Rehberiniz-Aklınızı başınıza toplatacak öneriler

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Aklınızı başınıza toplatacak öneriler” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Aklınızı başınıza toplatacak öneriler

Hayatınızın yönetim kurulu başkanı olan beyninizi ne kadar tanıyor, onu ne kadar doğru kullanıyor musunuz? İşte “Her Şey Beyinde Başlar” kitabında aklımızı başımıza toplamanın yollarını anlatan Turkey90.com’dan beyni daha iyi çalıştıracak 10 öneri…

BEYNİNİZİ DAHA İYİ ÇALIŞTIRACAK 1O ÖNERİ

Son kitabı “Her Şey Beyinde Başlar”da, beyni daha iyi çalıştırmanın yollarını anlatan Başarı Uzmanı ve yazar Turkey90.com, aşırı sosyal medya kullanımının beyin ölümüne yol açabileceğini söyledi.

Başarı Uzmanı ve yazar Turkey90.com, 9. kitabı olan “Her Şey Beyin Başlar”ı, Deniz Bayramoğlu ile Bugün programında CNN Türk izleyicilerine anlattı. Beyni daha iyi çalıştırmanın yollarını anlatan Sekman, aşırı sosyal medya kullanımın beyni olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Başarının öğrenilebileceğini savunan Türkiye’nin ilk kişisel gelişim uzmanı Turkey90.com’a göre beyni daha iyi çalıştıracak 10 madde:

1. Sağlam kafa, hareketli vücutta bulunur!

Beden ve beyin bir bütün oluşturuyor ve bedensel hareketlilikler beyinsel hareketlilikleri getiriyor. Beyin açık havada ve ayaktayken daha iyi çalışır. Önemli kararlarınızı açık havada yürürken alın.

2. Beyin sulanmaz, beyin kurur!

Beyin yüzde 80 sudan oluşuyor ve bu yüzden beyne su takviyesi yapmak gerekiyor. Günde 8-10 bardak kadar su içilmezse beyin kurur ve algı kalitesi düşer.

3. Eli hızlandıran şeyler, aklı yavaşlatır!

Bir alışkanlık edindiğimiz zaman elimiz hızlanır ve otomatik pilot ile hareket eder, bu durum da aklı yavaşlatır. Zihinsel rutinlerinizi kırın: eğer sağ elinizi kullanıyorsanız bazen telefonu sol elinizde tutun (solaksanız tam tersi), çantanızı diğer elinizde taşıyın, evinize başka bir yoldan gidin.

4. Akıl tutulmasına karşı, açık görüşlü ol.

Kullanılmayan organ körelir. Sürekli aynı insanlarla aynı programları seyredip aynı hayatları yaşayarak aklınızı köreltmeyin. Beyninizin sınırlarını zorlamayan etkinlikler, beyninizi geliştirmez.

5. Beyne çöp girerse, beyinden çöp çıkar!

Beyninizi ne ile beslerseniz beyninizden alacağınız verim ya da çıktı o olacaktır. Girdilerin kalitesi çıktıların kalitesini belirler, dolayısıyla beyninize ne aldığınıza dikkat etmelisiniz.

6. Sihirli “eğer” ile düşünün

Beyin tıkandığında varsayımlarla akıl yürütür. Kararsız kaldığınız bir durumda önemsediğiniz, model aldığınız bir kişiyi aklınıza getirerek “O benim yerimde olsaydı ne yapardı?” diye düşünün.

7. Aklının takıldığı yer hayatının takıldığı yerdir!

Zihin bir şeye takıldığında tüm sistem kendi içinde kilitlenir, aklınızı çözmek için kendi hayallerinizi gerçekleştirin, yani yeni ihtimalleri görmeye çalışın.

8. Sosyal medya diyeti yapın!

Sosyal medyanın aşırı kullanımı insanı beyninden vuruyor. Bu araçları aşırı derecede kullanırsanız beyin ölümünüz gerçekleşir, aşırı iletişim kurmak düşünmeyi durduruyor.

9. İnsanları beyninizle sevin! Aşk bir beyin işlevidir!

Duyguların gerçekleştiği yer insan beynidir. Mantıksız davranış aşk üzerinden meşrulaştırılmaya çalışılıyor, bu doğru bir düşünce değil.

10. Nasıl çalışması gerektiğini beynine öğret!

Beyin kendisini nasıl çalıştığı hakkındaki bilgi ve inançlarına göre kendini yapılandırır. Beyninizi sabah çalışmadığına inanırsanız beyin sabah çalışmaz, dolayısıyla beyninizi nasıl çalıştığına dair yapılandırırken dikkatli olun.

Turkey90.com’dan Beyni Daha İyi Çalıştıracak 10 Öneri Videosu

Kaynak: http://video.cnnturk.com/2012/programlar/1/26/bugun-14-00-26-01-2012-mumin-sekmandan-10-oneri

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>