Rehberiniz-Alaturka satış stratejileri

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Alaturka satış stratejileri” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Alaturka satış stratejileri

ALATURKA SATIŞ STRATEJİLERİ

ALİ ATIF BİR

HÜRRİYET

GEÇENLERDE elime Özlem Seller’in yazmış olduğu Alaturka Satış Stratejileri diye bir kitap geçti. Hemen bir çırpıda okudum.

Özlem Seller on yıl satışçı olarak çalışmış, 1998-1999 yılları arasında Halk Yaşam Sigorta’da üst üste iki yıl en çok satan satış elemanı olmuş. Şu anda psikololoji ve işletme mastırı yapıyormuş. Şimdilerde de ‘Bir Satıcı Doğuyor’ diye eğitimler veriyormuş.

Seller’in ‘Türklerin Satıcı ve Alıcı Kültürü’ üzerine geliştirdiği tezler ilginç. Seller, daha baştan Türklerin farklı insanlar olduklarını kabul ediyor. Yaptığı alıntılarla diyor ki: ‘Ancak bir Türk işinde iyi birini överken aynı zamanda hakaret eder.

Örnek: Şerefsizin oğlu ne iş yapmış be kardeşim helal olsun!’. Seller bu farklılıklar üzerine de yurdum insanının satışını ve alışını etkileyen özellikleri şöyle sıralıyor:

Türk insanı memleketlisini korur, Türk insanında ‘yabancıya gitmesin’ duygusu yüksetir.

Türk insanının gerçekten bir fincan kahvenin kırk yıl hatırını bilir. Siz bir iyilik mi yaptınız o daha büyüğüyle karşılık verir.

Türk insanı yakınlarına yardımcı olmayı sever. Biri bayi olduğunda tanıdıklar hemen ona yönelir.

Türk insanı özünde iyi niyetlidir. İyi niyeti ve güleryüzü unutmaz. Hiçbir ülkede bir satışçı şunu demez: ‘Şu modeli almayın. Biz bulunduruyoruz ama biraz sorunlu. Yandaki mağazaya bakın..’.

Türk insanı tanıdığından alır.

Türk insanı pazarlık etmeyi, alırken kazanmayı sever.

Türk insanı otoriteye güvenir, ona akıl danışmayı sever.

Türk insanı sosyal bir insandır. Yalnız kalmayı sevmez, çünkü kendine tahammül edemez.

Türk insanı kendini ezdirmeyi sevmez. Çabuk özenir, gördüğünü ister.

Türk insanı ‘güvenmez’. Bu nedenle de sağlamcıdır. Babaların kız isteme törenlerinde ‘Oğlunuzun SSK’sı var mı?’ diye sordukları tek ülke Türkiye’dir.

Son olarak; Türk insanının her işi acildir. Türk insanı sabırsızdır. Bu yüzden çektiği her faksın ‘acil’ olduğunu sanır. Seller haksız değil değil mi? İtirazı olan ya da başka özellikler eklemek isteyen varsa iletsin, paylaşalım.

mail adresi:

aabir@anadolu.edu.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir