Rehberiniz-Akla ziyan bilimsel kanıtlar!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Akla ziyan bilimsel kanıtlar!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Akla ziyan bilimsel kanıtlar!

Jessica Alba’nın seksi olduğunu ve rock starların genç öldüğünü biliyor muydunuz? Evet tabii biliyordunuz. Ancak bilim alemi aleni şeyleri birtakım hesaplarla kanıtlamaya bayılıyor. Bir araştırma Jessica Alba’nın gerçekten seksi olduğunu oraya çıkarıyor. Bir başkası rock yıldızlarının erken öldüğünü. Bitmedi.

Bir araştırmaya görede erkekler güzel kadınlardan, kadınlar da matrak erkeklerden hoşlanıyormuş. İnek öğrencilerin daha uzun süre bakir/bakire kaldığını bile bilimsel olarak kanıtlamış durumdalar. Sigara içmenin cebe zarar verdiği, silahlı sürücülerin daha bir trafik canavarı olduğu, uzaktaki nesnelerin daha zor görüldüğü, yaşlandıkça hafızanın zayıfladığı, bir işle meşgulken zamanın gerçekten çabuk geçmiş gibi hissedildiği de bilim adamları tarafından insanlığa sunulmuş sansasyonel gerçekler arasında bulunuyor.

İşte en sevdiğim araştırma sonucu; birden fazla mıknatıs yutmak vücuda zararlıdır.

Aslında araştırma değil de, Amerikalı bir hekimin çoklu mıknatıs yutma vakasından sonra kaleme aldığı upuzun makalenin özü bu. Amerikan Radiology dergisinin Kasım 2004 sayısında yayımlanmış. Radyolog Alan Oestreich, karın ağrısı ve yüksek ateşle hastaneye getirilen 12 yaşındaki bir hastanın midesinde birbirine yapışık birtakım nesneler tespit ediyor, bunlar operasyonla alınıyor. Görülüyor ki, çocuk birkaç adet mıknatıs yutmuş. Bu nedenle doktorumuz makalesinde, “Birden fazla mıknatıs yuttuğunuz takdirde acil cerrahi müdahale gerekir” diyor.

Şaşmaz bir şekilde kesinlik taşıyan aleni gerçekleri bilimsel olarak kanıtlamak için onlarca araştırma yapılıyor, gayet ciddi bilim adamları hiç de sarsıcı olmayan keşiflerde bulunuyorlar. Bunları bilim organlarında yayınlamaları ise gerçekten sarsıcı oluyor.

Mesela Cambridge’li matematikçilerin Jessica Alba’nın seksi olduğunu keşfetmesi gibi. Alba’nın bel-kalça orantısındaki matematiksel mükemmellik nedeniyle seksi bir şekilde kıvırtarak yürüme hünerine sahip olduğunu bulmuşlar. 0.7 orantısına sahip sağlam gövdeli kadınların, bu özellik sayesinde şöyle kalçalarını hoplatarak salınabildiklerini tespit etmişler. Kırıtarak yürüme bahsinde Alba’nın Kate Moss, Angelina Jolie ve hatta Marilyn Monroe’ya fark attığını düşünüyor Cambridge’li matematikçiler. Tabii fantazi onların da hakkı.

Son günlerin en şok edici bilim haberlerinden biri de rock yıldızlarının daha hızlı yaşayıp genç öldüğü şeklinde. Bilin bakalım neden ölüyorlarmış? Liverpool’daki John Moores Üniversitesi araştırmacılarına göre alkol ve uyuşturucu yüzünden. İstatistiklere bakmışlar ve hayrettir, Amerikalı ve İngiliz rock yıldızları arasında erken ölüm ihtimalinin, sıradan yaşıtlarına göre gerçekten de iki kat fazla olduğunu keşfetmişler. Rock, punk, rap, R&B, elektronik ve new age müzikle iştigal eden 1064 sanatçının durumunu inceliyor, aralarından 100 kişinin öldüğünü tespit ediyorlar. Herhalde bilmeyenler için isim de veriyorlar: Kurt Cobain, Jim Morrison, Jimi Hendrix, Janis Joplin diye. Amerikalı yıldızlarda ortalama erken ölüm yaşı 42, Avrupalılarda 35.

