldürüyor. Gitgide şiddet egemen oluyor yaşamımıza. Bunlar insanın içini acıtıyor. Demek ki amcam da zamanında böyle şeylere üzülerek yazmış.

Bu olaylar var değil mi? Bir subayı öldürdü tinerci çocuklar, çok tecavüz var, ensest çok yüksek oranda… Toplumda sakin, iyi, mutlu insanlar çoğunlukta diyemeyeceğim.

Amcanız yaşasaydı çocukların hangi problemlerini yazardı?

Herhalde ensesti hiç yazmazdı çünkü tutucu bir tarafı vardı ama tinerci çocukları mutlaka bir şekilde o hayattan kurtarırdı, iyi de ederdi bence. Keşke öyle yazanlar olsa… Bazı şeylerin sonu iyi bitmeli çünkü kötü biten öykülerden bıktık bence.

Türk edebiyatı için Kemalettin Tuğcu’nun en önemli yanı nedir size göre?

Bir dönemin çocuklarına okuma alışkanlığı kazandırması. Kendisi edebiyatçı olmadığını çok söyledi. Tabii bu da tartışılır. Birileri çıkıp “Şu, şu nedenle edebiyat dışı tutuyoruz” demeli. Ben de çok edebi kitaplar yazdığını iddia etmiyorum. Kendisi de “Mutlu olmak için yazdım” diyor. Yazış şekli ve o dönemdeki okur profili ortaya çıkarılmalı. Bunlar sosyologların, psikologların işi. Onun büyükler için güzel romanları da var. O dönemde onunla birlikte yazanlardan farkı nedir? Bu ayrımlar ortaya konmadan onu eleştirmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Benden araştırma yaptığı, tez hazırladığı için bilgi, belge isteyen çok insan oldu. Ama kimse bize dönüp yapılan çalışmanın sonucunu bildirmedi.

Tespihçilik de yapmış marangozluk da

Kitaplarını yeniden basmak için talip olan yayınevleri var.

Toplumun sorunlarına uzak değildi. Mutlu ya da iyi olmak zenginliğe ya da fakirliğe endekslenemez ama kitapta, onun adına bu konularda çok hüküm vermek istemedim. O bir yol tutturmuş ve mutlu olmuş yazdıklarıyla.

Birçok yazar onun hakkında iyi şeyler söyler. Selim İleri, Orhan Pamuk gibi…

Babasının köşkünde oturmuş, oradan ahkam kesmiş deniyorsa da öyle değil. Evet, babasının köşkünde oturmuş ama ne yapsın, evi orası. Orada yaşamış ama çok da gözlemiş. Yaşamı çok ilginç. Tespihçilikten marangozluğa birçok iş yapmış. Hiç durmazdı amcam. Eve tamirci geldiğini pek hatırlamıyorum, damı aktarma da dahil olmak üzere her şeyi yapardı. Hareketi seviyordu.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>