Bir de iyi haber veriyorlar. Şöhretin üzerinden 25 yıl geçtikten sonra rock yıldızları ile sıradan vatandaşlar arasındaki ölüm paritesi normale dönüyormuş. Mick Jagger ve Keith Richards kadavra görüntülerine rağmen hala hayatta olduklarına göre onu da biliyoruz herhalde.

Bir uzman da rock yıldızları arasındaki ölüm oranının gelecek yıllarda azalacağını, çünkü 30 yıl önce daha hedonist yaşam tarzlarının hüküm sürdüğünü söylüyor.

Hayret verici iki araştırma daha var. Konu, kadın-erkek ilişkileri. Münih’te 26 erkek ile 20 kadını içeren bir çöpçatanlık testi yapılıyor. Detaya girmeden sonucu veriyorum: Erkeklerin seksi kadınları tercih ettiği ortaya çıkıyor!

Tabii kadınların tercihleriyle ilgili kısım biraz komplike. Kadınlar, sosyal, entelektüel, fiziksel ve duygusal açıdan kendilerinden fazla aşağıda olmayan, ancak yine aynı kategorilerde fazla yukarı seviyelerde de bulunmayan erkekleri seçiyor. Çünkü, içgüdüsel nedenlerle reddedilme riskini göze alamıyorlarmış.

Geçen yıl Ontario Üniversitesi’ndeki psikoloji öğrencileri arasında yapılan bir araştırma da kadınların, matrak ve neşeli erkekleri daha çekici bulduğunu, erkeklerin ise şaka kaldırabilen kadınlardan hoşlandığını ortaya çıkarmış. Araştırmacılar zaten bilinen bu gerçeklere evrimbilimsel bir açıklama da getiriyor. Erkekler, içgüdüsel olarak genleri aktarabilecek birden fazla potansiyel aday bulabilmek için mizah gücünü kullanıyormuş.

AKILLI GENÇLER SEKS YAPMAZ

Kuzey Carolina Üniversitesi’nde de zeka seviyesiyle bekaret arasındaki ilişki test edilmiş. Araştırmacılar, akıllı ve çalışkan gençlerin, zeka seviyesi vasat öğrencilere göre daha ileri yaşta cinsel ilişkiye girdiğini tespit etmişler. Hatta akıllı ve çalışkan öğrenciler erken yaşta öpüşmeye bile yanaşmıyormuş, çünkü bu eylemin pekala hamilelikle sonuçlanabileceğini biliyorlarmış. Mesela IQ’su 100 olan bir öğrencinin, 120-130 tutturan bir yaşıtına göre cinsel ilişkiye girme ihtimali beş kat fazlaymış.

Çalışmanın başlığı biraz ahlakçı ve didaktik: “Akıllı Gençler Seks Yapmaz”. Ancak aynı araştırmaya göre zeka seviyesi iyice düşük olan gençler de en az akıllılar kadar seksten uzak duruyor. Araştırmacılar bunun nedenini bilemiyor, ancak ailenin koruyucu tutumundan kaynaklanıyor olabilir diyorlar. Bu durumda araştırma şu başlığı hak ediyor: Sadece inekler değil, salaklar da seks yapmaz.

Trafik canavarları silahlı olur

Harvard Üniversitesi’nin trafik kazalarına karşı alınabilecek önlemlerle ilgili çalışmasında da gayet evrensel saptamalar var. Mesela diğer sürücülere müstehcen hareketlerde bulunanlar çoğunlukla alkollü sürücüler oluyormuş. En korkunç trafik canavarları da evet, silah taşıyanlar arasından çıkıyormuş.

İş toplantıları çalışanlar arasında stres yarattığı için “Şu toplantılar olmasa daha fazla iş çıkaracağız” duygusunun yaygınlığı tespit edilmiş bir araştırmada. Üstelik bu sonuca varmak için iki üniversite birden efor sarfetmiş. Minnesota ve North Carolina üniversiteleri.

Lüzumsuz bir çalışma da Washington Üniversitesi’nden. Psikolog Geoffrey Loftus “Birini yakın mesafeden görmek neden daha kolaydır” başlıklı araştırması için öğrencilerine George W. Bush ve Julia Roberts’in bulanık resimlerini göstermiş ve alenen bildiğimiz nedenlerle simaları tanımak için yakın durmak gerektiğini kanıtlamış.

Yazar: Ayşe Özek karasu

Kaynak: http://Hürriyet

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir